Angelina Jolie walczy o pomoc dla ofiar gwałtów. "To nie ma...

  Angelina Jolie walczy o pomoc dla ofiar gwałtów. "To nie ma nic wspólnego z seksem" [VIDEO+ZDJĘCIA]

  Anna Przybyll

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Amerykańska aktorka, a zarazem specjalna wysłanniczka wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych ds. uchodźców Angelina Jolie i szef brytyjskiej dyplomacji William Hague obiecali, że szczyt przyniesie praktyczne rezultaty - ukaranie oprawców i pomoc dla ofiar.

  Jolie powiedziała, że głównym przekazem konferencji powinno być to, że "to nie hańba" przeżyć gwałt, a "wstydzić się powinien napastnik".


  Źródło UA 1+1/x-news


  Celem konferencji jest uczynienie z przemocy seksualnej tak samo potępianego zjawiska jak użycie broni chemicznej albo amunicji kasetowej.

  W trwającym do piątku spotkaniu bierze udział 1,2 tys. osób z ok. 140 krajów: ministrowie, w tym amerykański sekretarz stanu John Kerry, przedstawiciele wojska i sądownictwa, aktywiści oraz ofiary przemocy.

  Hague obiecał, że Wielka Brytania przeznaczy 6 mln funtów dla ofiar przemocy seksualnej. W rozmowie ze Sky News stwierdził, że gwałt "to nieakceptowalna zbrodnia popełniana na szeroką skalę".

  Jedną z referentek na szczycie była Poline Akello, która jako 14-latka została porwana przez ugandyjskich rebeliantów z Armii Boskiego Oporu (LRA). Przez 6 lat musiała nie tylko walczyć, ale też wbrew woli odbywać stosunki płciowe z dowódcami.

  ODI, organizacja zajmująca się sytuacją kobiet, bije na alarm, że gwałty są wielkim problemem również po zakończeniu konfliktu. 77 proc. obywatelek Liberii padło ofiarą przemocy seksualnej podczas wojny w latach 1989-2003. Dziś nadal panuje w tym kraju "kult hipermęskości" i gwałty na młodych kobietach są niezwykle częste.

  Każdego roku 150 mln kobiet i 70 mln mężczyzn jest gwałconych w regionach objętych wojną na całym świecie.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama