Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To będzie tydzień upałów. Jak sobie z nim radzić w komunikacji miejskiej?

Weronika Skupin
Zablokować okna w tramwajach skoda 19T? MPK odrzuciło ten pomysł, bo musi istnieć możliwość wentylacji, gdy komuś zrobi się duszno. Autobusy z klimatyzacją są wietrzone rano i wieczorem
Zablokować okna w tramwajach skoda 19T? MPK odrzuciło ten pomysł, bo musi istnieć możliwość wentylacji, gdy komuś zrobi się duszno. Autobusy z klimatyzacją są wietrzone rano i wieczorem fot. Tomasz Hołod
Nie każdy autobus mercedes citaro ma klimatyzację. Sprawdź to, zanim napiszesz skargę do MPK. W upały bardzo ważne jest nakrycie głowy. Pij co najmniej dwa litry wody i chowaj się do cienia.

Sobota, około południa. W jednej z nowoczesnych skód 19T, jadących na Gaj, panuje skwar. Okna tramwaju są uchylone. "Niech pan zamknie okna, bo tu jest klimatyzacja" - mówi kobieta dosiedzącego obok mężczyzny. "Jak mam zamknąć, pogotujemy się. Gdyby klima działała, to by chłodniej było" - odpowiada współpasażer.

Nie ma racji. Niektóre wrocławskie tramwaje i autobusy (oznaczone śnieżynką na drzwiach) mają klimatyzację, ale otwarte okna zmniejszają jej efektywność i w efekcie jest gorąco.

W weekend upał przekraczał we Wrocławiu 30 stopni Celsjusza. Wiemy już, jak sobie radzić w MPK. A jak chłodzić się na dworze, gdy z nieba leje się żar? Przede wszystkim mądrze i bezpiecznie dla zdrowia. Pijmy też dużo wody - co najmniej 2 litry dziennie. Zadbajmy też o domowe zwierzęta.

Do środy na Dolnym Śląsku zapowiadane są ponadtrzydziestostopniowe upały. A do naszej redakcji wciąż wpływa mnóstwo skarg od Czytelników: "Dlaczego klimatyzacja w MPK nie działa?". Zwykle okazuje się, że problem stwarzają... sami pasażerowie.

Nie każdy citaro ma "klimę"

31 składów tramwajowych (spośród 360 wagonów MPK) i 36 autobusów (spośród 343) wrocławskiego MPK ma klimatyzację. Są w nią wyposażone tramwaje skoda 19T na liniach 31, 32 i 33 i autobusy: 35 mercedesów citaro i jedno volvo hybrid. - Co trzeci citaro ma klimatyzację. Rozpoznamy to po śnieżynce na drzwiach - tłumaczy Agnieszka Korzeniowska z MPK. W mercedesach kierowca uruchamia klimatyzację i automatycznie blokuje okna, jednak w skodach 19T nie można tego zrobić. Klimatyzacja włącza się, gdy w pojeździe jest 25 st. C.

Przez okna wpada skwar

Ważne jest zamykanie okien: gdy są otwarte, spada efektywność klimatyzacji. W tramwajach i tak jest ona mniejsza niż w autobusach. - Tramwaje mają gęściej ustawione przystanki i częściej otwierają drzwi, przez które wpada nagrzane powietrze. Jednak niezależnie od tego, czy to autobus, czy tramwaj, klimatyzacja obniża temperaturę w pojeździe o kilka stopni względem tej na zewnątrz. Gdy jest ponad 30 stopni, w pojeździe nigdy nie będzie 25 stopni, tylko o około 3 stopnie mniej niż na dworze, co ma dać przyjemne uczucie chłodu - wyjaśnia Korzeniowska.

WIĘCEJ NA DRUGIEJ STRONIE

Chłodź głowę z głową

W upały pamiętajmy o nakryciu głowy. Nie przebywajmy zbyt długo na słońcu. Jednym z popularniejszych sposobów radzenia sobie ze skwarem - obok jedzenia lodów i kąpieli w basenie - jest ustawienie wentylatora i przebywanie w pomieszczeniu z klimatyzacją. Należy jednak uważać, bo łatwo się przeziębić . - Nie dopuszczajmy do nadmiernego wychłodzenia organizmu. Niech wentylator nie dmucha w jedno miejsce, a obraca się. Możemy się przeziębić, uszkodzić nabłonek uszu, nosa, gardła, nabawić się zapalenia spojówek, bo w powietrzu wydostającym się z wentylatora są bakterie - mówi Grażyna Paszkiet-Wójcik, rzecznik pogotowia.

Klimatyzacja też może zaszkodzić. Nie ustawiajmy jej na zbyt niskie temperatury, lecz na dwadzieścia kilka stopni. - Możemy chłodzić się na inne sposoby, na przykład jedząc chłodne potrawy - dodaje Grażyna Paszkiet-Wójcik. Pamiętajmy o piciu co najmniej 2 litrów wody dziennie. Bogdan Tymoszyk, instruktor survivalu z wrocławskiej szkoły SAS, zaleca pić w upalne dni nawet do 5 litrów płynów dziennie przy większym wysiłku fizycznym. - Najlepiej wodę lub napoje izotoniczne. Albo lemoniadę z miodu, wody i cytryny - mówi.

Nawet przy uchylonym oknie nie zostawiajmy zwierząt w aucie. Zapewnijmy też pupilom dużo wody do picia i kąpiel, ale nie lodowatą. Niech pies suszy się w cieniu, a nie w pełnym słońcu.

WSP. AMW

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: To będzie tydzień upałów. Jak sobie z nim radzić w komunikacji miejskiej? - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska