Richie: Powstanie warszawskie było dla Hitlera okazją do...

  Richie: Powstanie warszawskie było dla Hitlera okazją do demonstracji siły. Bał się powtórki z 1918

  Agaton Koziński

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Powstańcy w drodze na pozycje
  1/5
  przejdź do galerii

  Powstańcy w drodze na pozycje ©Wikipedia

  - Kierownictwo III Rzeszy uznało powstanie warszawskie za prowokację. A także sposobność do pokazania siły - mówi dr Alexandra Richie, historyk, w rozmowie z Agatonem Kozińskim.
  Zajęła się Pani kwestią powstania warszawskiego w książce "Warszawa 1944". Ale czy według Pani to powstanie w ogóle powinno wybuchnąć?

  Dziś wiemy, że okazało się ono tragedią dla miasta i dla jego mieszkańców. Ale wydaje mi się, że sam pomysł jego wywołania był uzasadniony. Proszę pamiętać, że AK liczyła 200 tys. członków. Koncepcja, by tę siłę wykorzystać do uderzenia na Niemców, wcale nie była taka zła.
  Problem w tym, że po latach planowania powstania w kraju, ale z wyłączeniem stolicy, żeby uchronić Warszawę i jej mieszkańców, jak poświadczył gen. "Bór" Komorowski, kilka tygodni przed 1 sierpnia decyzja ta została nagle zmieniona. Ale nie mam zamiaru potępiać autorów decyzji o rozpoczęciu powstania. Na pewno to był sposób na podkreślenie narodowej tożsamości, solidarności.

  Tyle że nie za bardzo widać szanse, na jakich powstańcy opierali swoje nadzieje na sukces. W książce cytuje Pani wypowiedź Heinricha Himmlera, który w dniu wybuchu powstania tłumaczył Hitlerowi, że trzeba je wykorzystać do zrównania Warszawy z ziemią. To on wykorzystał szansę, jaka się pojawiła, nie powstańcy.

  Wie pan, teraz zaczynamy dyskutować o tym, czy AK powinna rozpocząć powstanie, czy nie. A nie o tym jest moja książka. Starałam się w niej odpowiedzieć na inne pytanie.

  Jakie?

  Czemu Niemcy po tym, jak już ostatecznie rozprawili się z powstańcami, zdecydowali się wrócić do miasta i je całkowicie zniszczyć. Przecież ta decyzja była kompletnie irracjonalna. Bojowe dywizje Waffen SS i Wehrmachtu pod dowództwem feldmarszałka Modela zostały wysłane przeciwko Armii Czerwonej w kontrataku pod Warszawą, więc Hitler zdecydował, żeby użyć Himlera i jego siły do zdławienia powstania.

  Powstańcy mieli pecha?

  Tak. Zdecydowanie nie docenili siły Niemców w Warszawie, ale też nie wiedzieli o ostatnich ruchach wojsk. Tak samo jak nie przewidzieli brutalności, z jaką SS zareaguje na ten zryw.

  Ale z drugiej strony, czy on w ogóle był potrzebny? Bez względu na to, jak silni byli Niemcy w Warszawie, byli oni zaangażowani w wojnę z ZSRR. Dwóch wrogów Polski walczyło przeciwko sobie. Jaki był sens się wtrącać w ich starcie?

  Po tym, co się wcześniej wydarzyło we Lwowie i Wilnie, gdzie NKWD aresztowało AK-owców pomagających Armii Czerwonej wyzwolić miasto, można było się domyśleć, jaki będzie rozwój sytuacji w Warszawie. Ale powstanie było też formą oświadczenia. AK-owcy chcieli pokazać, że to oni są gospodarzami w Polsce.

  Ale bez tego Warszawa dzisiaj bardziej przypominałaby tę przedwojenną.

  A jak Stalin zachowałby się wobec AK-owców? Natychmiast posypałyby się pytania, skąd u nich tak dużo broni. Krokiem dalej byłoby oskarżenie ich o współpracę z faszystami i o bezczynność wobec ich poczynań, niechęć współdziałania z Rosjanami. A następnym krokiem byłyby pewnie masowe aresztowania. Warto o tym pamiętać, zastanawiając się nad sensem powstania. AK-owcy w lipcu i sierpniu 1944 r. naprawdę nie mieli dobrych rozwiązań - w tym równaniu było zbyt wiele niewiadomych, by móc tak po prostu podjąć dobrą decyzję. Trudno było przewidzieć choćby fakt, że już po zakończeniu walk Hitler i Himmler podejmą irracjonalną decyzję o wysadzeniu w powietrze 30 proc. budynków w pustym mieście. To było absurdalne! A właśnie to ona w dużej mierze wpływa na współczesne oceny powstania.

  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Zdjęcie autora komentarza
   Samobójcze powstanie warszawskie 1944 r.

   Euro

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

   Dr Alexandra Richie nie wnosi nic nowego w/s samobójczego powstania warszawskiego 1944 roku.

   Autorka, najwyraźniej nie potrafi porównać pragmatycznego zachowania powstańców paryskich w sierpniu...rozwiń całość

   Dr Alexandra Richie nie wnosi nic nowego w/s samobójczego powstania warszawskiego 1944 roku.

   Autorka, najwyraźniej nie potrafi porównać pragmatycznego zachowania powstańców paryskich w sierpniu 1944 r. i praskich w maju 1945 r., ze schizofreniczną postawą dowództwa AK - nieuzbrojeni Polacy vs. uzbrojeni Niemcy oraz liczenie na pomoc militarną Sowietów przy równoczesnej wrogiej postawie politycznej wobec ... Sowietów (sic!).

   Najwyraźniej kanadyjska historyczka nie czytała krytycznych, wobec decyzji wywołania powstania warszawskiego, pozycji naukowo-publicystycznych, np. Piotra Zychowicza "Obłęd '44".
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Groch z kapusta...

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   Autorka najwyrazniej nie posiada zbytniej wiedzy na temat zagadnienia, o ktorym pisze. Przypomina mi to bardziej chec zaistnienia, niz solidna prace. W samym wywiadzie odpowiedzi pani dr sa wrecz...rozwiń całość

   Autorka najwyrazniej nie posiada zbytniej wiedzy na temat zagadnienia, o ktorym pisze. Przypomina mi to bardziej chec zaistnienia, niz solidna prace. W samym wywiadzie odpowiedzi pani dr sa wrecz nasaczone bledami merytorycznymi (np. zbrodnie dokonane przez oddzialy miedzynarodowe przypisuje Niemcom; "chec" Hitlera prowadzenia wojny i to na dwa fronty (!!!). To tylko dwa bledy.), a sposob dedukcji jest conajmniej zastanawiajacy.

   Ksiazka jest obraza dla uwaznego czytelnika i nie zasluguje na polecenie.

   65,- zl wyrzuconych do kubla...

   P.S. Polecam pani dr zajac sie tematami jak

   1. Zniszczenie przez strone brytyjska 13 ton dokumentow Ministerstwa Spraw Zagranicznych III Rzeszy w przeddzien Procesow Norymberskich
   2. Wydanie przez MI6 po zamachu na Hitlera w 1944 niemieckiego podziemia
   3. Zamordowanie polskiego premiera Wladyslawa Sikorskiego, na zlecenie Winstona Churchilla
   4. Zatopienie "Lusitanii"

   Pomiedzy 1,2 milionami utajnionych akt British Foreign Office, ktore najstarsze (UTAJNIONE!) siegaja XVII w., powinna pani "cos" znalesc... Trzymam tez kciuki, jesli chodzi o deducje...zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   wystarczyło wybić inteligencję polską wykształconą w czasach zaborów na Zachodzie

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 5

   i Polacy przestali stanowić jakąkolwiek konkurencję na rynku europejskim o globalnym nie wspominając
   pozostali tylko debile którzy budowali krzywe bloki i chodniki w PRL
   a dziś kończą śmieciowe...rozwiń całość

   i Polacy przestali stanowić jakąkolwiek konkurencję na rynku europejskim o globalnym nie wspominając
   pozostali tylko debile którzy budowali krzywe bloki i chodniki w PRL
   a dziś kończą śmieciowe szkółki na ich poziomie intelektualnym zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama