Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Ciepło z sieci popłynie na Kępę Mieszczańską. Które osiedla będą następne?

Katarzyna Gęsiarz
Zanim ciepło popłynie rurami do naszych domów, najpierw trzeba je wyprodukować w wielkich kotłowniach
Zanim ciepło popłynie rurami do naszych domów, najpierw trzeba je wyprodukować w wielkich kotłowniach fot. Polskapresse
Firma Fortum rozpoczęła już prace, które umożliwią podłączenie Kępy Mieszczańskiej do miejskiej sieci ciepłowniczej. W najbliższym czasie zostanie przeprowadzony próbny przewiert pod dnem rzeki. Łączna długość planowanej sieci ma wynieść około 2000 metrów. Prace powinny zostać ukończone w grudniu bieżącego roku.

Powstał już odcinek sięci wzdłuż ulicy Kurkowej, natomiast we wrześniu zostaną wykonane prace pozwalające na przeprowadzenie sieci pod dnem rzeki.

Budowa sieci na Kępie Mieszczańskiej jest trudna i skomplikowana. Wrocławska sieć ciepłownicza jest pocięta rzekami i mostami, co nie ułatwia rozbudowy systemu.

Firma realizująca ten projekt pierwszy raz jednorazowo przyłączy do istniejącej sieci tak duży obszar miejski. Kępa Mieszczańska jest jednym z najatrakcyjniejszych miejsc pod inwestycję we Wrocławiu. Dotychczas obszar ten był terenem wojskowym. Jednak dzięki zeszłorocznym zmianom w planie zagospodarowania przestrzennego miasta, będzie można wybudować tam między innymi osiedla mieszkalne.
- Deweloperzy wykazują duże zainteresowanie tymi terenami i w najbliższych latach planują wybudowanie tam domów wielorodzinnych. Naturalnym bodźcem do rozwoju terenu będzie objęcie go zasięgiem miejskiej sieci ciepłowniczej. Szacujemy, że łączne zapotrzebowanie Kępy Mieszczańskiej na moc cieplną będzie oscylowało w granicach 10-11 MW, co oznacza, że ciepło trafi do około 4000 przyszłych mieszkańców - mówi Jacek Uhryn, menedżer ds. rozwoju rynku w Polsce w Fortum.

- Na ułożenie sieci pod dnem Odry zdecydowaliśmy się między innymi ze względów technologicznych i estetycznych. Mimo że to rozwiązanie kosztuje więcej niż poprowadzenie sieci wzdłuż mostu, to nie obciąża zabytkowych konstrukcji i jest wygodniejsze dla mieszkańców. Technologia ta doskonale spra-wdziła się już przy podłączaniu Stadionu Miejskiego, kiedy sieć przeprowadzono pod rzeką Ślęzą - mówi Włodzimierz Popielewski, menedżer inwestycji sieciowych i produkcyjnych Fortum.

Rozpoczęto także przygotowania do budowy sieci w kierunku powstającego osiedla Nowe Żerniki. Prace rozpoczną się na początku 2015 r. Długość sieci wyniesie 4 km. Docelowo ma z niej korzystać ok. 10 tys. osób.

Zapotrzebowanie na ogrzewanie z sieci energetycznej wciąż rośnie. Dlatego tak ważne jest, aby nowe osiedla spełniały najwyższe normy ekologiczne. We Wrocławiu z ogrzewania sieciowego korzysta 60 proc. mieszkańców. Dla porównania, w Warszawie - 80 proc. Na zmianę sposobu ogrzewania czekają mieszkańcy m.in. Nadodrza w okolicach ul. Kościuszki, gdzie większość mieszkań wciąż jest ogrzewanych kotłami węglowymi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wrocław: Ciepło z sieci popłynie na Kępę Mieszczańską. Które osiedla będą następne? - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska