Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozwiążą zadanie matematyczne, ale mają problem z biletomatem. Psycholodzy badali gimnazjalistów

AMW
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Janusz WóJtowicz / Polskapresse
Wrocławscy gimnazjaliści nie są zbyt dobrzy w rozwiązywaniu problemów życia codziennego. Wypadają poniżej średniej. Nauczycielom w ich podszkoleniu pomóc ma specjalny program opracowany przez psychologów ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu.

Badanie Programu Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów pokazało, że nastolatki rozwiązują zadania matematyczne szybciej niż korzystają z biletomatu. To pokazuje, że są oni teoretycznie przygotowani, ale praktyka rozwiązywania problemów idzie im znacznie gorzej.

- Badania PISA oceniające kompetencje gimnazjalistów pokazują, jak wiele jest jeszcze do zrobienia, by nastolatki umiały twórczo i elastycznie radzić sobie w codziennych sytuacjach wymagających nieszablonowego podejścia - mówi dr Julita Koszur, psycholog społeczny wydziału wrocławskiego Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Zespół psychologów opracował nowy program zajęć dla młodzieży od 13 do 18 lat. Został sprawdzony praktycznie w sześciu wrocławskich szkołach. Pozytywnie oceniło go aż 80 procent z 73 uczniów. Co im się najbardziej podobało? Po tych zajęciach twierdzili, że mają więcej pomysłów i wzrosła ich pewność siebie, bo wiedzą na przykład jak zarejestrować firmę i stworzyć plan działania.

W ramach prac zespołu opracowano specjalny pakiet do nauki kreatywności: podręcznik z 30 scenariuszami, m.in. gier zespołowych uczących np. współpracy biznesowej, kooperacji w zespole, osiągania porozumienia oraz 3 moduły zajęć rozwijających twórcze myślenie, zachowania społeczne i podnoszące samoocenę. To gotowe programy lekcji, które można przeprowadzić w ciągu 45 minut. Dodatkowo uruchomiono portal internetowy i forum, które pozwalają na doskonalenie metody.

- Dzięki temu osoby, pracujące z młodzieżą, otrzymają wsparcie w codziennej pracy - wyjaśnia Julita Koszur. - Zachęcam by pracować z młodzieżą nad pewnością siebie, poczuciem własnej skuteczności oraz umiejętności współpracy. Praca w zespole, wspólne rozwiązywanie problemów, wykorzystanie grupowej synergii pomaga budować satysfakcjonujące relacje z innymi ludźmi, a są one pożądane przez pracodawców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska