Kobiecy styl zarządzania

  Kobiecy styl zarządzania

  Paweł Kuś

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Kamila Yamasaki - kobieta menedżer, od 10 lat jest związana z wrocławską firmą Black Point. Stanowisko prezesa jednej z największych w Polsce firm zajmujących się produkcją materiałów do druku pełni od czterech lat.
  - Sukces w biznesie można odnieść bez względu na płeć - mówi Kamila Yamasaki, która kieruje giełdową spółką

  - Sukces w biznesie można odnieść bez względu na płeć - mówi Kamila Yamasaki, która kieruje giełdową spółką ©Fot. Tomasz Hołod

  W pracy zarządza ponad 150 pracownikami, w domu jest młodą mamą i żoną Japończyka. Pytana o to, jak to wszystko można pogodzić, odpowiada: - W życiu trzeba mieć dobry plan i konsekwentnie go realizować.

  Nie dla wyścigu szczurów
  Mimo ukończenia studiów w Warszawie bez żalu zrezygnowała z kariery w stolicy i swoje życie zawodowe i prywatne związała z rodzinnym Wrocławiem.

  - Wyścig szczurów to nie dla mnie - przyznaje. - Wrocław to moje miejsce do życia. Tutaj pracuję - od 10 lat w tej samej firmie, której właściciele docenili potencjał kobiety menedżera.

  W firmie Black Point, gdzie od czterech lat sprawuje stanowisko prezesa, jest jedną z wielu kobiet, które zajmują kierownicze stanowiska - zasiadają w zarządzie, kierują produkcją, pracą magazynu.
  - Nie wierzę w parytet płci w biznesie. Tak naprawdę poza kompetencją i doświadczeniem liczy się osobowość. Sukces w biznesie można odnieść bez względu na płeć albo pomimo płci - tutaj liczą się umiejętności, konsekwencja i bardzo często - kreatywność - mówi.

  Sama od lat interesuje się psychologią biznesu. Przyznaje, że jest coś takiego, jak kobiecy styl zarządzania ludźmi. Można go określić jako empatyczny, oparty na intuicji oraz, co nie zawsze dobre, emocjonalny. - Kobiety ze względu na łatwość współodczuwania często lepiej motywują pracowników do pracy. Biorąc pod uwagę rozwój zawodowy, w podnoszeniu kwalifikacji są bardziej konsekwentne i wytrwałe od mężczyzn.

  Inspirujący Wschód
  Odnośnie do własnego stylu zarządzania ludźmi wiele nauczyła się od męża - Japończyka, też menedżera, przyzwyczajonego do daleko-wschodniego stylu pracy. - Poznałam go zupełnie przypadkowo, dzięki koleżance, która z nim pracowała - opowiada Yamasaki.

  Sporo też podpatrzyła podczas wielu podróży, jakie wspólnie odbyli do Japonii. - W tym sensie kultura Wschodu może być bardzo inspirująca. Japończycy są niezwykle pracowici, a przy tym wytrwali i konsekwentni. Bywa, że całe życie przepracowują w jednej firmie, identyfikują się z nią, są jej oddani. W pracy warto się od nich uczyć pokory - swego rodzaju skromności i szacunku dla współpracowników.

  Zresztą kultura Japonii od razu ją zafascynowała.
  - Podziwiam ogromne przywiązanie Japończyków do tradycji - mówi. - To niezwykłe, że pomimo ogromnego zaawansowania gospodarczego, a zwłaszcza technologicznego, nie zatracili szacunku dla symboli swojej kultury. Można to wyczuć na każdym kroku - począwszy od relacji międzyludzkich, np. szacunku dla osób starszych, kończąc na codziennych rytuałach, takich jak parzenie herbaty. Teraz każde rodzinne wakacje spędzają właśnie tam, u rodziny męża. W ostatniej podróży po Japonii towarzyszyła im już ich roczna córka.

  - Chcielibyśmy, aby, mimo że dorasta w Polsce, dobrze poznała też kulturę kraju swojego ojca, dlatego tak ważny jest każdy kontakt z Japonią, Japończykami i ich językiem - dodaje.
  W domu państwa Yamasaki mieszają się polski z japońskim: - Pracujemy nad dwujęzycznością córeczki, co czasem wygląda komicznie. Wspólne chwile najchętniej spędzają aktywnie. - Lubimy razem podróżować i odkrywać nowe, nieznane nam jeszcze miejsca, również poza Japonią - mówi.
  Zresztą Kamila Yamasaki od dawna fascynuje się podróżami. Dawniej, zawsze raz w roku, pakowała plecak i jechała na miesiąc zwiedzać świat. I to bez pomocy biura podróży. Woli sama sobie organizować czas. Jakie miejsca najbardziej utkwiły jej w pamięci?
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama