Dziś powtórka wczorajszej ulewy?. Wojewoda ostrzegał: Może...

  Dziś powtórka wczorajszej ulewy?. Wojewoda ostrzegał: Może być jeszcze gorzej

  Agata Wojciechowska, Jerzy Wójcik

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Dziś powtórka wczorajszej ulewy?. Wojewoda ostrzegał: Może być jeszcze gorzej
  1/15
  przejdź do galerii

  ©Przemysław Wronecki

  To nie koniec burz nad Wrocławiem - ostrzegali w środę synoptycy. Nad miastem miały się dziś pojawić nawet burze z gradem. Wojewoda dolnośląski ostrzegał, że opady będą tak silne, że znów grozi nam kompletny paraliż Wrocławia. Czy miasto może się jakoś przygotować, by uniknąć paraliżu komunikacyjnego? Zapytaliśmy o to magistrat. Usłyszeliśmy, że zwiększono obsadę jednostek straży pożarnej i przygotowano dla mieszkańców worki z piaskiem. Na szczęście burza nie nadeszła ani o 13 (takie były pierwsze przewidywania), ani o 18 (tak prognozowano później). Zdaniem meteorologów najgroźniejsze chmury przesunęły się na południe województwa. Solidnie padało w środę po południu m.in. w Kotlinie Kłodzkiej.
  - W porównaniu z wczorajszymi prognozami na środę, dziś okazało się, że będzie gorzej - mówił na konferencji prasowej po posiedzeniu Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu wojewoda Tomasz Smolarz. Do godziny 18 te prognozy nie sprawdziły się. Już po godzinie 18 usłyszeliśmy od synoptyków, że najgroźniejsze chmury burzowe zawisły nad Czechami i południem województwa dolnośląskiego. Czy to oznacza, że burza ostatecznie ominęła Wrocław? Teoretycznie tak, choć dziś wieczorem i w nocy mogą się jeszcze pojawić krótkotrwałe ulewy.  CZYTAJ TEŻ: Piorun uderzył w ciężarówkę na A8 (WIDEO)

  Burza we Wrocławiu może się pojawić w środę wieczorem oraz w nocy ze środy na czwartek. Trudno przewidzieć dokładnie kiedy, gdyż chmury burzowe tworzą się błyskawicznie. Podczas burzy opady będą znaczne, ale punktowe. Oznacza to, że w centrum miasta będzie padać, a już na Zalesiu będzie sucho.

  WROCŁAW ZALANY PO WTORKOWEJ BURZY - ZOBACZ JAK WODA SPARALIŻOWAŁA MIASTO ZDJĘCIA, FILMY

  Wczoraj we Wrocławiu straż pożarna interweniowała około 230 razy na całym Dolnym Śląsku, z czego ponad 100 zgłoszeń było w samym Wrocławiu. - Wrocław doświadczył mocnych opadów wczoraj. Dziś jesteśmy w gotowości - mówi Andrzej Szcześniak, komendant Straży Pożarnej. - Najwięcej interwencji mieliśmy w związku z wypompowywaniem wody z piwnic i miejsc niżej położonych, np. garaży.

  GDZIE JEST BURZA? MAPA BURZOWA, AKTUALIZOWANA NA ŻYWO
  Mapa burzowa Polski

  Co do instalacji burzowej, komendant straży pożarnej powiedział jedynie, że stopień jej drożności były doskonale widać wczoraj. - Nie wiem jak miasto sobie poradzi dziś - dodaje. - Możemy wypompowywać wodę, ale musimy mieć gdzie. Doskonałym miejscem jest Odra, ale z ul. Legnickiej nijak nie możemy jej pompować.

  Stany ostrzegawcze na rzekach są przekroczone w następujących miejscach: na Nysie Kłodzkiej w Skorogoszczu, na Kaczawie w Świerzawie i na stacji Dunino, na Polskiej Wodzie w Bogdaju, na Polskim Rowie w Rydzynie, na Bobrze w Piechowicach i na Kwisie w Leśnej.

  CZYTAJ TEŻ: Wrocław zalany, a internauci się śmieją (MEMY)

  Co zrobiło do tej pory miasto, by uniknąć powtórki wczorajszego scenariusza? Centrum Zarządzania Kryzysowego zdecydowało, by o 50 proc. zwiększyć obsadę jednostek straży pożarnej. Dziś wrocławian będzie strzec 150 strażaków na służbie. Do tego już wczoraj dojechały do nas posiłki m.in. z Warszawy i Bydgoszczy. W sumie 350 strażaków.

  ŚMIERTELNA OFIARA WTORKOWEJ BURZY - ZGINĄŁ MĘŻCZYZNA RAŻONY PRZEZ PIORUN - CZYTAJ WIĘCEJ

  Czy to oznacza, że nastawiliśmy się już tylko na usuwanie ewentualnych skutków deszczu i przestaliśmy działać z wyprzedzeniem? Niestety, na to wygląda. Od dyżurnego ruchu wrocławskiego MPK usłyszeliśmy, że nie ma żadnego planu awaryjnego na dziś. - Jeśli opady się powtórzą i tramwaje znów staną, nic nie poradzimy - mówi nam pracownik MPK.

  - Dla mieszkańców, którzy chcieliby się zabezpieczyć przygotowaliśmy worki z piaskiem - mówi Małgorzata Szafran z Centrum Zarządzania Kryzysowego.

  Do jednostki staży pożarnej nr 1 przy ul. Wierzbowej (okolice pl. Teatralnego) dowieziono piasek. Wrocławianie mogą przyjechać, wsypać go do worka i zabezpieczyć nimi okienka piwniczne lub garaże.

  Do godz. 15.20 z możliwości tej skorzystało 12 wrocławian. Byli wśród nich mieszkańcy m.in. ulic Zachodniej i Gazowniczej. Brali worki, by zabezpieczyć okienka piwniczne, wejścia do piwnicy z chodnika i garaże.

  W razie potrzeby zarządcy lokali mogą się zgłaszać do Centrum Zarządzania Kryzysowego przy ul. Strzegomskiej. - Wtedy będziemy wydawać z magazynów worki - mówi mówi Stanisław Kosiarczyk, dyrektor Wydział Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego.

  Po worki będzie można przyjechać przez całą dobę. Jak zapewniają w Centrum Zarządzania Kryzysowego na razie piasek zamawiany jest na wszelki wypadek. - Otrzymaliśmy prośby od mieszkańców różnych dzielnic Wrocławia, którym wczoraj ulewa podtopiła piwnice czy garaże, że potrzebne są im worki. Dlatego zamówiono piasek, który będzie można odebrać w jednostce straży pożarnej przy ul. Wierzbowej (blisko pl. Teatralnego). Teraz będą mogli oni zabezpieczyć okienka piwniczne jednym lub dwoma workami - mówi Stanisław Kosiarczyk, dyrektor Wydział Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego. - Takie działania prowadzone są na wszelki wypadek. W razie potrzeby możemy uruchomić kilkaset worków, które przechowywane są w magazynach przy ul. Strzegomskiej. Na razie jednak prognozy pogody uspokajają - dodaje dyrektor.

  Które budynki zdaniem Stanisława Kosiarczyka mogłyby zostać ponownie zalane? Przede wszystkim te, znajdujące się niżej, niezależnie od dzielnicy, a więc nisko położone garaże i piwnice, w których wczoraj była woda.

  Efekty burzy na Dolnym Śląsku


  - Na wczorajszy paraliż komunikacji miejskiej złożyło się kilka przyczyn, m.in. wykolejenie tramwaju na ul. Stawowej. Pod wiaduktami mamy niecki, w których zawsze przy takich ulewach zbiera się woda - mówi Małgorzata Szafran. - Mamy nadzieję, że dziś sytuacja nie będzie aż tak dramatyczna. Wczoraj nad Wrocławiem spotkały się dwa fronty i to było przyczyną, że u nas sytuacja była najgorsza spośród miast Dolnego Śląska - dodaje.

  Na pewno gorzej niż wczoraj będzie w rejonach górskich Dolnego Śląska. - W zachodniej części Przedgórza Sudeckiego, a więc w worku turowskim i Kotlinie Jeleniogórskiej może spaść dziś nawet do 60 mm wody. Oznacza to, że w jeden dzień będziemy mieli prawie miesięczne opady - informuje dyżurny synoptyk IMGW. Sytuacja w górach będzie miała też przełożenie na Wrocław.

  We Wrocławiu wciąż będzie przybywało wody w rzekach. Spłynie nimi woda, która nagromadziła się od wczoraj w rejonach górskich oraz ta, która spadnie dzisiaj. Wyższy poziom rzek we Wrocławiu może wpłynąć negatywnie na funkcjonowanie kanalizacji burzowej.

  Temperatura we Wrocławiu będzie sukcesywnie spadać. Dziś wyniesie maksymalnie do 21 stopni, ale pojutrze to będzie już tylko 18.

  Czytaj także

   Komentarze (167)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ponoć Ukraińcy wzruszeni szczodrością Marszałka przyślą namioty i dresy

   don bass (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   jw.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   te worki przydadzą się jeszcze wiele razy

   nie jedna burza przed nami (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   proponuję schować te worki z piaskiem do piwnicy albo innego schowka, bo przed nami całe lato, a później jesień.
   Albo niech na wszelki wypadek zostaną tam gdzie są teraz ułożone, będziemy mieć...rozwiń całość

   proponuję schować te worki z piaskiem do piwnicy albo innego schowka, bo przed nami całe lato, a później jesień.
   Albo niech na wszelki wypadek zostaną tam gdzie są teraz ułożone, będziemy mieć miasto jak poligon - wyjątkowo oryginalna atrakcja turystyczna.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Referendum

   Gunter (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

   Aby uniknąć takiego kompromitującego paraliżu w przyszłości należy, wzorem Krymu, zorganizować referendum w sprawie powrotu Dolnego Śląska w granice Niemiec, potem tylko aneksja i po problemie:)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PRADAWNY BÓG

   PRADAWNY BÓG (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Dzisiaj Król Julian nie prosił o deszcz, lecz ku zadowoleniu gawiedzi jestem skłonny wysłuchać próśb mniej elokwentnej części ludzkiego społeczeństwa i zgotować Wam Potop.

   Tak na serio, gdzieś pada?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   no i

   minęła 18.00 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

   I nic.Znowu naobiecywali i na tym się skończyło :( Żadnej odpowiedzialności władz za sianie paranoi :(

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sprawdzalność...

   pssz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

   Na nasze szczęście służby meteo nie potrafią przewidzieć pogody nawet na kilkanaście godzin naprzód. Uff. ;)


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   he (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   a wczoraj to mikołaj ci o tym w liście napisał ze będzie padać


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Re .

   pssz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Ja pisałem o dzisiejszej prognozie. Jak dotychczas nie sprawdza się. Niestety to się trafia naszym służbom nie tak rzadko.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hehe

   em. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   no i gdzie ten deszcz? albo jest obsuwa czasowa, albo ktos sie pomylil ;P

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Solidne opady deszczu spodziewane są do godz. 18

   almac (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17

   Jest 17.10 deszczu ani widu ani słychu....

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   w ciągu roku wycięto we Wro

   nik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 4

   kilka tysięcy dużych drzew. Urzędnicy dziwią się, że w mieście po większym deszczu zalewane są ulice.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   misiipisi

   takiego wała!! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

   powódż nam nie grozi !! mamy , wreszcie, wspaniałe zbiorniki retencyjne, nowe wały przeciwpowodziowe
   Na terenach zalewowych, nikt nie mieszka, ci, którzy tam mieszkali, dostali domy i ziemię,...rozwiń całość

   powódż nam nie grozi !! mamy , wreszcie, wspaniałe zbiorniki retencyjne, nowe wały przeciwpowodziowe
   Na terenach zalewowych, nikt nie mieszka, ci, którzy tam mieszkali, dostali domy i ziemię, gdzie indziej.
   Ryży wraz z Piterą osobiście sypali, owe wały, przez ostatnie 7 lat!! nawet amerykanie, co rusz, przyjeżdżają
   do polski, obejrzeć, owe wały, sami będą takie budować na Mississippi!! Ponadto, jak powszechnie wiadomo,
   mamy najwybitniejszego na świecie fachowca do walki z powodzią, niejakie żydziątko-cimoszątko!! zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama