Ranking uczelni. Sprawdź, które miejsca zajęły wrocławskie...

  Ranking uczelni. Sprawdź, które miejsca zajęły wrocławskie szkoły wyższe (RANKING)

  Malwina Gadawa

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Ranking uczelni. Sprawdź, które miejsca zajęły wrocławskie szkoły wyższe (RANKING)
  Politechnika Wrocławska i Uniwersytet Wrocławski znalazły się w pierwszej dziesiątce najlepszych uczelni publicznych w Polsce. Tak wynika z opublikowanego dzisiaj Rankingu Szkół Wyższych 2014 "Perspektyw". "Polibuda" zajęła piąte miejsce, co jest awansem w porównaniu z 2013 roku o jedną pozycję. "Uniwerek" zajął, podobnie jak w ubiegłym roku, siódmą lokatę.
  Ranking uczelni. Sprawdź, które miejsca zajęły wrocławskie szkoły wyższe (RANKING)
  W 15. jubileuszowej edycji Rankingu Szkół Wyższych "Perspektywy 2014" przygotowanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy oceniono 195 polskich uczelni - 88 uczelni akademickich, 80 magisterskich niepublicznych oraz 27 państwowych wyższych szkół zawodowych.

  W 2014 roku najlepszą akademicką uczelnią w Polsce jest Uniwersytet Warszawski (100%), który wyprzedził minimalnie Uniwersytet Jagielloński (98,52%).
  Na trzecim miejscu znalazł się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (82,50%). Na kolejnych miejscach uplasowały się: Politechnika Warszawska (78%), Politechnika Wrocławska (77,40%), Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie (77,33%), Uniwersytet Wrocławski (74,57%), Warszawski Uniwersytet Medyczny (66,60%), Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (66,26%) i Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (64.56)

  Jak wypadły inne wrocławskie uczelnie? Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu (62.76%) uplasował się na 14. pozycji. W porównaniu do ubiegłego roku awansował o trzy pozycje. Na 32. pozycji uplasował się Uniwersytet Przyrodniczy (54.14%). Na tym samym miejscu był w ubiegłym roku. Na 35. miejscy jest Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu (51.02%). Uczelnia awansowała o dwa miejsca. Na 65. miejscu uplasowała się Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu (28,48%). Jako jedyna z wrocławskich uczelni zanotowała spadek, o dwie pozycje.

  W tej części rankingu porównano 88 szkoły wyższe posiadające uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora. Wśród niepublicznych uczelni magisterskich pierwsze miejsce obroniła Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. W tej kategorii porównano wyniki 80 niepublicznych szkół wyższych posiadających uprawnienia do kształcenia co najmniej na poziomie magistra. Najlepsza prywatna wrocławska uczelnia - Dolnośląska Szkoła Wyższa uplasowała się na 8 miejscu. Na 18. Wyższa Szkoła Handlowa we Wrocławiu, a na 21. Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu, a na 27. Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu.

  Wśród Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych najlepiej oceniono PWSZ w Kaliszu. Na 4. miejscu znalazła się Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona w Legnicy.

  Autorzy rankingu przyznali nagrodę Kuźnia Kadr 2014 dla uczelni, która zanotowała największe postępy w kształceniu kadr naukowych. Trafiła ona do Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z kolei Nagrodę Awans 2013 za najbardziej efektowny skok do grupy najlepszych uczelni przyznano Politechnice Poznańskiej.

  Ranking Perspektywy 2014 - według typów uczelni
  Najlepsze uczelnie techniczne
  1. Politechnika Warszawska
  2. Politechnika Wrocławska
  3. Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

  Najlepsze uczelnie rolnicze
  1. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
  2. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  3. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

  Najlepsze akademie wychowania fizycznego
  1. Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie
  2. Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
  3. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Najlepsze pod jakim względem?

   Marek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Najlepsze pod jakim względem? Nie wiem dla kogo są tworzone takie rankingi. Na pewno nie dla studentów. Czy osoby tworzące ten ranking pytały studentów jak się studiuje na ich uczelni, czy ranking...rozwiń całość

   Najlepsze pod jakim względem? Nie wiem dla kogo są tworzone takie rankingi. Na pewno nie dla studentów. Czy osoby tworzące ten ranking pytały studentów jak się studiuje na ich uczelni, czy ranking powstał na podstawie jakichś dziwnych kryteriów typu nowoczesne laboratoria, a może liczba wykładowców z tytułem profesora? Bo takie kryteria jak liczba publikacji nie świadczą o lepszości jednej uczelni nad drugą. A wiem że nie brana jest pod uwagę w ogóle w tym rankingu opinia studentów, więc ten ranking nie wiem dla kogo jest tworzony, na pewno nie dla studentów wybierających uczelnię. Tylko nie zapomnijcie że to student jest dla uczelni, a nie uczelnia dla studenta. Ten ranking zdaje się w ogóle nie bierze pod uwagę studentów, tylko kadrę naukową.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama