Wrocław: Na Sobieskiego odkryli szczątki 30 osób

  Wrocław: Na Sobieskiego odkryli szczątki 30 osób

  Marcin Torz

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Archeolodzy, którzy pracują na Psim Polu, pomiędzy ul. Sycowską a al. Jana III Sobieskiego znaleźli dotąd szczątki 30 osób.
  Ma tu powstać jezdnia. Do 1945 roku funkcjonował zaś cmentarz ewangelicki. Później nekropolię zniszczono. O cmentarzu pamiętają jednak starsi mieszkańcy Psiego Pola.

  Pierwszą trumnę odkopano w październiku. - Teraz regularanie odkrywamy nowe szczątki - mówi Adam Reich, archeolog z firmy Delfa, który prowadzi badania. Wszystko wskazuje na to, że to nie koniec odkryć. Archeolodzy szacują, że trumien w tym miejscu może być nawet kilkaset.
  Niektóre znaleziska są upiorne. Ostatnio znaleziono zwłoki dziewczynki. W świetnym stanie zachowały się rude włosy zmarłej. Resztki zwłok trafią do antropologów, oni zaś ustalą, w jakim wieku byli zmarli i być może uda się również dowiedzieć, co było przyczyną śmierci.

  Wcześniej naukowcy znaleźli zardzewiały krzyż, okucia trumien, a także figurę Jezusa Chrystusa i połamane płyty nagrobne. Adam Reich przypuszcza, że cmentarz powstał na przełomie XIX i XX wieku. Znaleziska archeologów nie mają wpływu na prace. Robotnicy wykonują swoją robotę obok stanowiska pracy naukowców. Jezdnia ma być gotowa w pierwszej połowie 2011 roku. Archeolodzy mogą tu zostać jeszcze kilka miesięcy.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Cmentarze wrocławskie

   boa45

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   Na terenie Wrocławia jest bardzo dużo dawnych cmentarzy zrównanych z ziemią przez władzę komunistyczną w ramach udowadniania " polskości tych ziem". Wprawdzie cmentarze zrównano z ziemią, ale w...rozwiń całość

   Na terenie Wrocławia jest bardzo dużo dawnych cmentarzy zrównanych z ziemią przez władzę komunistyczną w ramach udowadniania " polskości tych ziem". Wprawdzie cmentarze zrównano z ziemią, ale w większości przypadków trumny zostały na dawnym miejscu.
   Uważam, że przez szacunek dla zmarłych powinniśmy umieścić na każdym takim miejscu mała tablicę , informującą w jakich latach i jaki cmentarz istniał w tym miejscu.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama