Teatr Muzyczny Capitol: sto procent widzów

  Teatr Muzyczny Capitol: sto procent widzów

  Małgorzata Matuszewska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Teatr Muzyczny Capitol przed wakacjami zagrał 97. raz „Hair”. Pierwszy po przebudowie sezon artystyczny Capitolu był świetny.
  Wojciech Kościelniak na otwarcie Capitolu przygotował znakomitą adaptację Mistrza i Małgorzaty Michaiła Bułhakowa

  Wojciech Kościelniak na otwarcie Capitolu przygotował znakomitą adaptację Mistrza i Małgorzaty Michaiła Bułhakowa ©Paweł Relikowski

  Największym zainteresowaniem publiczności Teatru Muzycznego Capitol cieszy się Mistrz i Małgorzata. – Od wrześniowej premiery na otwarcie teatru po przebudowie zagraliśmy 44 spektakle, przy stuprocentowej frekwencji – podsumowuje sezon Konrad Imiela, dyrektor Capitolu. Na Mistrza... wciąż bardzo trudno się dostać, a teatr nie może grać spektaklu tyle razy, ile by chciał, bo grają w nim gościnnie artyści z Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie i wrocławskiego Teatru Polskiego.
  – Ważnym elementem wniosku o dofinansowanie unijne jest ilość widzów. Unia wymaga, by w teatrze było 99 tys. 800 widzów w roku. W tym sezonie odwiedziło nas 110 tys. 222 widzów – cieszy się Konrad Imiela.
  Capitol od 28 września zeszłego roku pokazał tylko cztery premiery (Mistrza..., Kocham cię. Ja Ciebie też nie. Serge Gainsbourg, Rat Pack, czyli Sinatra z kolegami oraz Umwuka), ale trzeba pamiętać, że zespół musiał przystosować do nowych warunków starsze spektakle. – Wszystkie wymagały prób, musieliśmy się nauczyć nowej technologii scenicznej, a np. do musicalu Jerry Springer – The Opera musieliśmy wybudować całkiem nową scenografię – przypomina Konrad Imiela. Po marcowym, 35. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej, do stałego repertuaru trafił też świetny Król David – Live!, a wkrótce znajdzie się w nim Joplin. Przez dziewięć miesięcy w teatrze zagrano 187 spektakli i koncertów.
  Przed przebudową Capitol miał do dyspozycji 4 tys. metrów kw., po – 18 tys. metrów kw. Konrad Imiela chce, by za jakiś czas Capitol nie kojarzył się wyłącznie ze spektaklami, ale stał się nowoczesnym centrum sztuki. Dlatego właśnie jeszcze przed oficjalnym otwarciem teatru po przebudowie z koncertem na Podwórku wystąpił zespół Karbido z projektem Music4Buildings, na Scenie Ciśnień Karbido pokazało też dwie odsłony sławnego Stolika. Mikromusic zagrał koncert, prezentują nową płytę Piękny koniec. Premierę studyjnego albumu Majaki miał zespół Kormorany.
  Capitol gościł też projekt Szukając Leara. Verdi, realizowany przez fundację Jutropera. W tym roku w teatrze przy ul. Piłsudskiego gościł też jeden ze spektakli Avant Art Festival.
  Nareszcie swoje własne miejsce miał Przegląd Piosenki Aktorskiej. W teatralnym foyer można też oglądać wystawy – wśród nich wciąż są małe pianina z kolekcji Pawła Romańczuka z Małych Instrumentów, pt. Capitoy piano. W teatrze odbywają się też lekcje teatralne, piękną przestrzeń można zwiedzić z przewodnikiem teatralnym.
  Nowy sezon artystyczny zacznie się już we wrześniu na Scenie Ciśnień. 3 października na Dużej Scenie zostanie wystawiona polska prapremiera Nine – musicalu nawiązującego do filmu Osiem i pół” Federica Felliniego. Do tej premiery w reż. Pii Partum teatr ma już całą obsadę (35 osób, ponad 20 muzyków w orkiestronie), a teraz poszukuje oryginalnego psa.
  12 grudnia Agnieszka Olsten pokaże Życie Mariana według sztuki pochodzącej z Weimaru Sibylle Berg, przedstawiającej świat, w którym wymarła ludzkość, a władzę przejęły zwierzęta i to one zamawiają widowisko Życie człowieka.
  22 listopada Jacek Gębura pokaże premierę teatru tańca, inspirowaną muzyką klasyczną i elektroniczną Katarzyny Borek i Vojto Monteura z płyty Tempus Fantasy. Od października na Scenie Ciśnień gościć będzie cykl koncertów – spotkań w formie rozmów przeplatanych piosenkami.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama