Nie chcemy pracować w Wigilię

  Nie chcemy pracować w Wigilię

  Mariusz Junik, Jarosław Garbacz

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Parlamentarzyści podarowali nam wolne w święto Trzech Króli. Apelujemy do naszych posłów: jeszcze ważniejsza jest Wigilia
  Nie chcemy pracować w Wigilię

  ©Fot. Mikołaj Nowacki

  - Skróćcie pracę w Wigilię! - zaapelował arcybiskup Damian Zimoń. Przypomniał, że w polskiej tradycji świętowanie Bożego Narodzenia zaczyna się w Wigilię. Tymczasem wiele matek i żon, zatrudnionych w handlu, kończy pracę dopiero późnym popołudniem.

  Z arcybiskupem zgadzają się dolnośląscy księża. - Kobiety pracujące w supermarketach muszą mieć czas na godne przygotowanie kolacji wigilijnej - podkreśla ks. Andrzej Bokiej, proboszcz kościoła garnizonowego w Jeleniej Górze. Podobnie jak wielu jego kolegów w niedzielnym kazaniu wezwał dolnośląskich pracodawców, by dawali wolne kobietom lub skracali im w Wigilię czas pracy.

  Nie tylko Kościół chciałby uczynić Wigilię dniem praktycznie wolnym od pracy. Mocno walczą o to od kilku lat związkowcy.

  - Bardzo negatywnie oceniamy zmuszanie pracowników do pracy w godzinach popołudniowych w takie dni jak Wigilia. To przecież kwestia elementarnego zrozumienia i poszanowania potrzeb drugiego człowieka. Chcemy mieć prawo do obchodzenia świąt bez pośpiechu - mówi Kazimierz Kimso, przewodniczący regionu dolnośląskiego Solidarności. - Pamiętajmy, że pracownicy nie zawsze idą do domu zaraz po zamknięciu sklepów. Trzeba przecież jeszcze rozliczyć się z utargu czy posprzątać.

  Z satysfakcją zauważa, że naciski związkowców doprowadziły do tego, że ogromna większość firm i instytucji w Wigilię już nie działa. W tym roku dali pracownikom wolne w zamian za święto Bożego Narodzenia, przypadające w sobotę.

  Dla wszystkich stało się oczywiste, że trzymanie ludzi na siłę w pracy nie ma sensu, nawet tam, gdzie pozornie byłoby dla tego uzasadnienie.

  Piotr Moniuszko, szef Wolnego Związku Zawodowego Pracowników Poczty, wspomina, jak 10 lat temu musiał pracować w czynnym całą dobę urzędzie pocztowym przy wrocławskim Rynku.
  - Człowiek czuje się po prostu głupio, bo klientów próżno szukać ze świecą. W najważniejszy dla rodziny wieczór i noc trzeba siedzieć w okienku lub na sortowni - zżyma się Piotr Moniuszko.
  Dodaje, że pojedynczy klienci zdarzają się co prawda w pierwszy lub drugi dzień świąt, ale raczej trafiają do urzędu, uciekając przed mrozem, gdy chcą się ogrzać. Bardzo rzadko ktoś przychodzi po to, by nadać list lub przesyłkę.

  I chyba tu jest pies pogrzebany. Jeśli i w sklepach zabraknie klientów, to ich właściciele łatwiej zgodzą się na zamknięcie placówek. - Jak się kobiety sprężą, to zrobią ostatnie zakupy dzień przed wigilią - zapewnia Katarzyna Kowal, gospodyni z Piechowic.


  Nie pracujmy już w Wigilię
  Zmiana mentalności szefów centrów handlowych przychodzi z dużym trudem. Dla nich święta to czas największych utargów i chcieliby mieć sklepy otwarte jak najdłużej. Przeciw temu protestują od kilku lat księża i związkowcy.

  - Wigilia to dzień święty - przekonuje ks. Andrzej Bokiej, proboszcz kościoła garnizonowego w Jeleniej Górze. - Skoro nie może być dniem wolnym od pracy, to niech chociaż jej czas zostanie skrócony, by kobiety zdążyły przygotować kolację wigilijną - tłumaczy.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (11)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wolne z "urzędu".

   wieszcz

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 21

   Proponuję w wigilię dać wolne pracownikom energetyki, gazowni, wodociągów i ciepłowni, a pozostali - nawet ksiądz - będą mieli wolne "z urzędu".

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   handel

   zzzz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 21

   Witam...
   Ten kto z was nie pracował w handlu nie wie co to znaczy nie mieć wolnego w wigilię, w niedziele lub inne swięta...
   jest to ponizające zarówno dla kobiet jak i męzczyzn którzy tez...rozwiń całość

   Witam...
   Ten kto z was nie pracował w handlu nie wie co to znaczy nie mieć wolnego w wigilię, w niedziele lub inne swięta...
   jest to ponizające zarówno dla kobiet jak i męzczyzn którzy tez pracuja w hipermarketach....
   Wigilia powinna byc wolna dla wszystkich bez wyjatku...
   cpn tez zamknac !!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wigilia

   jaś (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 22

   ...a jest jeszcze Dzień Kobiet

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a mężczyźni to co?

   Jacek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 10

   Aż się wzruszyłem tą troską o dobro ciemiężonych kobiet... A może by tak prosto z mostu: "baby do garów" zamiast jakiegoś pitolenia o tradycji i "godnym przeżywaniu wieczerzy"?

   Myślę, że panie...rozwiń całość

   Aż się wzruszyłem tą troską o dobro ciemiężonych kobiet... A może by tak prosto z mostu: "baby do garów" zamiast jakiegoś pitolenia o tradycji i "godnym przeżywaniu wieczerzy"?

   Myślę, że panie bardziej by się ucieszyły, gdyby jakiś ksiądz napomknął z ambony, by polscy panowie zamiast w wigilię jechać na samochodową myjnię (co jest ich tradycyjnym wkładem w przygotowywanie świąt) pobrudzili sobie nieco łapki w domu. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wigilia wolna dla wszystkich

   meg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 13

   wiilia powinna być ustawowo wolna dla wszystkich, nei zapominajcie że nie tylko sklepy pracują w wigilię moj tato pracował na kolei i jako dziecko bardzo często spędzałam wigilię bez niego, do dziś...rozwiń całość

   wiilia powinna być ustawowo wolna dla wszystkich, nei zapominajcie że nie tylko sklepy pracują w wigilię moj tato pracował na kolei i jako dziecko bardzo często spędzałam wigilię bez niego, do dziś nawet wspomnienie o tym jest bardzo przykrezwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A u nas kobiety szły do domu!

   bolo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 21

   A ja pracowałem w firmie, w której kobiety były zwalniane wcześniej, a faceci parę godzin później. Jak zaczęły się protesty facetów to szef się bardzo zdziwił, że faceci chcą iść wcześniej do domu...rozwiń całość

   A ja pracowałem w firmie, w której kobiety były zwalniane wcześniej, a faceci parę godzin później. Jak zaczęły się protesty facetów to szef się bardzo zdziwił, że faceci chcą iść wcześniej do domu i argumentował, że dawniej faceci robili wszystko, by w wigilię (i podobne w roku dni) zostać w pracy, a nie walczyć w domu, gdzie są przecież "zapędzani do roboty". Fajny szef, nie?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a mężczyznie to co?

   ania (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 33 / 19

   wspaniale. niech puszczaja do domu kobiety, przecież tylko one powinny stać przy garach. zgadzam się, że to wigilia powinna być wolna, a nie święto 3 króli. a co do równych i równiejszych, no to...rozwiń całość

   wspaniale. niech puszczaja do domu kobiety, przecież tylko one powinny stać przy garach. zgadzam się, że to wigilia powinna być wolna, a nie święto 3 króli. a co do równych i równiejszych, no to niestety, kasjer/ka nie jest tak potrzebna w wigilię, jak pani ratownik/czka pogotowia, tego nic nie zmieni. potępiam postawę "skoro nie można ulżyć wszystkim, to po co ulżyc komukolwiek". zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Żenada z tą wigiliją

   Anka26 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 34

   Znów są lepsi i gorsi.Pomyslcie o tych co muszą pracować w wigilie do 17ej!Kiedy oni majązrobic zakupy? Do cholery wigilia nie jest dniem swiatecznym,a co za tym idzie wolnym od pracy.Kolacje mozna...rozwiń całość

   Znów są lepsi i gorsi.Pomyslcie o tych co muszą pracować w wigilie do 17ej!Kiedy oni majązrobic zakupy? Do cholery wigilia nie jest dniem swiatecznym,a co za tym idzie wolnym od pracy.Kolacje mozna zjesc nawet o 21ej nikomu nic sie nie stanie!Jak ma byc równosc to prosze pozamykac apteki,szpitale,po co komu komunikacja miejska w wigilie itd.Dac wszystkim odgórnie wolne.Trzeba tez pamiec o tych co nie obchodza tego dnia.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pamiętajcie jedno!

   klecha (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 19

   z przykazań
   8. nie mów fałszywego świadectwa wobec bliźniego swego
   10. ani żadnej rzeczy, która jego jest

   "asa" i "w" bezbożniki-jakbym różańcem 10 przykazań wybił Wam razy 10 po plecach, to...rozwiń całość

   z przykazań
   8. nie mów fałszywego świadectwa wobec bliźniego swego
   10. ani żadnej rzeczy, która jego jest

   "asa" i "w" bezbożniki-jakbym różańcem 10 przykazań wybił Wam razy 10 po plecach, to by się raz odmieniło i dostąpilibyście objawienia!!!
   NIE Wolno Wam nawet tak myśleć!!!
   Bozia na Was patrzy, wyrobnicy! zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   w

   w (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 26

   dlaczego jest lamane prawo w polsce, jest podpisany konkordat w ktorym stoi jasno ktore dni sa swietami, dlaczego dokladaja kolejne?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama