Ważne
  Stare radia mają duszę - wie o tym dobrze Adam Biliński

  Stare radia mają duszę - wie o tym dobrze Adam Biliński

  Malwina Gadawa

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Adamowi powoli zaczyna brakować w mieszkaniu miejsca na przywrócone do życia odbiorniki. Marzy mu się stworzenie muzeum radiotechniki polskiej
  1/3

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  Stare radia mają duszę. To Adamowi Bilińskiemu podoba się najbardziej. No i ta ciekawość: przecież każdy odbiornik, często trzy razy starszy od niego, to osobna historia.
  Czwarta klasa szkoły podstawowej. On, wspólnie z kolegami, zwiedzał zamek Czocha, choć kompletnie nie był wtedy wycieczką zainteresowany. W głowie miał całkiem coś innego - kilka dni wcześniej, na strychu u pradziadka wygrzebał między starymi meblami zakurzony, lampowy odbiornik radiowy marki Pionier. Zwiedzając zamkowe korytarze, obmyślał plan, co zrobić, żeby go uruchomić.

  - Niestety, jego skrzynka nie przetrwała próby czasu. Musiałem znaleźć inną. Na szczęście pomógł mi kuzyn Włodek. Po naprawie odbiornik zagrał "pełnią płuc" Wtedy poczułem, że to jest to, nie chciałem już słuchać niczego innego - mówi Adam Biliński.

  Najpierw psuł, potem naprawiał
  Ma dopiero 19 lat, a o odbiornikach z tamtej epoki wie o wiele więcej niż osoby, które kilkadziesiąt lat temu takiego sprzętu używały. Jego wiedza ostatnio przydała się, kiedy był jednym z bohaterów filmu kręconego w Oławie o życiu w tym mieście w latach 80. Mieszka w Gierszowicach, pod Brzegiem. Uczy się w technikum elektrycznym. Elektronika interesowała go od zawsze.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tak trzymać

   Wodarek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Ciekawa pozytywna historia. Ja również z sentymentem wspominam stary sprzęt grający. Pamiętam mój ukochany magnetofon szpulowy ZK 140T. Wtedy muzyki można było prawie dotknąć.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo