Teatr Polski zadłuża się na potęgę. Niegospodarność czy za...

  Teatr Polski zadłuża się na potęgę. Niegospodarność czy za mało pieniędzy od urzędu?

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Krzysztof Mieszkowski (po lewej) i marszałek Radosław Mołoń

  Krzysztof Mieszkowski (po lewej) i marszałek Radosław Mołoń ©Fot. Janusz WóJtowicz / Polskapresse

  Komisja Kultury sejmiku będzie się zajmować informacją o finansowej sytuacji Teatru Polskiego. Przekazał ją wicemarszałek Radosław Mołoń. Teatr jest zadłużony na przeszło 600 tys. zł - choć na koniec grudnia ubiegłego roku dług wynosił nieco ponad 50 tys. zł. Pojawiły się też głosy, że dokument Mołonia to wstęp do próby odwołania Krzysztofa Mieszkowskiego z funkcji dyrektora. Zdaniem radnego sejmiku Andrzeja Łosia (Obywatelski Dolny Śląsk), pismo pokazuje, że Mieszkowski łamie ustalenia kontraktu - zobowiązał się bowiem nie zadłużać teatru.
  Krzysztof Mieszkowski (po lewej) i marszałek Radosław Mołoń

  Krzysztof Mieszkowski (po lewej) i marszałek Radosław Mołoń ©Fot. Janusz WóJtowicz / Polskapresse

  Radna Barbara Zdrojewska (Platforma Obywatelska) przyznaje, że dyrektor wydaje pieniądze tak, jakby jego placówka nie miała kłopotów finansowych. Choć zobowiązywał się do oszczędzania. Ale - dodaje - teatr jest niedofinansowany. Jak mówi, prosiła marszałka Mołonia, by przedstawił plan dojścia do dotacji gwarantującej utrzymanie sceny.

  Rzecznik urzędu marszałkowskiego Jarosław Perduta mówi, że dokument Radosława Mołonia to informacja o pogarszającej się sytuacji finansowej teatru i próba zastanowienia się - razem z radnymi - co w tej sytuacji można zrobić.

  Mieszkowski powtarza, że teatr jest niedofinansowany, brakuje mu 3 mln zł rocznie. Jest więc "skazany na długi". W tym roku budżet teatru to 13,5 mln zł. Dyrektor powołuje się na analizę byłego zastępcy Grzegorza Stryjeńskiego. Stryjeński został dyrektorem finansowym w 2013 r., niedawno się zwolnił. Według nieoficjalnych informacji nie porozumiał się z Mieszkowskim w sprawie dyscypliny finansowej.

  Odszedł, gdy dowiedział się o decyzjach podjętych bez jego zgody i akceptacji. Dotyczyć miały zawarcia kontraktów z wybitnymi artystami - Krystianem Lupą i Janem Klatą. Kontraktów, na które teatru nie było stać. Szczególnie, że Lupa był - od jesieni ubiegłego roku - zatrudniony na etacie i miał przygotować jedną premierę w sezonie.

  Niedawno etat zamieniono na kontrakt. Mieszkowski zapewnia, że wysokość tego kontraktu zmniejszono o to, co Lupa zarobił jako etatowy pracownik. Zdaniem dyrektora zastępca odszedł, bo dostał lepszą propozycję pracy. A co do kontraktów z artystami to przynoszą teatrowi nie tylko prestiż i uznanie, ale i pieniądze. Z powodu "znakomitej frekwencji" na przedstawieniach oraz pieniędzy za występy z ich sztukami na festiwalach.

  Czytaj także

   Komentarze (19)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   rozwiązanie

   anty socjal (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Jedyne wyjście: zlicytować w uczciwy sposób, bądź ogłosić przetarg na (przykładowo) 5-letni okres zarządzania przez PRYWATNĄ spółkę.

   Na czym polega wyższość spółek prywatnych? Otóż prywaciarza nie...rozwiń całość

   Jedyne wyjście: zlicytować w uczciwy sposób, bądź ogłosić przetarg na (przykładowo) 5-letni okres zarządzania przez PRYWATNĄ spółkę.

   Na czym polega wyższość spółek prywatnych? Otóż prywaciarza nie interesuje, czy dyrektorem, prezesem, czy kierownikiem jest jego ciotka/matka/doskonały specjalista/odpad samorządowy/magister zarządzania etc.- TEATR MA ZARABIAĆ NA SIEBIE. Co więcej- teatr ma wydawać dokładnie tyle, ile zarabia. Wyobrażacie sobie firmę, która ledwo ciągnie, ale prezes dostaje gigantyczne premie i wypłaty? Nie ma takich.

   Z góry uprzedzam, że z socjalistami nie będę wchodził w dyskusję (bo jak wiadomo, socjalista to "brakujące ogniwo" między małpą a człowiekiem).

   Nie uważam, aby istniała "potrzeba chodzenia do teatru", czy "prawo do kultury" (zapytajcie o te potrzeby meneli spod śmietnika albo babcie klozetowe, to zobaczycie jak bardzo się mylicie). Istnieją za to potrzeby poszczególnych jednostek, a także dobra luksusowe, których nabywanie podnosi samoocenę i status poszczególnych jednostek (dlatego ludzie chodzą do opery czy filharmonii).

   Dodatkowo nie rozumiem, jak można być za prywatyzacją Śląska Wrocław, a przeciwko prywatyzacji przedsiębiorstw kultury. Ciąg logiczny "chcemy sprywatyzować WKS, sprywatyzujmy też pozostałe spółki miejskie, od ZOO do DCF" jest ze wszech miar uzasadniony w przypadku każdego miasta.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jeżeli dyrektor teatru łamie dyscyplinę budżetowa to powinien polecieć na zbity pysk.

   stary urzędnik (ale nie duchem) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14

   Natychmiast. Dodatkowo po kontroli powinien pokryć z własnej kasy skutki swoje niegospodarności. Jak ktoś napisał, dobrze że nie podpisał mowy z Bradem Pittem. Potem pan dyrektor mógłby wystąpić...rozwiń całość

   Natychmiast. Dodatkowo po kontroli powinien pokryć z własnej kasy skutki swoje niegospodarności. Jak ktoś napisał, dobrze że nie podpisał mowy z Bradem Pittem. Potem pan dyrektor mógłby wystąpić o dotacje np. 5 mln dolarów argumentując, że tyle właśnie zapłacił.

   Klata i Lupa "wybitni artyści" Od kopulacji na scenie? zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Znowu te pedały...

   ........ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   ........

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Marszałek Mołoń-Matołecki g***** może i g***** to obchodzi

   Zosia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

   Zgraja pseudo-artystów i halabardników doi TP aż miło ale władzuchna na to pozwala. Marszałek Matołoń jest zajęty przygotowaniami do wyborów samorządowych i zdobycia upragnionego mandatu radnego...rozwiń całość

   Zgraja pseudo-artystów i halabardników doi TP aż miło ale władzuchna na to pozwala. Marszałek Matołoń jest zajęty przygotowaniami do wyborów samorządowych i zdobycia upragnionego mandatu radnego wojewódzkiego co ma mu zapewnić utrzymanie stołka i korytka.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Odpowiedzialność

   maniek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10

   Pan Miszkowski powinien zostać pociągnięty do odpowiedzialności. To są pieniądze społeczne z naszych podatków i nie można wydawać ich jak się Panu Mieszkowskiemu podoba. Do pierdla z nim, tam też...rozwiń całość

   Pan Miszkowski powinien zostać pociągnięty do odpowiedzialności. To są pieniądze społeczne z naszych podatków i nie można wydawać ich jak się Panu Mieszkowskiemu podoba. Do pierdla z nim, tam też jest potrzebna sztuka i to wielka zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zgadzam sie z opinia ze Klata i Lupa sa modni a nie dobrzy

   Wroclawianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

   No ale tak juz w tym miescie jest jak sie kupi nowe auto lub wybduje stadion to juz kaza nam wierzyc ze to jest dobre i nowoczesne. Ja powiem ze jest za drogie i nieadekwatne do potrzeb lokalnej...rozwiń całość

   No ale tak juz w tym miescie jest jak sie kupi nowe auto lub wybduje stadion to juz kaza nam wierzyc ze to jest dobre i nowoczesne. Ja powiem ze jest za drogie i nieadekwatne do potrzeb lokalnej spolecznosci. Trzeba zmienic wladze by wrocic do podstaw rozsadnego gospodarowaniazwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Teatr Polski potrzebuje odmiany. nowego dyrektora

   do aaa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18

   im szybciej, tym lepiej

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czas mieszkowskiego w tp skończył się, to widać, słychać i czuć

   u (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16

   to co on wyrabia w sensie finansowym, jest skandalem. co to za sztuka szastać publicznym szmalem na prawo i lewo?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jak sobie zechce dołe d*** i kopulację oglądać

   zol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15

   To włączę pornosa. Od Teatru Polskiego oczekuję innych obrazów ale jak mówiła na wykładzie na UE Natalia Siwiec "dupa rządzi światem" więc menager Mieszkowski działa zgodnie z prawami rynku.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To pewnie trzeba wiecej przedstawien gejowskich

   szerokim lukiem (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15

   i genderowych - to przyjda jeszcze wieksze tlumy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama