Barack Obama w Polsce. Prezydent USA w środę zabierze głos...

  Barack Obama w Polsce. Prezydent USA w środę zabierze głos na placu Zamkowym

  Justyna Bakalarska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Prezydent Barack Obama oraz przedstawiciele 39 innych państw będą świętować w Warszawie. W stolicy Polski dojdzie do spotkania prezydenta USA z Petrem Poroszenką, przywódcą Ukrainy.
  Obchody 25. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r. w Polsce będą przebiegać pod znakiem Ukrainy. Ich kulminacją będzie przyjazd do kraju Baracka Obamy, dla którego Polska jest pierwszym punktem na mapie podczas europejskiej wizyty. Będzie to druga wizyta amerykańskiego prezydenta w Polsce. Pierwsza odbyła się w 2011 r., kiedy to Obama wziął udział w odbywającym się w Warszawie szczycie Europy Środkowej.

  Tegoroczna wizyta będzie nie tylko hołdem złożonym ćwierćwieczu transformacji, która dokonała się w Polsce, oraz potwierdzeniem gwarancji bezpieczeństwa, obrony oraz współpracy politycznej między naszym krajem a Stanami Zjednoczonymi. To również możliwość do przeprowadzenia dyskusji i wyrażenia wsparcia w kontekście wydarzeń, jakie miały miejsce w ostatnich miesiącach na Ukrainie.

  Właśnie sytuacja w Europie Środkowo-Wschodniej stanowić będzie główny wątek dyskusji podczas obchodów 25-lecia wolności w Polsce. Plan wizyty prezydenta Obamy zakłada spotkania z prezydentem Bronisławem Komorowskim oraz premierem Donaldem Tuskiem. Polscy politycy będą przekonywać Amerykanów do pomocy Ukrainie, zarówno pod kątem gwarancji bezpieczeństwa, jak i wsparcia w tym gorącym, pełnym reform i zmian okresie. W czasie pobytu w Polsce amerykańskiego prezydenta ma dojść także do miniszczytu NATO z udziałem przywódców krajów Europy Środkowej. W jego trakcie dojdzie do dyskusji o możliwości rozszerzenia zaangażowania się sojuszu północnoatlantyckiego w nowych krajach członkowskich. Ostateczne decyzje w tej sprawie zapadną jednak dopiero we wrześniu, kiedy odbędzie się szczyt NATO.

  Poroszenko z Obamą
  Ważnym elementem stabilizacji sytuacji w regionie ma być środowe spotkanie Baracka Obamy z prezydentem elektem Ukrainy Petrem Poroszenką. Będzie to jego pierwsza podróż zagraniczna. - Ta wizyta będzie korzystna dla naszego kraju, dla koordynacji działań z naszymi partnerami, którzy w trudnym dla nas czasie podali nam rękę. Są to: USA, władze UE i przywódcy różnych państw europejskich - mówił Poroszenko po rozmowie telefonicznej z prezydentem Bronisławem Komorowskim, w której ten zaprosił go do przyjazdu do Warszawy. W stolicy Polski Poroszenko będzie miał okazję spotkać się z Obamą, a także z innymi przywódcami państw europejskich. Oni także wiele się spodziewają po nim, gdyż powszechnie oczekuje się, że jego wybór okaże się podobnym przełomem jak polskie wybory z 4 czerwca 1989 r.

  Swój udział w uroczystościach potwierdzili przedstawiciele czterdziestu państw. Oprócz Baracka Obamy pojawią się także prezydenci Niemiec i Francji, również przedstawiciele krajów dawnego bloku wschodniego, które dzięki rozpoczętym w Polsce działaniom również mogły rozpocząć swój marsz ku wolności i niezależności od władz w Moskwie. Przedstawiciele Czech, Słowacji, Węgier, nawet Białorusi w osobie pierwszego prezydenta Stanisłaua Szuszkiewicza wezmą udział w obchodach.

  Wsparcie Kościoła
  Główne uroczyści odbędą się w stolicy jutro, ale rozpoczęły się one już wczoraj, kiedy odbyła się sesja z okazji 25-lecia wznowienia stosunków dyplomatycznych Polski i Watykanu, zorganizowana przez Konferencję Episkopatu Polski. Wziął w niej udział jeden z najważniejszych hierarchów watykańskich, sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin. Podkreślał on rolę, jaką Kościół, a w szczególności Jan Paweł II, odegrał w drodze do uzyskania wolności przez Polskę.
  - Papież towarzyszył polskiej wolności przez wszystkie lata swojego pontyfikatu - mówił kardynał Parolin. - Wskazywał, jak właściwie przeżywać wolność oraz jak z niej korzystać, by uniknąć niebezpieczeństw. Święty Jan Paweł II był nauczycielem wolności dla swojego narodu - dodał.

  Kardynał podkreślał, że także dzisiaj Kościół może i powinien wspierać działania prowadzące do promocji wartości i solidarności tym, którzy takiego wsparcia potrzebują. Wyraził także gotowość do udziału przedstawicieli Kościoła w gestach pojednania i dialogu, które mają szczególne znaczenie w kontekście przemian na Ukrainie. Według niego i dzisiaj nasz wschodni sąsiad będzie odgrywać ważną rolę podczas toczących się spotkań i dyskusji między przedstawicielami głów i szefów państw przyjeżdżających do Polski.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama