Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Euro w Polsce? Niekoniecznie. Debata kandydatów do europarlamentu (ZDJĘCIA)

Malwina Gadawa
Przyjęcie waluty euro to zniewaga dla naszych przodków? Co takiego dała nam Unia Europejska, a co moglibyśmy jeszcze otrzymać? Kandydaci do Parlamentu Europejskiego dyskutowali o tym w debacie.

Do zakończenia kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego zostały dwa dni. Na ostatniej prostej kandydaci ze wszystkich list zarejestrowanych w okręgu dolnośląsko-opolskim spotkali się w studiu Radia Wrocław na debacie organizowanej przez rozgłośnię i "Gazetę Wrocławską". Na pytania odpowiadali: Lidia Geringer de Oedenberg - Sojusz Lewicy Demokratycznej, Anna Zalewska - Prawo i Sprawiedliwość, Zbigniew Skowron - Polskie Stronnictwo Ludowe, Robert Kwiatkowski - Twój Ruch, Stanisław Huskowski - Platforma Obywatelska, Artur Zasada - Polska Razem Jarosława Gowina, Maja Podolska - Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego, Beata Kempa - Solidarna Polska, Aleksander Krejckant - Ruch Narodowy. Kandydaci dyskutowali na tematy dotyczące fundamentalnych kwestii dotyczących Unii Europejskiej.

Sprawdź, z którym kandydatem do europarlamentu masz najwięcej wspólnego [TEST ONLINE]

Czy Europę stać na solidarność energetyczną, czy jesteśmy bezpieczni?
Lidia Geringer de Oedenberg: To konieczność w dzisiejszych czasach. Powstanie unii energetycznej to nie nowość. Od kilku lat mówi się o tym, żeby unia mogła funkcjonować jako jeden klient reprezentujący wszystkich obywateli i negocjujący warunki. Wtedy moglibyśmy uzyskać niższe ceny i właśnie bezpieczeństwo.

Stanisław Huskowski:
Nie wszystkie państwa Unii Europejskiej są na to jeszcze gotowe. Często korzystają z lepszych cen zakupu, np. gazu, niż inne kraje. Niemcy kupują go dużo taniej niż Polska. Czeka nas wiele rozmów. Z punktu widzenia Polski jest bardzo potrzebna wspólna polityka energetyczna.

Beata Kempa: Unia Europejska to gra potężnych interesów. W kwestii energetyki nie sposób nie wspomnieć o pakiecie klimatycznym. Z powodu ograniczeń do 2030 roku trzeba będzie zlikwidować polskie kopalnie, co będzie się wiązało ze zwolnieniami.

Aleksander Krejckant: Europa, jako obecny projekt polityczny, nie ma w swoich ideach solidarności, wbrew temu co się mówi. Solidarność kończy się wtedy, kiedy są zagrożone interesy największych państw europejskich.

Robert Kwiatkowski: Kryzys ukraiński zmienił postrzeganie wielu kwestii, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne. Rosja używa złóż, jako instrumentu nacisku politycznego. Unii Europejskiej nie stać na brak solidarności.

Zobacz też: Oni mogą zostać europosłami z Dolnego Śląska [SYMULACJA]
Maja Podolska: Nie mamy co liczyć na sojuszników. Niemcy i Rosja dogadują się ponad naszymi głowami, a konkretnie pod naszym morzem.

Zbigniew Skowron: Pakiet klimatyczny kładzie polską gospodarkę na łopatki. Musimy walczyć o przedłużenie okresu przejściowego.

Anna Zalewska: Polska to kraj, który może sobie zabezpieczyć efektywność energetyczną. Dywersyfikacja dostaw, czy wydobycie gazu łupkowego jest gwarancją tego, że będziemy bezpieczni i spokojni.

CZYTAJ DALEJ: Czy powinniśmy przejść do strefy Euro?

Czy powinniśmy przejść do strefy Euro?
Nie wszyscy uczestnicy debaty byli za tym. Zdecydowanie sprzeciwiali się europejskiej walucie przedstawiciele: partii Janusza Korwin-Mikkego i Ruchu Narodowego. - Nie powinniśmy przyjmować euro na żadnych warunkach. Byłoby to splunięcie na groby tych, którzy na początku XX wieku oddali życie, żebyśmy nie posługiwali się rublem - mówił ostro Aleksander Krejckant. Wątpliwości miał także polityk PSL, który mówił, że w obecnej sytuacji gospodarczej Polska nie może wejść do strefy euro.

Sprawdź, jak przebiega kampania przed wyborami do Europarlamentu - zajrzyj do naszego serwisu POLITYKA

Beata Kempa uważa za dobry krok to, że Polska nie zdecydowała się na wspólną walutę w czasach zawirowań i kryzysu. Robert Kwiatkowski za to przypominał, że Polska musi spełnić odpowiednie wskaźniki gospodarcze, żeby wstąpić do strefy euro.

Kandydaci rozmawiali także o sprawie ukraińskiej i o tym, czy Europa powinna być solidarna w sprawie wschodniego sąsiada Polski. Tu zdania również były podzielone. Politycy nie ustrzegli się od wzajemnych złośliwości.

Anna Zalewska mówiła o byłym prezydencie Lechu Kaczyńskim i o jego planie dotyczącym Europy Środkowej, Na to odpowiedział jej Stanisław Huskowski: - Już widzę, jak Polska z innymi krajami bałtyckimi sprzeciwia się Rosji czy Niemcom. Z całym szacunkiem, ale takie mówienie uwłacza prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu.

Uczestnicy dyskutowali o wydawaniu unijnych pieniędzy i inwestycjach, które według nich są kluczowe dla regionu. Dostrzegli, że pieniądze nie zawsze były wydawane w sposób racjonalny. Robert Kwiatkowski i Aleksander Krajckent wspomnieli o szkoleniach z Europejskiego Funduszu Europejskiego - ich zdaniem, wiele z nich było niepotrzebnym wydawaniem pieniędzy.

Artur Zasada, który spóźnił się na debatę, uważa, że można by było zrobić więcej, gdyby nie zbytni pośpiech. Zasada uważa, że najważniejsza jest kwestia budowy korytarza transportowego pomiędzy Adriatykiem a Skandynawią. - Przez Dolny Śląsk przechodzą droga ekspresowa S3, droga kolejowa tzw. Odrzanka i rzeka Odra. Udało się pozyskać dodatkowe pieniądze. Dzięki mnie i posłowi Piotrowi Borysowi - chwalił się Zasada.

Wszyscy uczestnicy zgodzili się, że podstawa na Dolnym Śląsku to rozwój infrastruktury i walka z bezrobociem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Euro w Polsce? Niekoniecznie. Debata kandydatów do europarlamentu (ZDJĘCIA) - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska