W piątek święto Matki Boskiej Zielnej

  W piątek święto Matki Boskiej Zielnej

  Maciej Czujko

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Żyją wśród nas ludzie, którzy święcą zioła. Idealnego wywaru szuka się przez całe życie.
  W piątek święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W ludowych wyobrażeniach to święto Matki Boskiej Zielnej - Matki Chrystusa kojarzonej z leczniczymi ziołami.

  Jeszcze po wsiach żyją ludzie, którzy święcą z tej okazji bukiety leczniczych roślin. Na przykład Rozalia Szydłowska, gospodyni z Żernik Wrocławskich.
  - Robię bukiety z piołunu, mięty, słonecznika, krwawnika i zbóż - opowiada Rozalia Szydłowska. - Zioła mają leczniczą moc, chronią przed chorobami, przynoszą urodzaj w plonach. Tak kiedyś się mówiło. Teraz w miastach ludzie już w to nie wierzą, ale na wsiach pielęgnuje się tradycje.

  Zioła chodzi święcić, od kiedy pamięta. A to dlatego, że chce być zdrowa i mieć bogate plony. Twierdzi, że Matka Boska pomaga, jeśli tylko się o niej pamięta.
  Rzeczywiście, Matka Boska Zielna to opiekunka zdrowia i spraw doczesnych. Maryja jest kojarzona z doczesnością, z tym, co ziemskie. W niebiblijnych opowieściach o świętej rodzinie znajdziemy historię, jak odkryto grób Maryi, a tam zostały tylko szaty pachnące ziołami.

  Nie dla zapachu i religijnych skojarzeń zioła zbiera Tadeusz Wypych, jeden z ostatnich wrocławskich zielarzy. W 1992 r. święto Matki Boskiej Zielnej stało się również świętem Wojska Polskiego.
  - Zacząłem 30 lat temu, żeby wyleczyć się z alergii. Udało się - cieszy się 78-letni, pełen życia staruszek. - Od tego czasu zioła stały się moją pasją. Zbieranie ich to zajęcie raczej naukowe niż magiczne czy religijne.

  Tajemnicą idealnego naparu jest takie połączenie ziół, w którym jedne potęgują działanie drugich. Ale to niełatwa sprawa. Czasem zajmuje całe życie. Pan Tadeusz wiele lat spędził w poszukiwaniu lekarstwa na astmę oskrzelową.
  - Ale znalazłem. Nawet jeden z wrocławskich lekarzy profesorów uznał jego wartość - chwali się zielarz. Receptury nie zdradzi. Pracuje nad następnymi, bo wierzy w zioła.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama