18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocławianka odkryła owies, który... odchudza

Anna Szejda
Dr inż. Joanna Harasym prawie trzy lata "rozgryzała" właściwości owsa. Teraz zboże to codziennie gości w jej posiłkach
Dr inż. Joanna Harasym prawie trzy lata "rozgryzała" właściwości owsa. Teraz zboże to codziennie gości w jej posiłkach Paweł Relikowski
Wrocławska uczona odkryła, co potrafi owies. Zboże odchudzi, nawilży włosy i wygładzi skórę

Nad cudownymi właściwościami owsa i możliwościami zastosowania ich w przemyśle spożywczym oraz kosmetycznym dr inż. Joanna Harasym z Katedry Biotechnologii Żywności Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu pracowała prawie trzy lata. Badania się zakończyły, a ich efekty zostały zgłoszone do urzędu patentowego i jego europejskiego odpowiednika.

- To zboże nie cieszy się popularnością, a szkoda, bo jego składniki mają szerokie zastosowanie - przekonuje dr inż. Joanna Harasym. I przyznaje, że owsiane otręby codziennie goszczą w jej posiłkach.

Podczas prac, prowadzonych we Wrocławskim Parku Technologicznym, z owsa wyodrębniono beta-glukany, białko owsiane oraz błonnik nierozpuszczalny. Co potrafią składniki kryjące się pod tymi nazwami?

- Przemycone do produktów spożywczych, podniosą ich wartość odżywczą, a jednocześnie wzmocnią naszą odporność na bakterie i wirusy - tłumaczy dr inż. Harasym. I dodaje, że to nie koniec dobroczynnych właściwości zboża. Jego składniki przyczyniają się do obniżenia cholesterolu i wyrównania poziomu cukru we krwi. Są również pomocne w leczeniu rozległych ran, np. po poparzeniach. A badania na myszach pokazały, że są w stanie zmniejszyć guzy, czyli cofnąć lub chociaż zatrzymać rozwój nowotworów.

Owies ma szansę zawojować również rynek kosmetyczny.

- Doskonale sprawdzi się jako składnik kremów nawilżających oraz przeciwzmarszczkowych czy szamponów, które odbudują zniszczone włosy i nadadzą im połysk - wylicza dr inż. Joanna Harasym. - Białko owsiane natomiast złagodzi skutki uczuleń i alergii oraz m.in. ochroni skórę przed promieniowaniem UV - dodaje wrocławska naukowiec.

Prawdziwym hitem mogą jednak okazać się właściwości odchudzające owsa.

- Jego składniki tworzą wewnątrz jelita śluzowatą otoczkę, która staje się barierą dla cukrów i tłuszczy. Zapobiega ich wnikaniu do organizmu, dzięki czemu wskazówka na wadze spada - wyjaśnia dr inż. Joanna Harasym. Błonnik będzie dodatkowo zapychał żołądek, eliminując uczucie głodu.

W przyszłym roku rozpocznie się produkcja składników owsa. Większość trafi do firm, które będą wzbogacały nimi produkowane przez siebie kosmetyki, suplementy diety lub wyroby spożywcze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska