Bogatynia: Dom przysłupowy zamiast stylu zakopiańskiego

  Bogatynia: Dom przysłupowy zamiast stylu zakopiańskiego

  Janusz Pawul

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Nowy dom przysłupowy może kosztować ok. 300 tys. zł

  Nowy dom przysłupowy może kosztować ok. 300 tys. zł ©Janusz Pawul

  Miłośnicy domów przysłupowych znaleźli sposób na spopularyzowanie budowli charakterystycznych dla polsko-czesko-niemieckiego pogranicza. Planują namówić architektów do stworzenia projektu budynku, który miałby wszystkie charakterystyczne elementy przysłupów. Projekt dostawałby za darmo każdy, kto zamierza się budować.
  Nowy dom przysłupowy może kosztować ok. 300 tys. zł

  Nowy dom przysłupowy może kosztować ok. 300 tys. zł ©Janusz Pawul

  Aby pomysł wprowadzić w życie, Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego Pogranicze z Lubania oraz stowarzyszenie Zagroda Kołodzieja ze Zgorzelca na początku przyszłego roku zamierzają ogłosić konkurs dla architektów i studentów architektury na projekt nowych domów przysłupowych.

  Jak przekonuje Elżbieta Lech-Gotthardt z Zagrody Kołodzieja, te drewniane domy o zrębowej konstrukcji są doskonałe jako obiekty mieszkalne. Świetnie nadają się do prowadzenia działalności usługowej czy handlowej. - Wiem to z własnego doświadczenia, bo przecież sama prowadzę restaurację w takim domu - zaznacza Gotthardt.

  Po zakończeniu konkursu zwycięskie projekty mają być udostępniane za darmo wszystkim tym, którzy planują postawienie nowego domu i byliby zainteresowani właśnie przysłupowym.

  - Wiem, że przy podejmowaniu tak ważnych, życiowych decyzji bardzo istotnym argumentem są czynniki ekonomiczne. Jestem jednak przekonana, że nowy dom przysłupowy można wybudować już za 200-300 tys. zł - szacuje Elżbieta Lech-Gotthardt.

  Jak przekonują działacze obu stowarzyszeń, domy przysłupowe mogą, a nawet powinny być alternatywą dla pojawiającej się coraz częściej na terenie Górnych Łużyc architektury zakopiańskiej, która w żaden sposób nie jest związana z tym obszarem geograficznym i do niego nie pasuje. Ponadto domy przysłupowe mogą być świetnym sposobem na promocję turystyczną regionu.

  - Mogą być jego marką - zauważa Bożena Tylikowska ze stowarzyszenia. Jej kolega Jarosław Sawicki badał tożsamość mieszkańców powiatów: bolesławieckiego, jeleniogórskiego, lubańskiego, lwóweckiego oraz zgorzeleckiego i twierdzi, że niewielu z nich ma świadomość tego, jak unikatowe są domy przysłupowe.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nizinna wschodnia ludność.

   sds (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 82 / 67

   Po II Wojnie Światowej na Dolnym Śląsku przemieszkuje zazwyczaj ludność ukraińska - osoby zupełnie nie związane z tymi ziemiami, bez żadnych tradycji, kultury i szacunku dla Dolnego Śląska. Moja...rozwiń całość

   Po II Wojnie Światowej na Dolnym Śląsku przemieszkuje zazwyczaj ludność ukraińska - osoby zupełnie nie związane z tymi ziemiami, bez żadnych tradycji, kultury i szacunku dla Dolnego Śląska. Moja babcia wspominała, że w późnych latach 40 niewiele osób potrafiło powiedzieć tu kilka słów po polsku, większość nie umiała nawet pisać i czytać. Trudno od takich ludzi wymagać czegoś innego niż tępe naśladownictwo - np. styl zakopiański w Sudetach. Zupełnie inaczej jest po drugiej stronie gór, no ale Czesi mieszkają tam wielu pokoleń.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Styl Zakopiański

   qba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 74 / 71

   Styl ten powinien być prawnie zakazany na terenie Sudetów. Być może na Podhalu to i pasuje z krajobrazem Tatr w tle, gdzie od wieków wytworzyły się i przetrwały tradycje ludowe. Przenoszenie stylu...rozwiń całość

   Styl ten powinien być prawnie zakazany na terenie Sudetów. Być może na Podhalu to i pasuje z krajobrazem Tatr w tle, gdzie od wieków wytworzyły się i przetrwały tradycje ludowe. Przenoszenie stylu zakopiańskiego w Sudety jest nieporozumieniem gdzie tu wygląda wręcz tandetnie (tak samo zresztą w innych rejonach Polski gdzie wytworzony juz został inny styl poprzez tradycje danych ziem np Wielkopolska czy Mazowsze). Domy przysłupowe jak najbardziej, są piękne ale również nie wszędzie pasują. W Sudetach od kilku wieków trwa migracja ludności i stąd styl jest mieszany w różnych partiach: tyrolski, bawarski, niemiecki czy czeski.
   Ale na Boga! Nie zakopiański!!!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama