Na skraju Dolnego Śląska

  Na skraju Dolnego Śląska

  Arkadiusz Franas

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  NASZA AKCJA - wybieramy symbol Dolnego Śląska. Dziś: opactwo cysterskie w Henrykowie.
  Każde dziecko słyszy na lekcjach w szkole o tym opactwie, a mało kto wie, że rzecz dotyczy miejsca na Dolnym Śląsku - zauważył Marek Kujawiak ze Strzelina, który do tytułu Symbol Dolnego Śląska zgłosił opactwo cysterskie w Henrykowie.

  - Pewnie dzieje się tak dlatego, że ta miejscowość leży już na granicy Dolnego Śląska. I nikomu nie jest tam po drodze. A zabytek jest arcyciekawy. Jeżeli nawet nie ze względu na samą architekturę, to na fakt znalezienia w kronice tego opactwa pierwszego zdania zapisanego po polsku.
  To właśnie powoduje, że jest to symbol Dolnego Śląska. Oczywiście, mowa o zdaniu "Day, ut ia pobrusa, a ti poziwai" (Daj, ja będę mełł, a ty odpocznij). Jego autorem był opat Piotr - twórca kroniki opactwa, tak zwanej "Księgi henrykowskiej", która powstawała w latach 1268-1273.

  A teraz czas najwyższy, by przypomnieć, jak to się zaczęło. Pierwsza wzmianka o wsi w dokumentach pochodzi z 1222 roku. Natomiast opactwo cystersów zostało ufundowane przez kanonika Mikołaja, notariusza Henryka Brodatego, który zaprosił tu cystersów z pobliskiego Lubiąża w 1227 roku.

  Najazd Tatarów w 1241 roku zniszczył zarówno wieś, jak i zabudowania klasztorne. Murowany klasztor wybudowano ok. 1270 roku i założono szkołę. Jak można stwierdzić na podstawie dokumentów, około 1300 roku mieszkało tutaj 45 mnichów i 50 braci konwersów (zakonnicy przeznaczeni do ciężkich prac, pozbawieni możliwości pełnego uczestnictwa w życiu zakonnym).

  I jeszcze kilka słów o ciekawej architekturze. Pierwsze powstało wczesnogotyckie prezbiterium i kaplice, sto lat później gotycka nawa, a na początku XVI wieku dwie późnogotyckie kaplice, znajdujące się przy prezbiterium.
  Pod koniec XVII wieku świątynia została przebudowana w stylu barokowym i jednocześnie wzniesiono od strony południowej trzy skrzydła nowego klasztoru.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama