Ekolodzy na usługach Kremla. Chcą powstrzymać wydobycie gazu...

  Ekolodzy na usługach Kremla. Chcą powstrzymać wydobycie gazu łupkowego w Europie

  Ben Hoyle

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Rosyjscy szpiedzy potajemnie współpracują z pozarządowymi organizacjami proekologicznymi sprzeciwiającymi się wydobyciu gazu łupkowego metodą szczelinowania hydraulicznego. Ich działanie ma na celu utrzymanie zależności Europy od gazu ziemnego importowanego z Rosji - twierdzi sekretarz generalny NATO.

  Anders Fogh Rasmussen powiedział, że Moskwa prowadzi chytrą kampanię dezinformacyjną, która ma na celu sabotowanie poszukiwań alternatywnych źródeł energii, takich jak gaz łupkowy.


  Podczas spotkania z przedstawicielami Królewskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, brytyjskiego think tanku zajmującego się badaniem stosunków międzynarodowych, w Londynie Rasmussen oświadczył: - Niektórzy członkowie Sojuszu mówią mi na spotkaniach, że w ramach wyrafinowanej operacji informacyjnej i dezinformacyjnej Rosja aktywnie angażuje się w działalność tzw. pozarządowych organizacji środowiskowych sprzeciwiających się eksploatacji gazu łupkowego, by utrzymać zależność Europy od gazu importowanego z Rosji.

  Rasmussen nie sprecyzował, jaką formę przybiera domniemana współpraca z obrońcami środowiska ani czy zainteresowane organizacje mają świadomość, że są wykorzystywane przez Kreml. Zapewnił, że poprawa bezpieczeństwa energetycznego Europy to sprawa "najwyższej wagi", wymagająca od państw europejskich większego zróżnicowania źródeł dostaw.

  - Niezależność energetyczna to także lepsze funkcjonowanie europejskiego rynku energetycznego, gdzie pojedynczy dostawca nie jest w stanie szantażować żadnego państwa - powiedział.

  - Jeśli to prawda, że Rosja finansuje organizacje przeciwne szczelinowaniu, to sprawa wymaga dokładnego zbadania i ujawnienia źródeł wsparcia - oświadczył Ken Cronin, prezes UK Onshore Operators Group, brytyjskiego stowarzyszenia firm planujących wydobycie gazu łupkowego.

  Ze słów osoby zbliżonej do rynku wydobycia wynika, że branża mniej więcej od półtora roku podejrzewała, że rosyjski rząd lub rosyjskie spółki energetyczne finansują organizacje sprzeciwiające się wydobyciu gazu łupkowego metodą szczelinowania.

  - Zastanawialiśmy się, skąd nagle organizacje mają aż tyle pieniędzy, by sprowadzać ekspertów z USA wspierających ich protesty. Grupy te zaczęły prowadzić aktywne badania, imponujące kampanie, rozprowadzają materiały po całym kraju.

  Latem ubiegłego roku ujawniono, że Lush, sieć luksusowych sklepów kosmetycznych, wspiera finansowo organizację Frack Off, która współorganizowała demonstracje przeciwko próbnym odwiertom w Balcombe w West Sussex. W 2012 r. sieć Lush przekazała Frack Off 20 tys. funtów.

  Oświadczenie Rasmussena, jakoby rosyjscy agenci manipulowali organizacjami obrońców środowiska, by zdyskredytować technologię szczelinowania, ogromnie oburzyło Greenpeace. Przypomina, że w zeszłym roku rosyjskie władze aresztowały 30 działaczy i dziennikarzy przebywających na statku należącym do tej organizacji. Za zorganizowanie protestów przeciwko odwiertom groziło im w Rosji nawet 15 lat więzienia.

  - Pomysł, że jesteśmy marionetkami Putina, jest tak niedorzeczny, że zastanawiamy się, co oni tam palą w kwaterze głównej NATO - powiedział rzecznik Greenpeace. - Pan Rasmussen powinien poświęcać mniej czasu teoriom spiskowym, a więcej faktom na temat gazu łupkowego, którego jest i tak za mało, by pokryć potrzeby Europy.

  Podobnego zdania jest Andrew Pendleton, dyrektor ds. kampanii w organizacji Friends of the Earth. - Możliwe, że Rosjanie zauważyli nasz ogromny potencjał w produkcji energii wietrznej i słonecznej i już infiltrują brytyjski rząd - powiedział.

  - Brytyjski ruch sprzeciwiający się szczelinowaniu to niemal wyłącznie lokalne społeczności, które organizują się przeciwko prowadzeniu wydobycia w ich miejscu zamieszkania - zapewnia Aliona Asłanow, działaczka Frack Off. - Poza Lush nie wspiera nas absolutnie żadna korporacja, zresztą mamy taką zasadę, że nie bierzemy pieniędzy od darczyńców, którzy mogliby wpływać na nasze działania.

  Tłumaczenie: Lidia Rafa

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Nie zdziwię sie jak polscy politycy na rosyjskim garnuszku- Ci którzy we współpracy z putinem chcą obalenia rzadu sami wyjdą zeby protestować przeciw wydobywania łupków, bo tańczą tak jak Putin im...rozwiń całość

   Nie zdziwię sie jak polscy politycy na rosyjskim garnuszku- Ci którzy we współpracy z putinem chcą obalenia rzadu sami wyjdą zeby protestować przeciw wydobywania łupków, bo tańczą tak jak Putin im każe. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kijowski bałagan

   spokojny

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Za kijowski bałagan zbankrutowanego państwa oligarchiczno-mundurowego jakim jest Ukraina teraz będzie płacił im za rosyjski gaz polski i unijny podatnik a kto nam wtedy zapłaci za rosnące ceny za...rozwiń całość

   Za kijowski bałagan zbankrutowanego państwa oligarchiczno-mundurowego jakim jest Ukraina teraz będzie płacił im za rosyjski gaz polski i unijny podatnik a kto nam wtedy zapłaci za rosnące ceny za energię?zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama