Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak dbać o nogi latem

Bogumiła Nehrebecka
Z badań wynika, że jeśli rodzice mają żylaki, to córka w 75 proc. jest narażona na ich powstanie, a syn w 60 proc. Opalanie się to ryzyko znacznie zwiększa
Z badań wynika, że jeśli rodzice mają żylaki, to córka w 75 proc. jest narażona na ich powstanie, a syn w 60 proc. Opalanie się to ryzyko znacznie zwiększa Bartek Ksoinski
Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania żylakom jest aktywny tryb życia oraz dieta preferująca pokarmy roślinne, mało przetworzone lub zawierające krzem (np. kasza gryczana). Zalecane jest też odpoczywanie z nogami uniesionymi powyżej poziomu serca i unikanie długich kąpieli słonecznych

Wysoka temperatura niekorzystnie wpływa na żyły. Jest to związane z autoregulacją temperatury ciała u człowieka. Gdy temperatura zewnętrzna, w której przebywamy, jest wysoka, nasz organizm poszerza naczynia żylne skóry, aby mógł oddać ciepło. Stałe stymulowanie żył w kierunku poszerzania może się z czasem utrwalać, dając brzydkie, widoczne tuż pod skórą naczynia żylne. O to, jak przeciwdziałać powstawaniu żylaków, zapytaliśmy dr. n. med. Wojciecha Rybaka, specjalistę chirurgii naczyniowej z Kliniki Ars Estetica we Wrocławiu.

– Przede wszystkim należy starać się przebywać w strefach zacienionych, gdzie słońce nie oddziałuje bezpośrednio na skórę – to pierwsze zalecenie dr. Wojciecha Rybaka, specjalisty chirurga, flebologa.
Dobrze jest spędzać jak najwięcej czasu w ruchu, brać chłodny prysznic masując strumieniem wody żyły kończyn dolnych oraz nosić wyroby o stopniowanym ucisku.

– Te zalecenia kierowane są zwłaszcza do osób, u których zostały rozpoznane zaburzenia w krążeniu żylnym lub osób, które z racji np. wykonywanego zawodu, muszą pozostawać długo w pozycji stojącej czy siedzącej – radzi dr Wojciech Rybak.

Podróże i kąpiele słoneczne

Dalekie podróże w okresie wakacyjnym, zwłaszcza samolotem, także sprzyjają pogłębianiu się niewydolności żylnej czy też występowaniu zakrzepicy żylnej w kończynach dolnych.
Pan doktor radzi, by nie pozostawać przez długi czas w jednej pozycji. Zaleca, by podczas długiego siedzenia wykonywać ćwiczenia uruchamiające mięśnie łydek, a także zakładanie na czas podróży specjalnych pończoch czy podkolanówek wspomagających pracę układu żylnego.
Intensywne opalanie stanowi ryzyko uszkodzenia naczyń krwionośnych i powstawania nieestetycznych poszerzeń zarówno tętniczych, jak i żylnych. Dlatego opalać się powinniśmy zawsze ostrożnie, unikając nadmiernego przegrzewania nóg i dawkując kąpiele słoneczne małymi porcjami, zamiast długotrwałych sesji na słońcu. Te zalecenia dotyczą nas wszystkich, a nie tylko osób, które już mają żylaki.

Metody leczenia żylaków

Aktualnie największą popularnością cieszą się zabiegi mało inwazyjne, które można wykonać w warunkach ambulatoryjnych.
– Rozwój medycyny sprawia, że dostępne są już na rynku metody, które skutecznie i co najważniejsze w bezpieczny sposób pozwalają poradzić sobie z rozległymi problemami – twierdzi doktor Wojciech Rybak. – Mamy już urządzenia emitujące energię świetlną. Włókno szklane, które jesteśmy w stanie wprowadzić przez bardzo cienki, plastikowy dren do światła naczynia żylnego, przewodzi tę energię do wnętrza żyły, powodując jej zamknięcie. Na takiej zasadzie działają metody wewnątrznaczyniowe, wykorzystujące do zamknięcia żył laser, fale radiowe lub najnowsze odkrycie, czyli parę wodną – dodaje.

Zasada działania lasera endowaskularnego opiera się na pochłanianiu jego wiązki w naczyniu przez krew oraz jego ścianę, co doprowadza poprzez wzrost temperatury do obkurczenia włókien kolagenowych oraz zniszczenia wewnętrznej warstwy wyściełającej naczynie. Efektem tego zabiegu jest znaczne zwężenie światła poszerzonej żyły lub jej całkowite zamknięcie.
– Nie każde żylaki można jednak wyleczyć tą metodą – tłumaczy dr Wojciech Rybak. – Francuscy naukowcy opatentowali metodę, która umożliwia leczenie praktycznie każdych żylaków, również tych, które ze względu na zbyt kręty przebieg lub zbyt płytkie położenie pod skórą były wcześniej dyskwalifikowane z zabiegu laserowego. Dodatkowo, po metodzie parowej pacjenci praktycznie nie odczuwają bólu w trakcie oraz po zabiegu, stąd nie ma potrzeby przyjmowania leków przeciwbólowych. Sprężona para wodna zamyka światło naczynia. Po wykonaniu procedury zamknięta żyła pozostaje w organizmie i ulega zwłóknieniu.

Intensywne opalanie stanowi ryzyko uszkodzenia naczyń krwionośnych i powstawania nieestetycznych poszerzeń zarówno tętniczych, jak i żylnych

Przy metodach wewnątrznaczyniowych należy jeszcze wspomnieć o zamykaniu naczyń środkiem chemicznym, czyli skleroterapii. Metoda polega na wstrzyknięciu do wnętrza żyły leku, który ma właściwości obkurczania naczynia oraz wywołania destrukcji błony wewnętrznej żyły, co prowadzi do jej zamknięcia i zwłóknienia.

Terapia uzupełniająca

Bardzo pomocną terapią uzupełniającą jest tak zwana kompresjoterapia. Polega ona na uciśnięciu żył powierzchownych albo bandażem elastycznym, albo gotowym wyrobem o stopniowanym ucisku po to, aby wzmocnić efekt terapeutyczny wcześniej opisanych metod. Kompresjoterapia jest również bardzo skuteczna w neutralizowaniu obrzęku pooperacyjnego i bólu. a

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska