Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci z Politechniki konstruują drony. Mają rozpoznawać i śledzić ludzi i auta (ZDJĘCIA, FILMY)

Marcin Walków
Drony z koła naukowego JEDI podczas Droniady w Krakowie - z pierwszą nagrodą Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego
Drony z koła naukowego JEDI podczas Droniady w Krakowie - z pierwszą nagrodą Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego jedi.pwr.edu.pl
Studiują mechanikę, elektronikę, automatykę i robotykę oraz systemy przetwarzania sygnałów na Politechnice Wrocławskiej. Po zajęciach konstruują drony. Studenci działają niespełna pół roku, a już przywożą nagrody i odnoszą sukcesy.

JEDI (od ang. Just Everybody Drone It) to koło naukowe na Politechnice Wrocławskiej skupiające około 20 studentów z różnych kierunków przede wszystkim na wydziałach elektroniki oraz mechanicznym, a także doktorantów i pracowników uczelni.

Powstało zaledwie w lutym tego roku, a już odnosi sukcesy. Tydzień temu wrocławscy JEDI przywieźli pierwszą nagrodę z "Parady robotów - Droniady" w Krakowie za quadrocopter - drona z funkcją autostartu i autolądowania, który może wysyłać i odbierać sms-y ze swoją aktualną pozycją - to dodatkowe zabezpieczenie, dzięki któremu dron ma nigdy nie zginąć.

Jak działa funkcja rozpoznawania i śledzenia obiektów:

Specjalną nagrodę ufundowała amerykańska firma SAP Software&Solutions. Wrocławski zespół dzięki niej przejdzie specjalistyczne szkolenia i pojedzie na konferencję do Berlina.

- Staramy się jak najmniej zajmować samą konstrukcją drona i jego wyglądem. Korzystamy z gotowych rozwiązań, dzięki czemu możemy jak najwięcej czasu poświęcić na programowanie i prace nad sztuczną inteligencją - mówi dr inż. Bogusław Szlachetko, opiekun koła naukowego.

ZOBACZ DRONA Z POLITECHNIKI WROCŁAWSKIEJ W AKCJI - KLIKNIJ BY ZOBACZYĆ FILM

Na rynku są już dostępne drony, które potrafią robić zdjęcia, nagrywać filmy. - My nie chcemy konkurować z Chinami lub Koreą w tej dziedzinie. Pracujemy nad inteligentnymi rozwiązaniami. By dron samodzielnie przetwarzał rejestrowany obraz i podejmował decyzję. Na przykład rozpoznał samochód lub człowieka, którego powinien śledzić i rozpocząć lot za nim. To główna zaleta naszego rozwiązania - dodaje opiekun koła.

Dron wyposażony jest w dwa niezależne moduły zasilania - jeden odpowiada za sterowanie, drugi za przetwarzanie obrazów.

Do tej pory studenci skonstruowali trzy prototypy, trwają zaawansowane prace i testy czwartego modelu. W sierpniu drużyna z koła naukowego JEDI weźmie udział w konferencji i zawodach dronów i modeli latających w holenderskim mieście Delft.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska