Menu Region

Karpacz: Hotel Gołębiewski już otwarty

Karpacz: Hotel Gołębiewski już otwarty

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Gazeta Wrocławska

Rafał Święcki

28Komentarzy Prześlij Drukuj
Karpacz: Hotel Gołębiewski już otwarty

Na razie w hotelu otwarto jedynie dwie kondygnacje, goście mogą korzystać ze 120 pokojów hotelowych i dwóch restauracji (© Marcin Oliva Soto)

Hotel Gołębiewski w Karpaczu został częściowo otwarty. Największy obiekt turystyczny w Polsce w sobotę przyjął pierwszych gości, choć inspektorzy budowlani uznają go za samowolę budowlaną.
- W hotelu otwarto na razie dwie restauracje i 120 pokoi. Dotychczas zanocowały u nas dwie osoby - informuje Damian Stachura, dyrektor hotelu Gołębiewski w Karpaczu.

Obiekt sprzedaje już ofertę świąteczną i sylwestrową. W recepcji poinformowano nas, że do 23 grudnia obowiązuje specjalna, niższa o 20 procent, cena. Nie jest bowiem jeszcze otwarty kompleks hotelowych basenów. Tropicana (taką nosi nazwę park wodnych rozrywek) ma ruszyć w okresie świątecznym.


- O ile dostaniemy pozwolenie na ich użytkowanie - zastrzega dyrektor Stachura.

Za odbiór techniczny obiektu jest odpowiedzialny Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Jeleniej Górze. Według niego hotel Gołębiewski jest samowolą budowlaną, w której stwierdzono istotne odstępstwo od dokumentacji projektowej. Jest on także niezgodny z planem zagospodarowania przestrzennego.

- Pomiary wykazały, że budynek jest za wysoki o 4,5 metra - tłumaczy Jacek Radwan, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. Służby nadzoru dopuściły jednak do użytkowania dwie kondygnacje obiektu.

Według Jacka Radwana, prawo budowlane nie zostało naruszone, choć przyznaje, że sprawa nie jest prosta i długo się zastanawiał, zanim podjął decyzję. Odbiór został wydany warunkowo. Inwestor złożył tzw. projekt zastępczy, w którym obniżono hotel do wysokości zapisanej w planie zagospodarowania przestrzennego. - Odbiór jest ważny do 31 grudnia przyszłego roku. Inwestor do tego czasu musi przystosować obiekt do projektu budowlanego. Jeśli tego nie zrobi, odbiór straci ważność - dodaje Radwan.

4,5 m ponad dozwoloną normę urósł hotel Gołębiewski. Zamiast 7 pięter powstało ich 9W praktyce oznacza to częściową rozbiórkę hotelu. Czy do tego dojdzie? To mało prawdopodobne. Równolegle Gołębiewski próbuje bowiem zalegalizować samowolę. Władze Karpacza są gotowe zmienić, po raz kolejny dla niego, dokumenty urbanistyczne. Czekają jedynie na stanowisko ministra kultury, u którego zaskarżyły opinię konserwatora zabytków, który nie zgodził się na zmianę planu zagospodarowania przestrzennego.

Jak poinformował nas burmistrz Bogdan Malinowski, dokument z ministerstwa ma być gotowy do końca roku. Jeśli dopuszczalna wysokość budynków, na działce należącej do hotelu, zostanie podniesiona, inwestor będzie miał prawo złożyć kolejny projekt, dostosowany już do aktualnej wysokości budynku. Hotel Gołębiewski ma mieć 880 pokoi, 18 apartamentów, 32 sale konferencyjne. Ma zatrudnić 500 osób.
28

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

jestem za golebiem

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

markus z granowa (gość)  •

jest wszystko w porzadku

odpowiedzi (0)

skomentuj

hotel golebiowskich w karpoczu

+48 / -43

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

flisinska bozena (gość)  •

Hallo,nareszcie jest cos czym mozna oko popiescic ,bylam, zaraz po otwarciu nie jako gosc ale obejrzec...jest piekny i zamierzam tez tu wypoczyac jako gosc.Nareszcie jest konkurencja dla inny malych hotelikow,zeby zaczeli dbac o jakosc hoteli ,wtdy i oni beda mieli gosci.Zycze dla wlascicieli i pracownilkw hotelu duzego przeplywu gosci .Pozdrawiam i milego dnia zycze

odpowiedzi (0)

skomentuj

Wyzysk pracowniczy w Gołębiewskim

+94 / -82

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Paweł (gość)  •

Witam
Ja chciał bym tylko napisać ze hotel jest świetny lecz nie polecam ze względu na to iż jest to hotel wyzyskiwanych ludzi którzy starają się ponad normę a w zamian dostają troche albo nie dostają pensji. Przyjmują pracowników na miesiąc później nie wypłacają całej pensji i mówią ze niby gdzieś się pomyliłeś.
Więc jeśli chcesz się przyczynić do wyzysku to zapraszam.
Ale zastanówcie się! W Karpaczu jest masę innych hoteli i apartamentowców.

odpowiedzi (0)

skomentuj

4,5 m

+102 / -86

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

KONIK (gość)  •

Za wysoki w stosunku do czego? Do gór? Stoi na zadupiu więc komu przeszkadza? Chyba tylko tym, którzy nie dostali w łapę. Karpacz ma okazję na szybszy rozwój, ludzie na pracę, drobni handlarze na zwiększony popyt. Warto popierać takie inwestycje. Nasi jednak jajogłowi urzędnicy obłożeni stertą przepisów pamiętających Edwarda Gierka lubią być ważni. Szkoda, że nie przeszkadzają im krzyże, które wyrastają w naszym kraju jak grzyby po deszczu i co jeden to wyższy. CIEMNOGRÓD. Po prostu ręce opadają i scyzoryk się w kieszeni otwiera...

odpowiedzi (0)

skomentuj

Gołębiewski jest w P O więc sprawa jest pozamiatana

+71 / -58

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

młody (gość)  •

Nie wierzę , że coś się zmieni , zdzicho , rycho i inni , wzięli więc załatwią .

odpowiedzi (0)

skomentuj

A co na to Rzecznik Praw Obywatelskich

+67 / -62

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Pradera (gość)  •

Ciekawe jaka będzie odpowiedz RPO??!
http://karpaczanie.pl/blog/pokaz_wpis/592

odpowiedzi (0)

skomentuj

@ wrazl;iwy

+83 / -92

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wieszcz  •

Zapewniam, że pojęcie ładu przestrzennego nie jest polskim wynalazkiem. Zachęcam do zwiedzenia Szwajcarii. To powinno pomóc zrozumieć o czym mowa. Poraża mnie takie podejście, że jak gdzieś jest bajzel, to dlaczego u nas nie może go być. Jeśli zaś chodzi o miejsca pracy, to myślę, że pan Gołębiewski łamiąc prawo właśnie liczył na obronę ze strony obrońców miejsc pracy. Gwoli sprawiedliwości - nie tylko w Karpaczu. Swoją drogą, to nie wiem, czy w przyszłości Karpacz więcej nie straci niż zarobi na tym hotelu.

odpowiedzi (0)

skomentuj

ład przestrzenny

+145 / -140

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wrazl;iwy (gość)  •

Jeśli tak bardzo razi naruszenie ładu przestrzennego to proszę się zająć chaosem reklamowym na polskich drogach i tysiącami reklam stawianych byle gdzie a nie zajmować się pierdołami 500 os będzie miało pracę urzędasy

odpowiedzi (0)

skomentuj

Radwan, to naiwniak???

+173 / -169

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Retorycznie (gość)  •

W cywilizowanym kraju taki gość jak Radwan byłby skończony. Już raz przyjął oświadczenie inwestora, w którym ten zobowiazał się do usunięcia 650 000 metrów sześciennych mas ziemnych, które usypał w pobliżu budowy. Miał to zrobić do końca sierpnia. Zbliża się koniec roku a hałda ma się dobrze. Teraz ten sam inspektor nadzoru przyjmuje kolejne zobowiązanie inwestora. Naiwny??? Wątpię. W ubiegłym roku na budowie Gołębiewskiego doszło do katastrofy budowlanej. Komisja powołana przez Radwana nie zauważyła wówczas dwóch dodatkowych pięter. W takim razie Radwan jest naiwny i niedowidzący. Czy taki gość powinien być inspektorem nadzoru budowlanego?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Kraj na psy nam schodzi!

+199 / -196

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wieszcz  •

No i po raz kolejny okazało się, że jak się ma pieniądze i jest się osoba znaną (ach, te nagrody w konkursach TV - "pobyt w hotelu Gołębiowski dla dwóch osób”), to można gwizdać na prawo, budowlane również. Co innego, gdyby jakiś szary Kowalski o kilka metrów altankę większą niż zezwala na to prawo na swej działeczce pobudował. Niedawno nadzór budowlany takie kontrole zapowiadał, choć nie wiem, czy zrealizował. Kraj na psy nam schodzi! Już nawet nie trzeba za kumpli mieć Miro, Grzecha i Zbycha - wystarczy wójt i paru radnych, żeby robić co się żywnie podoba.

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 3 »