Jeleniogórzanie biorą śluby na potęgę

  Jeleniogórzanie biorą śluby na potęgę

  Mariusz Junik

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Kasia i Grzegorz Rąpała wzięli ślub w Cieplicach, a formalności załatwili w kilka miesięcy

  Kasia i Grzegorz Rąpała wzięli ślub w Cieplicach, a formalności załatwili w kilka miesięcy ©Marcin Oliva Soto

  Magistrat rejestruje coraz więcej ślubów. Wolne terminy szybko znikają z kalendarza
  Kasia i Grzegorz Rąpała wzięli ślub w Cieplicach, a formalności załatwili w kilka miesięcy

  Kasia i Grzegorz Rąpała wzięli ślub w Cieplicach, a formalności załatwili w kilka miesięcy ©Marcin Oliva Soto

  Jeleniogórzanie coraz częściej biorą śluby. W najbliższą sobotę odbędzie się osiem ceremonii, a w Sylwestra aż jedenaście. Aby ułatwić planowanie ceremonii przyszłym małżonkom, jeleniogórski magistrat opublikował listę wolnych terminów zawarcia ślubu cywilnego na cały 2011 rok. Ponieważ wolnych terminów w soboty jest coraz mniej, ślub można zawrzeć także w piątek, a nawet w czwartek.

  - Umożliwiamy zawarcie związku w terminach dogodnych dla nowożeńców - wyjaśnia Janusz Milewski, kierownik jeleniogórskiego USC.


  Jeśli ktoś chciałby zawrzeć w przyszłym roku ślub w miesiącu z literą "r" (to podobno gwarancja udanego małżeństwa), musi się pospieszyć.

  Od początku roku jeleniogórski Urząd Stanu Cywilnego sporządził prawie 500 aktów zawarcia małżeństwa (śluby kościelne i cywilne). W grudniu dojdzie jeszcze ok. 80 aktów. Dla porównania rok wcześniej było 560, w 2008 r. - 540, w 2007 r. - 530.

  Co ciekawe, rośnie także liczba par wybierających ślub cywilny. Wraca tradycja ślubu w urzędzie przy Marszu Mendelssohna.

  Oczywiście, większość nadal decyduje się na tzw. ślub konkordatowy. Ksiądz udzielający sakramentu ma w takim przypadku pięć dni na przesłanie dokumentów do urzędu stanu cywilnego.
  Świetnie prosperują właściciele lokali, w których można urządzić wesele. Restauratorzy przyjmują rezerwacje z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, a w najbardziej modnych trzeba rezerwować nawet rok wcześniej.

  - Wesel organizujemy wyjątkowo dużo i coraz częściej dla par "mieszanych", czyli takich, gdy małżeństwo jest zawierane z obcokrajowcem - wyjaśnia Eugeniusz Zielenkiewicz z hotelu Las w Piechowicach k. Jeleniej Góry.

  Tak było w przypadku ślubu Darii z Jeleniej Góry i Stephena z Glasgow w Wielkiej Brytanii. Daria wyjechała za pracą przed pięcioma laty. Tam poznała Stephena i chciała wziąć z nim ślub w Polsce. Dziś są z powrotem w Anglii, gdzie mieszkają.

  Podobnie zrobiła Katarzyna Kornalska z pobliskich Kowar, która przed ośmiu laty wyjechała do USA. Tam poznała Tomka - Polaka, który wyjechał za ocean w młodości. Oboje wzięli ślub kilka miesięcy temu w kościele w Sobieszowie.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jaki model?

   Gosia i Paweł (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 42 / 37

   "fantastyczny" wywiad z politycznie poprawną panią Destiną, model zachodnoeuropejski? w Belgii na trzy małżeństwa dwa kończą się rozejściem, w Hiszpanii porównywalnej ludnościowo jest dwa razy...rozwiń całość

   "fantastyczny" wywiad z politycznie poprawną panią Destiną, model zachodnoeuropejski? w Belgii na trzy małżeństwa dwa kończą się rozejściem, w Hiszpanii porównywalnej ludnościowo jest dwa razy więcej rozwodów niż w Polsce, rzeczywiście mamy się na czym wzorować...
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   coś nie tak

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 60 / 58

   ale ten pan strasznie wygląda na tym zdjęciu można by rzec - burak ;)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama