Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co zrobić z suchym chlebem?

Agata Wojciechowska
Piotr Krzyżanowski
- Co można zrobić z resztkami starego pieczywa? - pyta nasz czytelnik Hubert Dombas. - Wychowałem się w domu, gdzie chleb nigdy nie był wyrzucany do kosza. Do tej pory resztki pieczywa przekazywałem znajomemu na wsi, który używał ich do karmienia zwierząt. Niestety, obecnie nie mam już takiej możliwości - dodaje.

Odpowiedzi szukała Agata Wojciechowska:
Po pierwsze musimy się upewnić, że chleb rzeczywiście wysechł, a więc nie ma na nim ani odrobiny pleśni. Później możemy go zapakować i zawieźć do parafii św. Elżbiety Węgierskiej przy ul. Grabiszyńskiej 103. - Trafi on do Ośrodka dla Bezdomnych Mężczyzn „Albertówka” w Jugowicach - wyjaśnia ks. Franciszek Głód, proboszcz parafii. - Jeśli nie będzie się nadawał do jedzenia, wtedy damy go zwierzętom, które tam mieszkają - dodaje ksiądz.

Dzięki temu ośrodek zaoszczędzi fundusze. Proboszcz zaznacza, że nie powinno się wyrzucać chleba, gdy tyle osób głoduje i przypomina, że naszym obowiązkiem jest „głodnych nakarmić, spragnionych napoić”.

Za czasów państwa Gucwińskich, organizowano akcje zbierania czerstwego chleba dla zwierząt. Teraz już się tego nie praktykuje. Jak tłumaczą pracownicy zoo, nie ma takiej potrzeby, bo jest za mało zwierząt, które mogłyby go bez szkody dla zdrowia zjeść.

W serialu „Wojna domowa” jeden z bohaterów chodził i zbierał suchy chleb dla konia. Jak się okazuje, większość stadnin go nie przyjmuje, bo może wywołać u zwierzęcia kolkę. - Nie karmię swoich koni chlebem - wyjaśniał Bogdan Knoll ze Ośrodka Rekreacji Konnej Hucuł przy ul. Jordanowskiej 33 we Wrocławiu. - To bardzo wrażliwe zwierzęta, jeśli chodzi o układ pokarmowy. Te, które dostawały chleb, są zapewne do niego przyzwyczajone. U innych może powodować kolki - dodaje.

W dobrej sytuacji są także wrocławianie, którzy mają kompostowniki. Jeśli już musimy wyrzucić chleb, trzeba go wsadzić do kosza ze zmieszanymi śmieciami. - Worki brązowe są przeznaczone tylko na odpady zielone - wyjaśnia Anna Bytońska, rzecznik Ekosystemu.

W internecie można też znaleźć przepisy kucharskie, które pozwolą wykorzystać czerstwy chleb. Oprócz grzanek, można znaleźć przepisy na zapiekankę z czerstwego chleba czy babeczki i szarlotkę, zwaną recyclingową.

Jak prawidłowo wysuszyć chleb? Należy go rozłożyć na słońcu i poczekać aż będzie twardy jak kamień.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska