Wędrówka pewnej kartki z życzeniami

  Wędrówka pewnej kartki z życzeniami

  Sylwia Królikowska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  - Praca listonosza nie należy do łatwych, ale bardzo ją lubię - przyznaje pan Krzysztof, listonosz z Wałbrzycha

  - Praca listonosza nie należy do łatwych, ale bardzo ją lubię - przyznaje pan Krzysztof, listonosz z Wałbrzycha ©Piotr Krzyżanowski

  SMS kończy osiemnaście lat. Po raz pierwszy wysłano go w grudniu 1992 roku. Rośnie jednak moda na wysyłanie kartek: bo są trendy. I wielu z nas wciąż nie wyobraża sobie świąt bez wysyłania życzeń pocztą - pisze Sylwia Królikowska
  - Praca listonosza nie należy do łatwych, ale bardzo ją lubię - przyznaje pan Krzysztof, listonosz z Wałbrzycha

  - Praca listonosza nie należy do łatwych, ale bardzo ją lubię - przyznaje pan Krzysztof, listonosz z Wałbrzycha ©Piotr Krzyżanowski

  Babcia, słuchaj! - rzuca Jakub z Wałbrzycha, zabierając się za odczytanie świątecznego esemesa, którego dostał od kolegi z klasy: - Żeby święta były syte, żeby rózgą było bite. By choinka w twojej chacie nie śmierdziała tak jak gacie. Tylko była kolorowa, a na dole stał se browar - wybucha śmiechem. - Może takie życzenia wyślesz cioci? - pyta i dalej nie może powstrzymać śmiechu. Halina Kalinowska, babcia Jakuba, tylko kręci głową. Wypisuje właśnie dziesiątą kartkę. To jej coroczny zwyczaj. Przed świętami Bożego Narodzenia zawsze wysyła kartki. Tradycyjnie, pocztą.

  - Tak jak na święta nie może zabraknąć barszczu z uszkami i karpia, tak i kartek świątecznych - mówi. Jakub zupełnie tego zwyczaju nie rozumie. - Z kolegami nie wysyłamy żadnych pocztówek, tylko esemesy. Szybciej dochodzą - argumentuje.

  - Tylko esemesa po drodze nie pogoni pies, nie musi brodzić w śniegu i narażać się na różne nieprzyjemności - mówi pan Krzysztof, listonosz z Wałbrzycha, i zaraz rzuca, że tradycja wysyłania kartek, wbrew temu, co się mówi, jeszcze żyje i ma się dobrze. A kilka tygodni przed świętami listonosze mają ręce pełne roboty i… kartek.

  Jaką drogę przechodzi kartka, zanim dotrze do adresata? To wcale nie jest takie proste. A my postanowiliśmy to sprawdzić, idąc za pocztówką krok w krok. Zatem... krok pierwszy: Trzeba wybrać i kupić kartkę! I mamy pierwszy poważny problem. Gdybyśmy wysyłali esemesa, odpowiednie życzenia błyskawicznie odnaleźlibyśmy w internecie.

  A w przypadku kartki wybór jest trudniejszy: zwykła pocztówka czy otwierana, z opłatkiem w środku? Wybieramy tę drugą, bardziej "wypasioną". Nie ma wydrukowanych życzeń, bo to przecież szczyt lenistwa, a to ma być porządna kartka.

  Kolejne godziny zajmuje więc wymyślanie treści. Po kilku dziwnej treści wierszykach zostajemy przy prostym: "Wesołych świąt Bożego Narodzenia i wszystkiego dobrego w Nowym Roku". Uznajemy bowiem, że trzeba postawić na spryt i upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, żeby przed sylwestrem znowu nie szukać kartki i życzeń...

  Z naszym dziełem wędrujemy na pocztę, kartkę pakujemy w kopertę i przyklejamy znaczek. Teraz tylko adres i ląduje w skrzynce pocztowej, w głównym punkcie poczty, przy ul. Słowackiego w Wałbrzychu.

  I teraz rusza cała machina. Listy wyjmowane są ze skrzynki przez pracowników poczty i trafiają do pomieszczenia, gdzie są segregowane. W środku jest bardzo ciepło i cicho. Cztery osoby uwijają się jak w ukropie. Rządzą panie, a wśród nich tylko jeden mężczyzna. Może dlatego, że tu ważna jest dokładność, skrupulatność i szybkość. A przecież wiadomo, że kobiety te wszystkie cechy mają opanowane jak nikt inny.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   listonosze

   wroclawianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 106 / 65

   brawa dla listonoszy bo to oni wykonuja najciezszą pracę na poczcie, w deszczu , mrozie itd..

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama