Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Cyganów z koczowiska można deportować. Urzędnicy nie wiedzą jak to zrobić

Malwina Gadawa
Romskie koczowisko przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu
Romskie koczowisko przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu Przemyslaw Wronecki / Gazeta Wroclawska
Zgodnie z zapowiedziami wojewody dolnośląskiego Tomasza Smolarza po raz pierwszy zebrał się zespół 21 osób, który ma się zająć problemem cyganów z koczowiska, przy ul. Kamieńskiego. Urzędnicy chcą rozwiązać problem, ale przyznają, że na razie nie mają konkretnego rozwiązania. Wojewoda rozważa różne scenariusze, a straż graniczna informuje, że można deportować cyganów, jeżeli ich pobyt stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa, porządku czy zdrowia publicznego.

Zespół złożony urzędników, inspekcji, straży, ale także ludzi Kościoła, opieki społecznej, środowisk oświatowych ma doradzać wojewodzie Tomaszowi Smolarzowi w sprawie Cyganów koczujących we Wrocławiu przy ulicy Kamieńskiego. Już kilka miesięcy temu wojewoda zapowiadał utworzenie takiej grupy.

- Wierzę, że dobre rozwiązanie dla wszystkich jest możliwe - mówi wtedy portalowi GazetaWroclawska.pl Tomasz Smolarz.

Wojewoda deklaruje, że głównym celem zespołu jest poszukanie rozwiązań w ramach obowiązującego w Polsce prawa, które przyczynią się do poprawy sytuacji związanej z pobytem Cyganów we Wrocławiu i uwzględnią interes mieszkańców gminy Wrocław, skarżących się na uciążliwe sąsiedztwo.

W skład zespołu wchodzą: Tomasz Bruder - urząd wojewódzki, Sławomir Chełchowski - straż miejska, Jarosław Delewski - urząd miejski, Jacek Dżedzyk - urząd miejski, Dragos Iulian Gheorghiu - ambasada Rumunii w Warszawie, Anna Józefiak-Materna - miejski ośrodek pomocy społecznej, Jacek Klakocar - wojewódzki inspektorat sanitarny, Edward Kostecki - urząd wojewódzki, Wojciech Kubisiak - kościół rzymskokatolicki, Barbara Lorenc-Żelisko - policja, Patrycja Matusz-Protasiewicz - Uniwersytet Wrocławski, Joanna Mierzwiński - Narodowy Fundusz Zdrowia, Grzegorz Ninard - urząd wojewódzki, Beata Pazdej - kuratorium oświaty, Beata Sareło-Janiak - Nadodrzański Oddział Straży Granicznej, Katarzyna Sobańska-Laskowska - biuro rzecznika praw obywatelskich, Jacek Sutryk - urząd miejski, Jerzy Szczur - polski autokefaliczny kościół prawosławny, Rafał Szyndlauer - przedstawicielstwo regionalne Komisje Europejskiej, Dariusz Tokarz - urząd wojewódzki i Iwona Zemanek - urząd ds. cudzoziemców.

Wojewoda Tomasz Smolarz i wiceprezydent Anna Szarycz podkreślali, że w pracach zespołu mogą uczestniczyć także organizacje pozarządowe w ramach konsultacji. Władze nie wykluczyły także obecności samych Cyganów jeżeli będzie taka potrzeba i ich wola.

Wojewoda Tomasz Smolarz przyznał, że docierają do niego sygnały o tym, że Romowie nie chcą się przystosować do życia w Polsce i łamią prawo, np. żebrząc. Urzędnicy jednak rozkładają ręce. Tłumaczą, że biorąc pod uwagę dzisiejsze unijne przepisy nie można deportować obywateli Rumunii do ich kraju. Wojewoda tłumaczy, żeby im udowodnić, że nielegalnie przebywają w kraju, bez rejestracji trzeba byłoby znać dokładną datę od której zamieszkali we Wrocławiu, a to jest trudne do ustalenia.

Władze miasta są także bezradne. Wiceprezydent Anna Szarycz przyznaje, że magistrat chce pomów cyganom, ale oni z tej pomocy nie korzystają. Jeżeli jednak chcieliby się asymilować z wrocławskim społeczeństwem, wiceprezydent przyznaje, że cyganie mogliby liczyć na pomoc społeczną od miasta, tak jak inni obywatele Unii Europejskiej, którzy zamieszkują nasz kraj.

O to, kiedy można wydalić obywatela Unii Europejskiej z Polski zapytaliśmy Agnieszkę Golias, rzecznika prasowego komendanta głównego Straży Granicznej

KIEDY OBYWATELI UNII EUROPEJSKIEJ - CZYLI CYGANÓW Z KAMIEŃSKIEGO, MOŻNA DEPORTOWAĆ Z POLSKI? - CZYTAJ NA KOLEJNEJ STRONE

W jakich przypadkach z Polski można deportować obywateli Unii Europejskiej?

Obywatel UE może zostać przekazany z Polskie, do kraju pochodzenia w przypadku, gdy zostanie wydana wobec niego decyzja o wydaleniu, ponieważ jego pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej stanowi zagrożenie dla obronności lub bezpieczeństwa państwa albo ochrony bezpieczeństwa, porządku lub zdrowia publicznego.

Na podstawie przepisów obywatele Unii Europejskiej mogą przebywać w Polsce dłużej niż 3 miesiące jeżeli:
[lista]
[*]jest pracownikiem lub osobą pracującą na własny rachunek na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
[*]jest objęty powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym albo jest osobą uprawnioną do świadczeń opieki zdrowotnej i posiada wystarczające środki finansowe do utrzymania siebie i członków rodziny na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tak aby nie stanowić obciążenia dla pomocy społecznej;
[*]studiuje lub odbywa szkolenie zawodowe w Rzeczypospolitej Polskiej i jest objęty powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym albo jest osobą uprawnioną do świadczeń opieki zdrowotnej
[*]jest małżonkiem obywatela polskiego[lista]

Wniosek o zarejestrowanie lub wydanie karty pobytu należy złożyć do wojewody właściwego ze względu na miejsce pobytu obywatela UE osobiście, nie później niż w następnym dniu po upływie 3 miesięcy od dnia wjazdu na terytorium kraju. Wojewoda może odmówić, jeżeli nie zostały spełnione warunki w określone w przepisach lub zachodzą przesłanki o których mówi Straż Graniczna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska