Prawdziwe oblicze I wojny światowej. Zapis pamiętnika...

  Prawdziwe oblicze I wojny światowej. Zapis pamiętnika żołnierza znad Sommy [ZDJĘCIA]

  Valentine Low

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Prawdziwe oblicze I wojny światowej. Zapis pamiętnika żołnierza znad Sommy [ZDJĘCIA]
  1/13
  przejdź do galerii

  ©Fot. John Warwick Brooke/domena publiczna

  Przez osiem dekad dzienniki brytyjskiego żołnierza znad Sommy przeleżały zapomniane w starej walizce. Teraz czekają na publikację. Ukażą bezwzględne i brutalne oblicze wojny, którą przeżywał i która zabrała mu życie.
  Sekretny dziennik kapitana ujawnia nieoczekiwaną stronę wojny. Będąc w stanie wielkiego zagrożenia, pisał o swoim podekscytowaniu i towarzyszącym mu strachu. Ostatni wpis w dzienniku Charliego Maya nastąpił 1 lipca 1916 r., dokładnie o godzinie 5.45 rano. Niecałe dwie godziny później poprowadził on kompanię B 22 Batalionu Wsparcia Manchester - 7. City Pals - do akcji w pierwszym dniu bitwy nad Sommą.


  Dziesięć minut później już nie żył trafiony pociskiem.

  To, że jego dziennik przetrwał, zawdzięczamy lojalności i odwadze jego ordynansa Artura Buntinga. Szeregowy Bunting był przy śmierci kapitana Maya i pozostał po nim przez następne trzy godziny. Szeregowy Bunting napisał w liście do swojej żony Effie:

  "Przekazał mi właśnie wiadomość, abym ją dostarczył zgodnie z instrukcją, i byłem nie dalej od niego niż o trzy metry, gdyż właśnie skręcałem za narożnik okopu, gdy usłyszałem wybuch pocisku i wołanie kapitana. Zająłem się nim najlepiej, jak tylko mogłem, i związałem jego kończyny moim owijaczem na łydki, biedakowi".

  Pod silnym ostrzałem wciągnął on ciało kapitana do okopu, a także pozbierał rzeczy należące do zabitego, w tym jego obrączkę ślubną oraz dzienniki, które w końcu wróciły do wdowy po nim, Maude.

  Przez kolejne 80 lat dzienniki były niemal zapomniane, trzymane w starej walizce i przekazywane z pokolenia na pokolenie, aż w roku 1999 trafiły w ręce wnuka jego brata Gerry'ego Harrisona, który obecnie przygotowuje je do publikacji.

  - Wiedziałem, że zginął w czasie I wojny światowej i że pisał dziennik, mimo że było to łamanie zarządzeń królewskich - powiedział pan Harrison. - Można było za to trafić pod sąd wojenny.
  Ostatni wpis w dzienniku Charliego Maya jest z 1 lipca 1916 r. o godz. 5.45. Dwie godziny później May nie żył
  Pisane w największej tajemnicy i mieszczące się w siedmiu notesach kieszonkowych dzienniki opowiadają o życiu w okopach, o szczurach i śmierci, a także o niezwykłym optymizmie, z jakim żołnierze czynili przygotowania do wyjścia z nich i rozpoczęcia bitwy nad Sommą.

  Opisują one jednak jeszcze inną, zupełnie zaskakującą historię: o dyskretnych rajdach konnych po wiejskiej okolicy, o rzadkim luksusie, jakim był posiłek w restauracji hotelowej, i o tym, jak oficerowie byli niekiedy sprowadzani do roli zwyczajnych złodziejaszków kradnących drewno do ogniska.

  Lecz ponad wszystkim dzienniki te są poruszającym listem kierowanym do pozostałej w Wanstead w Essex rodziny, który kapitan May napisał w wieku 27 lat. Urodził się on w Nowej Zelandii, w angielskiej rodzinie i wrócił jako kapitan do Wielkiej Brytanii, pracując w czasie, gdy wybuchła wojna, w biznesie rodzinnym. Dwa tygodnie przed rozpoczęciem wojny jego żona urodziła tak długo wyczekiwane przez nich dziecko, córeczkę Paulinę.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama