Papież Franciszek ostro walczy z pedofilami. Czy polski...

  Papież Franciszek ostro walczy z pedofilami. Czy polski Kościół pójdzie w jego ślady?

  Jakub Szczepański

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Papież Franciszek udowodnił, że nie ma pobłażania dla pedofilii wśród duchownych. Winny molestowania abp Józef Wesołowski został zdymisjonowany. To najwyższy hierarcha watykański, który poniósł tak surową karę.
  Nawet dla znawców spraw watykańskich ta decyzja była ogromnym zaskoczeniem. Stolica Apostolska podjęła bowiem decyzję o wykluczeniu ze stanu duchownego swojego byłego nuncjusza w Republice Dominikańskiej. Trybunał pierwszej instancji przy watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary uznał go za winnego pedofilii.

  Arcybiskup Józef Wesołowski jest najwyżej postawionym hierarchą Watykanu wydalonym ze stanu duchownego.
  Watykański sąd uznał, że jest winny molestowania nieletnich chłopców z ubogiej Dominikany. Kongregacja Nauki Wiary, organ, którego zadaniem jest obrona wiary katolickiej, zdecydował o jego laicyzacji, co oznacza, że abp Wesołowski nie może wykonywać posługi kapłańskiej ani przedstawiać się jako duchowny.

  Wesołowski został zdymisjonowany w trybie pilnym z Santo Domingo w sierpniu ubiegłego roku, po tym jak miejscowy arcybiskup poinformował papieża Franciszka o podejrzeniach o seksualne wykorzystywanie nieletnich przez polskiego księdza.
  Sprawa była wyjątkowo delikatna, bo Wesołowskiego na biskupa wyświęcił jego rodak, święty Jan Paweł II. Zdaniem obserwatorów surowa kara, którą na niego nałożono, to znak, że papież Franciszek zamierza zerwać z długą tradycją osłaniania księży pedofilów.

  Były nuncjusz ma dwa miesiące na odwołanie się od decyzji. Potem zgodnie z prawem karnym Watykanu prawdopodobnie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności cywilnej. Grozi mu więzienie.

  Watykan informuje, że hierarcha korzystał do tej pory ze swobody, ale teraz, po pierwszym wyroku skazującym za "poważne przestępstwo", jego wolność zostanie ograniczona.

  Papież Franciszek, który z powodu "nagłej niedyspozycji" odwołał wczoraj wizytę w szpitalu katolickim w Rzymie, dał do zrozumienia, że Watykan będzie stosował politykę zero tolerancji wobec księży pedofilów.

  W ubiegłym miesiącu papież porównał molestowanie nieletnich do udziału w mszy satanistycznej. - Ksiądz, który to robi, zdradza Pana - powiedział. W tamtym czasie toczyły się 3 śledztwa przeciwko biskupom, a jednego już wcześniej uznano winnym.
  Jak do tej pory nie ma odszkodowań za pedofilię, której dopuszczały się osoby duchowne w Polsce. Wysokie odszkodowania zasądzane w Stanach Zjednoczonych ofiarom pedofilii doprowadziły do upadku wielu diecezji
  David Clohessy, dyrektor amerykańskiej organizacji Survivors Network of those Abused by Priests, zrzeszającej ofiary molestowania seksualnego przez księży, uważa, że Wesołowski powinien stanąć przed sądem kryminalnym i trafić do świeckiego więzienia.

  - Od dawna by siedział w takim więzieniu, gdyby watykańscy urzędnicy współpracowali z organami ścigania - powiedział.

  W murach Watykanu, pochodzących z IX w. i pamiętających papieża Leona IV, duchowni mówią dzisiaj o "rewolucji Bergoglio", obecnego papieża Franciszka.

  Od pierwszej chwili, gdy pojawił się na balkonie Bazyliki św. Piotra, nowy papież wprowadził w Watykanie radykalną zmianę stylu. Pozdrowił tłum prostym "Buona sera" ("Dobry wieczór") i poprosił ludzi, by pomodlili się za niego.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Zdjęcie autora komentarza
   Towarzyszu Szczepański, (czy jak tam się naprawdę nazywacie, bo

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 7

   w waszej "firmie" SB PO wszystko możliwe) nie zajmujcie się tym,
   na czym się nie znacie.
   Ja rozumiem, rozkaz był pisać o "pedofilii" w Kościele, to piszecie.
   Rozkaz był, przykryć afery Tuska...rozwiń całość

   w waszej "firmie" SB PO wszystko możliwe) nie zajmujcie się tym,
   na czym się nie znacie.
   Ja rozumiem, rozkaz był pisać o "pedofilii" w Kościele, to piszecie.
   Rozkaz był, przykryć afery Tuska pedofilią, to przykrywacie.
   Tylko dlaczego w tym aż tyle propagandowej lewackiej głupoty? zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To prawda!!

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

   Pan Franciszek jest w zmowie z 'lemingami' 'lewakami' i 'czerwonymi'. Cała afera pedofilska była przygotowywana przez lata tylko po to zeby odpalić ja w momencie afery podsłuchiwej zeby przykryć...rozwiń całość

   Pan Franciszek jest w zmowie z 'lemingami' 'lewakami' i 'czerwonymi'. Cała afera pedofilska była przygotowywana przez lata tylko po to zeby odpalić ja w momencie afery podsłuchiwej zeby przykryć rząd Tuska. Naprawde ci ludzie nie maja serca zeby gwałcić tyle dzieci tylko dlatego ze trzeba znalezc temat zastępczy. Cipa-nowie z Dominikany maja podobno dostac medal od prezydenta.
   A teraz największy skandal, ekspert komisji smiesznej pana osła mąciory-wycza towarzysz 'ciepłe gacie' podejrzewa ze pan Franciszek ma brakujący kawałek brzozy, ktory ukrywa przed całym światem.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama