Puste witryny straszą przy legnickim Rynku

  Puste witryny straszą przy legnickim Rynku

  Zygmunt Mułek

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W reprezentacyjnej części Legnicy puste lokale sprawiają fatalne wrażenie. Na razie nie ma chętnych, by je wynająć

  W reprezentacyjnej części Legnicy puste lokale sprawiają fatalne wrażenie. Na razie nie ma chętnych, by je wynająć ©Piotr Krzyżanowski

  Dlaczego nie ma chętnych na wydzierżawienie lokali w centrum miasta?
  W reprezentacyjnej części Legnicy puste lokale sprawiają fatalne wrażenie. Na razie nie ma chętnych, by je wynająć

  W reprezentacyjnej części Legnicy puste lokale sprawiają fatalne wrażenie. Na razie nie ma chętnych, by je wynająć ©Piotr Krzyżanowski

  Otwarcie trzech legnickich galerii handlowych spowodowało, że część sklepów splajtowała. Inne przeniosły się do nowoczesnych centrów. - Klienci omijają Rynek - ubolewa Anna Cebulska, prowadząca tutaj kiosk. - Idą od jednej galerii do drugiej. Bo tam jest ciepło, jedzenie, muzyka. I firmy tam się przeniosły.

  W Rynku stoją puste trzy duże lokale, w których jeszcze nie tak dawno tętniło życie. Teraz zostały w nich gołe witryny.

  - Nie mamy raczej problemów ze znalezieniem dzierżawców na lokale o powierzchni do 60 metrów kwadratowych - mówi Janusz Hawryluk, dyrektor Zarządu Gospodarki Mieszkaniowej w Legnicy. - Na te większe, powyżej 100 metrów, nie ma chętnych.

  Gdy był boom, za metr kwadratowy licytowano nawet 70 zł, teraz 40 zł. A w innych częściach miasta tylko 10 zł. Dochodzą jeszcze inne problemy. W byłym sklepie RTV i AGD pod nr 16 przez pewien czas działała miejska galeria sztuki. Ale trzeba było ją zamknąć, bo zawaliła się tam część sufitu.

  - Jest już porozumienie ze wspólnotą mieszkaniową - informuje Hawryluk. - Remont rozpoczniemy w styczniu. A potem ten lokal wystawimy do przetargu.

  Czy znajdzie się chętny? Nie wiadomo. Równie trudna dla właściciela, czyli dla ZGM, jest sytuacja z kolejnym lokalem: pod nr 18. Mieściło się tam biuro podróży. Ale zostało zamknięte, a dzierżawca nie chce go wydać właścicielowi. ZGM zapowiada skierowanie sprawy do sądu. Gdy odzyska lokal, wystawi go na przetarg. Mimo obniżenia ceny, nie ma chętnego na lokal po sklepie z markową odzieżą (firma przeszła do galerii).

  Janusz Hawryluk: Będziemy wystawiać te puste lokale do przetargów, aż do skutku - W Legnicy nie ma dobrego rynku najemców - przyznaje Janusz Hawryluk. - Niestety, ci najbardziej atrakcyjni przenieśli się do nowych galerii. ZGM mógłby ewentualnie sprzedać te lokale, ale na razie nie jest to brane pod uwagę. Raz, że taka polityka jest niechętnie stosowana w centrum miasta. A dwa, że w tych lokalach w Rynku trzeba byłoby dokonać podziałów. Bo w blokach, w których się znajdują, jest własność mieszana: prywatna i gminna. W praktyce oznaczałoby to postawienie ścianek w lokalach, tak aby odzwierciedlały przebieg klatek schodowych w blokach.

  Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, była oferta wydzierżawienia lokalu na działalność gastronomiczną. Ale wspólnoty na to się nie zgodzą. - Jak jest knajpa na dole, to w całym bloku czuć zapachy - tłumaczy pan Jarosław. - Ciągle słychać hałas klientów i różnych urządzeń. Na gastronomię się nie zgodzimy.

  I to jest bariera nie do przeskoczenia, bo niezbędna jest zgoda wspólnoty. Co dalej?

  - ZGM musi się starać, aby znaleźć chętnych na wydzierżawienie lokali - uważa prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski. - One muszą na siebie zarabiać.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   rynek dla restauracji

   kozak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 24

   TAK JAK NP. WE WROCŁAWIU , RYNEK POWINIEN BYĆ MIEJSCEM PRZEDE WSZYSTKIM ZAREZERWOWANYM DLA LOKALI GASTRONOMICZNYCH-PUBY, RESTAURACJE, KAWIARNIE ..ITP.A WIEC STAĆ SIĘ WYŁĄCZNIE MIEJSCEM SPOTKAŃ W...rozwiń całość

   TAK JAK NP. WE WROCŁAWIU , RYNEK POWINIEN BYĆ MIEJSCEM PRZEDE WSZYSTKIM ZAREZERWOWANYM DLA LOKALI GASTRONOMICZNYCH-PUBY, RESTAURACJE, KAWIARNIE ..ITP.A WIEC STAĆ SIĘ WYŁĄCZNIE MIEJSCEM SPOTKAŃ W CELACH ROZRYWKOWYCH. HANDEL , RÓWNIEŻ W TYM LEPSZYM ZNACZENIU ( NP GALERIE SZTUKI ) POWINNY ZNAJDOWAĆ SIĘ W BOCZNYCH ULICZKACH , ODCHODZĄCYCH OD RYNKU. JAK MOŻNA CHODZIĆ DO RYNKU PO NP. BUTY CZY PŁASZCZE.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   banki..

   luk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 18

   ...otworzmy nastepne banki, milion banków...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama