Wrocławskie muzea. Wszystko co powinieneś wiedzieć o...

  Wrocławskie muzea. Wszystko co powinieneś wiedzieć o eksponatach i wystawach

  Marta Wróbel

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Neorenesansowy, porośnięty bluszczem budynek Muzeum Narodowego znajduje się we Wrocławiu przy pl. Powstańców Warszawy 5
  1/5
  przejdź do galerii

  Neorenesansowy, porośnięty bluszczem budynek Muzeum Narodowego znajduje się we Wrocławiu przy pl. Powstańców Warszawy 5 ©Marcin Osman

  W Muzeum Narodowym zobaczymy tzw. kanon dzieł sztuki z regionu i kraju. Muzeum Miejskie Wrocławia pokazuje różne aspekty historii miasta, czyli wszystko co powinieneś wiedzieć o wrocławskich muzeach.
  Neorenesansowy, wybudowany z czerwonej cegły, porośnięty bluszczem budynek przy pl. Powstańców Warszawy zmienia swój kolor wraz z porami roku. Okolice powstałego w latach 1883-1886 gmachu zaprojektowanego przez Karla Friedricha Endella to dobre miejsce na spacer, szczególnie w te, coraz cieplejsze dni, których przed nami przecież coraz więcej. Zwiedzanie Muzeum Narodowego we Wrocławiu proponujemy rozpocząć od takiego właśnie "obchodu" obiektu i zastanowienia się nad dalszą trasą.

  Muzeum Narodowe, jego oddziały i różne cele

  Tym bardziej że z pokrytego zielenią obiektu jest zaledwie kilkaset metrów do Panoramy Racławickiej, pierwszego oddziału muzeum, który mieści się przy ul. Purkyniego. Drugi oddział placówki to Muzeum Etnograficzne przy ul. Traugutta, w którym znajdziemy zabytki kultury ludowej.

  - Celem Muzeum Narodowego we Wrocławiu jest gromadzenie, konserwowanie, opracowywanie i badanie, a przede wszystkim udostępnianie zbiorów, które są dobrami narodowymi. O wyjątkowości naszej kolekcji decyduje bogactwo, różnorodność oraz klasa zgromadzonych w niej dzieł sztuki i rzemiosła artystycznego. Kolekcja ta została częściowo odziedziczona po dawnych wrocławskich instytucjach muzealnych oraz w imponujący sposób powiększona, w przypadku dawnej i współczesnej sztuki polskiej stworzona od nowa, w ciągu ostatnich blisko 70 lat. Jesteśmy odpowiedzialni za wybór zabytków prezentowanych w muzeum - mówi Piotr Oszczanowski, dyrektor wrocławskiego muzeum. I dodaje: - Muzeum ma za zadanie promować te wartości i dzieła sztuki, które powszechnie uznawane są za wybitne lub wyjątkowe w skali regionu i kraju. Duży nacisk kładziemy na wymiar edukacyjny naszej działalności.

  Otwarta dla publiczności w lipcu 1948 roku placówka w 1970 roku została podniesiona do rangi Muzeum Narodowego. W jej zbiorach, które liczą w sumie prawie 200 tys. eksponatów, znajdują się prace z prawie wszystkich dziedzin sztuki, począwszy od szkła antycznego, poprzez średniowieczną rzeźbę kamienną, polskie, śląskie i obce malarstwo, po sztukę współczesną.

  Trochę kanonu i bardzo cenne eksponaty - CZYTAJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Muzeum Śląskie we Wrocławiu

   Wrocławiak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Warto przypomnieć, że do 1970 r. Muzeum Narodowe nosiło nazwę Muzeum Śląskie we Wrocławiu.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lubię oglądać sztukę

   Ewa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   w bibliotece w rynku , w knajpkach itp. miejscach. Dzieł jest tam niewiele , jak się spodobają można dokładnie się przyjrzeć zrobić zdjęcie i pamięta się długo. Ilość wszystkiego w muzeum przytłacza.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ???

   nona (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   A czy głośna seksafera na portierni Muzeum też wchodzi w zakres zadań i czy nadal trwa?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Muzeów jest za dużo

   Alan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

   Muzeów we Wrocławiu już jest za dużo!!! Te które są to niech sobie już będą, ale nie budować nowych z pieniędzy podantika!!! Kolejne muzea, opery, operetki, fonatnny... A koszta życi rosną, podatki...rozwiń całość

   Muzeów we Wrocławiu już jest za dużo!!! Te które są to niech sobie już będą, ale nie budować nowych z pieniędzy podantika!!! Kolejne muzea, opery, operetki, fonatnny... A koszta życi rosną, podatki rosną, dług rośnie. We Wrocławiu trzeba przestać budować kolejne muzea, zmniejszyć liczbe urzędasów, zmniejszyć liczbe nietrafionych inwestycji, a będzie się mieszkańcom lepiej i taniej żyło.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   stary ta przestrzen paniczna jest zaje...sa, czy ty slepy jestes?

   maruda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   nie widzisz tej glebi przekazu, silnego trendu gender i psychodelicznej metafory holocaustu w kontekscie konfliktu krymskiego? Natalia LL to wieleeeeeelka artystka. A dla mnie szkoda energii na...rozwiń całość

   nie widzisz tej glebi przekazu, silnego trendu gender i psychodelicznej metafory holocaustu w kontekscie konfliktu krymskiego? Natalia LL to wieleeeeeelka artystka. A dla mnie szkoda energii na oswietlanie tych jej bzdur, wziela by sie do normalnej roboty i generowala PKB ale ona woli tworzyc wielkie, nie potrzebne dziela a muzeum czuje sie zobligowane do prezentacji tego.

   A akanabny, kukly z sizalu? Stary wielka artystka. Nowe muzeum juz nie raz wyszlo z buzi imigranta z Mikstatu. Muzeum jednego aktora czyli rzezbiarza uwaga miedziorytnika GETTT Stankiewicza pt Szklany Domek Geta znasz? Pawilon wystawienniczy GETTT Kolosalny znasz? Googluj i licz miliony.

   Muzeum Henryka Tomaszewskiego (taki wesoly romek/gejaszek co tanczyl w rajtuzach na scenie i ponoc byl wybitny ale nie naukowiec czy matematyk, fizyk ale gejaszek artysta, wrazliwy na scenie i w ogole). On tez wg Duda zasluguje na upamietnienie. Gdzie ulica Rozyckiego, Zygalskiego, Rajewskiego? Gdzie ulica Czochralskiego? 3 pierwszych Panow rozpracowalo Enigme dzieki czemu wojna skonczyla sie znacznie szybciej. Ostatni opracowal min produkcje monokrysztalow do dzis ten proces nosi jego imie a monokrysztal krzemu miloon razy przetwozy te moje wypociny jak i wyswietli je wam na ekranie (polprzewodnik, tranzystor, procesor bez monokrysztalow krzemu by nie istnialy).
   Zobaczysz ze jak wybierzecie znow imigranta to ulice nowe beda nosic imie Rozewicza i Szymborskiej (uwaga NOBLISTKA!). Humanisci juz tak maja ze nauki, z ktorej owocow korzystaja, jakos nie widza.
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama