Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: "Ubędzie" niepełnosprawnych - nie wszyscy dostaną nowe karty parkingowe

Weronika Skupin
fot. Polskapresse
Już niedługo w całej Polsce mniej będzie osób uprawnionych do parkowania na miejscach dla inwalidów. 1 grudnia stracą ważność wszystkie karty parkingowe dla niepełnosprawnych. O uzyskanie nowej będzie trudniej. W praktyce dostaną ją tylko osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności. Zmiana ustawy Prawo o ruchu drogowym spowoduje też, że kart parkingowych nie będzie wydawał urząd miasta, w przypadku Wrocławia Wydział Transportu, a Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

Od 1 lipca po wyrobienie nowej karty parkingowej dla osoby niepełnosprawnej należy się zgłosić do Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności przy ul. Strzegomskiej 6, a nie tak jak do tej pory do Wydziału Transportu przy ul. Zapolskiej we Wrocławiu. I od razu będzie trudniej o niebieską kartę parkingową. Nie dostanie jej nikt z lekkim stopniem niepełnosprawności.

– Karty od 1 lipca będą mogły dostać osoby z trzech grup: ci, którzy maja orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności ruchowej, ci z umiarkowanym stopniem, ale z upośledzeniami 04O, 05R, 10N to jest okulistycznymi, ruchowymi i neurologicznymi, a także dzieci niepełnosprawne - mówi Bożena Zimoch, kierowniczka PZON przy MOPS we Wrocławiu.

Kart wydanych do tej pory we Wrocławiu i powiecie wrocławskim było około 12 tysięcy. Ile będzie teraz? - Nikt w Polsce nie jest w stanie oszacować, ile wniosków wpłynie po 1 lipca, wiadomo tylko, że nie wszyscy dostaną kartę, bo do tej pory dostawali je nawet ludzie z orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności - wyjaśnia Bożena Zimoch.

Największych kolejek do PZON będzie się można spodziewać od 1 grudnia, bowiem wszystkie karty parkingowe dla niepełnosprawnych ważne są tylko do 30 listopada. Stracą ważność nawet te dokumenty, które wydane były bezterminowo. Co więcej, od tej pory niemożliwe będzie wydanie karty na czas nieokreślony, a maksymalnie na pięć lat. W dodatku każdy niepełnosprawny musi się z wnioskiem zgłosić osobiście, nie może upoważnić innej osoby.

– Po 1 grudnia kartę automatycznie dostaną tylko te osoby, które będą miały już nowe orzeczenie, wydane po 1 lipca. Pozostałe będą musiały stawić się na komisję celem orzeczenia stopnia niepełnosprawności. Osobiście, bo orzecznik musi mieć możliwość stwierdzić stopień niepełnosprawności. Orzeczenia ZUS-u i KRUS-u od 1 grudnia w ogóle nie będą brane pod uwagę - wyjaśnia Bożena Zimoch. Z orzeczeniem można dopiero wyrobić kartę parkingową. Trzeba przynieść też zdjęcia i 25 złotych. Na kartę będzie się czekało do 30 dni.

Jak dodaje, do końca nie wiadomo, jak to będzie wyglądało w praktyce. – Nie ma jeszcze przepisów wykonawczych, ostatnie projekty są z 21 maja. Mówią, że podanie o wydanie karty trzeba zgłosić się osobiście. Intencją wydania karty jest ułatwić mobilność, więc jeśli osoba ma być mobilna to musi być w stanie pofatygować się do urzędu - wyjaśnia Zimoch.

Jak mówi Bartłomiej Skrzyński, miejski rzecznik osób niepełnosprawnych, nowelizacja ustawy ma zarówno swoje plusy jak i minusy. – Wymaga to niestety od nas, niepełnosprawnych, ponownego przejścia całej procedury i pofatygowania się do urzędu. Jednak to pozytywna zmiana. Od kilku lat walczymy, by nieuprawnione osoby nie stawały na kopertach dla niepełnosprawnych. Tymczasem za szybą auta leży niebieska karta po krewnym, a za kierownicą siedzi żwawy wnuczek, którego babcia już od dawna grozi mu palcem z Nieba, że tak nie wolno - mówi Bartłomiej Skrzyński.

Dodaje, że nie jest też problemem przekazać komuś lub zeskanować niebieską kartę. W efekcie korzystają z nich osoby nieuprawnione. – Problemem nie jest zbyt mała liczba kopert dla niepełnosprawnych tylko to, że niektórzy zajmują je bezprawnie. To dobrze, że w nowelizacji przewidziano za to kary - mówi Skrzyński. Ten, kto użyje czyjejś karty lub zeskanuje ją, dostanie aż do 2 tysięcy złotych grzywny.

Ile jest kopert dla niepełnosprawnych we Wrocławiu? Tego nikt nie policzył. Są takie w centrach handlowych, na osiedlach, jeśli mieszkaniec o nie wystąpi, czy też przy obiektach użyteczności publicznej. – W samem strefie płatnego parkowania we Wrocławiu kopert jest sto, jednak można szacować, że na terenie miasta jest ich kilka tysięcy - mówi Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta. Dodaje, że nowelizacja nakłada na budującego parking obowiązek wyznaczenia odpowiedniej liczby miejsc dla niepełnosprawnych.

  • Musi być 1 stanowisko dla niepełnosprawnych, jeżeli liczba wszystkich miejsc wynosi 6-15;
  • 2 stanowiska, gdy wszystkich miejsc jest 16-40;
  • 3 stanowiska, jeśli wszystkich miejsc jest od 41 do 100;
  • 4% ogólnej liczby miejsc, jeśli liczba wszystkich wynosi więcej niż 100

Wsp. MK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska