Ważne
  Nowa rada nadzorcza w KGHM. Minister uszanował wolę...

  Nowa rada nadzorcza w KGHM. Minister uszanował wolę pracowników

  Agata Grzelińska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy KGHM powołało wczoraj nowy skład rady nadzorczej na 9. kadencję. Uchwalono, że rada może liczyć od 7 do 10 członków, w tym 3 osoby to reprezentanci załogi. Największy udziałowiec, czyli Ministerstwo Skarbu Państwa, zgłosił cztery kandydatury. Z ramienia MSP do rady weszli: Marcin Moryń - dyrektor Departamentu Prawnego i Procesowego w MSP, prof. Andrzej Kidyba - znawca prawa handlowego, Barbara Werte-lecka-Kwater - dyrektorka Departamentu Polityki Właścicielskiej w MSP i Tomasz Cyran - prawnik.
  Leszek Hajdacki wraca do rady

  Leszek Hajdacki wraca do rady ©fot. Piotr Krzyżanowski

  W radzie znaleźli się też, rekomendowani przez Otwarty Fundusz Emerytalny PZU "Złota Jesień", prof. Bogusław Fiedor - Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu i Jacek Poświata - dyrektor zarządzający Bain&Company.

  Kolejni trzej członkowie to reprezentanci pracowników (wybrani przez załogę KGHM 14 i 15 maja): Józef Czyczerski i Bogusław Szarek z Solidarności oraz Leszek Hajdacki ze Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego. Przypomnijmy, że 12 maja Sąd Apelacyjny we Wrocławiu stwierdził, że wynik wyborów jest dla Walnego Zgromadzenia wiążący, o czym mówi Ustawa o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych. W poprzedniej kadencji, mimo że Józef Czyczerski i Leszek Hajdacki trzykrotnie byli wybierani przez załogę, minister nie powoływał ich do rady. Tłumaczył to udziałem obu związkowców w słynnej zadymie przed biurem zarządu.

  - Cieszę się, że minister po trzech latach wrócił do przestrzegania przepisów prawa - skomentował na gorąco wynik głosowania Józef Czyczerski. - Mam nadzieję, że teraz będziemy mogli przyjrzeć się bliżej decyzjom rady nadzorczej KGHM przyjętym w poprzednich trzech latach. Przed nami dużo roboty - dodał Czyczerski.

  Na Walnym Zgromadzeniu ustalono, że wysokość dywidendy za rok 2013 wyniesie miliard złotych, czyli po 5 zł za akcję. Akcjonariusze otrzymają dywidendę w dwóch ratach: 18 sierpnia i 18 listopada tego roku.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nadchodzą wybory! Ach wybory!

   Ania od opinii wydawania. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   Rząd Premiera Tysiąclecia coraz bliżej ludu pracującego. Górnikom od węgla w zasadzie odpuścił już kilka miliardów zaległych składek ZUS, a teraz mamy szerokie przedstawicielstwo w Radzie...rozwiń całość

   Rząd Premiera Tysiąclecia coraz bliżej ludu pracującego. Górnikom od węgla w zasadzie odpuścił już kilka miliardów zaległych składek ZUS, a teraz mamy szerokie przedstawicielstwo w Radzie Nadzorczej, ludzi zatrudnionych w KGHM. W normalnych firmach zadaniem RN jest pilnowanie i kontrola pracy Zarządu, czy dobrze wykonuje on swoje obowiązki, czy nie działają na szkodę firmy i akcjonariuszy. Teraz w KGHM , będzie nieco inaczej . RN będzie spełniała żądania i roszczenia zatrudnionych dotyczące nieustających podwyżek plac i wprowadzania nowych przywilejów. KGHM to fajne żerowisko. Szkoda, że nie dla wszystkich. Polacy są tak zbałamuceni, że uważają to za rzecz normalną, chociaż wszystkie eksploatowane złoża i spory pakiet akcji KGHM należy do narodu. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ja to zablokuję :)

   Jądrachiński Zdzisław (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Nie będzie nowej rady!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo