Proces Janicki - Dutkiewicz. Przedstawiciel UEFA: Janicki...

  Proces Janicki - Dutkiewicz. Przedstawiciel UEFA: Janicki był numerem jeden w sprawach Euro

  MAT

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Proces Janicki - Dutkiewicz. Przedstawiciel UEFA: Janicki był numerem jeden w sprawach Euro

  ©Pawel Relikowski / Gazeta Wroclawska

  Dziś kolejny dzień procesu, jaki Michał Janicki wytoczył prezydentowi Rafałowi Dutkiewiczowi.
  Proces Janicki - Dutkiewicz. Przedstawiciel UEFA: Janicki był numerem jeden w sprawach Euro

  ©Pawel Relikowski / Gazeta Wroclawska

  Michał Janicki, to były wiceprezydent Wrocławia, zdymisjonowany przez Dutkiewicza za nierozliczenie imprez na stadionie. Chodzi o koncert zespołu Queen i turniej piłkarski Polish Masters. Obie te wakacyjne imprezy organizowała firma Dynamicom, której szefem był Tomasz Góralski, znajomy Janickiego.

  Janicki - przypomnijmy - czuje się obrażony wypowiedziami prezydenta z konferencji prasowej z października 2012.
  Dutkiewicz mówił wtedy o powodach zdymisjonowania Janickiego i uczynił go odpowiedzialnym za brak rozliczenia imprez na stadionie z lipca 2012 - koncertu Queen i piłkarskiego turnieju Polish Masters.

  Janicki domaga się przeprosin od Dutkiewicza. Dziś miał zeznawać Marcin Bużantowicz, wspólnik Górlaskiego. Nie stawił się jednak przed obliczem sądu.

  Jako pierwszy miał dzisiaj zeznawać Marcin Bużantowicz, były wspólnik Tomasza Góralskiego w firmie Dynamicom. Nie stawił się jednak, dlatego też sąd ogłosił przerwę i po niej przesłucha innych świadków.

  Zeznania złożyła już za to Agnieszka Cybulska - Małycha, która w 2012 roku pracowała w biurze do spraw Euro 2012 i była podwładną Janickiego. Jej zeznania nie wniosły za wiele do sprawy. Mówiła, że Janicki był w radzie nadzorczej stadionowej spółki Wrocław 2012, więc miał wpływ na organizację imprez na Pilczycach.

  Przed sądem zeznawał też Dominik Kowalski, czyli przedstawiciel UEFA we Wrocławiu.
  Mówił, że nie znał roli Janickiego w zakresie organizacji dwóch wspomnianych imprez. Za to blisko współpracował z byłym wiceprezydentem jeśli chodzi o Euro 2012. - Był numerem jeden, jeśli chodzi o miasto i kontakty z UEFA - twierdził Kowalski.

  Jeśli chodzi o koncert Queen i turniej, to Kowalski powiedział jedynie, że o pierwszej imprezie dowiedział się od Roberta Pietryszyna, szefa spółki Wrocław 2012. - Chodziło o to, aby organizator, Tomasz Góralski, mógł wejść na stadion i zapoznać się z obiektem, którym jeszcze wtedy zarządzała UEFA.
  Kowalski podkreślał, że z Janickim nie rozmawiał ani razu o innych wydarzeniach, niż tych związanych z Euro.

  Przypomnijmy, że taktyka wiceprezydenta jest taka, że próbuje udowodnić, że to nie on miał nadzorować Queen i Polish Masters. Twierdzi, że został odsunięty od tego przez Dutkiewicza, a jego zadania przejęli inni urzędnicy, w tym wiceprezydent Maciej Bluj i skarbnik Marcin Urban. Dlatego też - jak uważa Janicki - nie może być odpowiedzialny za brak rozliczeń z Dynamicomem.

  Sąd wyznaczył kolejną rozprawę na 16 czerwca. Wtedy zeznawać będzie Jarosław Broda (szef wydziału kultury w magistracie) i Tomasz Góralski.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A kiedy zacznie się proces o przepłacenie stadionu o kwotę (oficjalnie) 100 mln zł?

   płatnik netto (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 1

   Taka ustawa powinna obowiązywać dzisiaj:

   Ustawa z dnia 18 marca 1921 roku o zwalczaniu przestępstw z chęci zysku, popełnionych przez urzędników. (Dz. U. Nr 30 poz. 177)

   Art. 1. Urzędnik, winny...rozwiń całość

   Taka ustawa powinna obowiązywać dzisiaj:

   Ustawa z dnia 18 marca 1921 roku o zwalczaniu przestępstw z chęci zysku, popełnionych przez urzędników. (Dz. U. Nr 30 poz. 177)

   Art. 1. Urzędnik, winny popełnienia w związku z urzędowaniem i z pogwałceniem obowiązków urzędowych i służbowych:

   kradzieży lub przywłaszczenia (sprzeniewierzenia), albo udziału w tychże (art. 51 k. k. ros. Z r. 1903, § 5 austr. u. k. z r. 1852, §§ 47 – 49 niem. k. k. z r. 1871), jeśli mienie skradzione lub przywłaszczone (sprzeniewierzone) było mu dostępne lub powierzone z powodu służby lub stanowiska służbowego;
   oszustwa lub udziału w niem (art. 51 k. k. ros. Z r. 1903, § 5 austr. u. k. z r. 1852, §§ 47 – 49 niem. k. k. z r. 1871), jeśli oszustwo popełniono w ten sposób, że winny w zamiarze osiągnięcia dla siebie lub osoby trzeciej nieprawnej korzyści majątkowej wyrządził innemu szkodę majątkową przez wprowadzenie w błąd lub utrzymywanie w błędzie za pomocą przedstawienia okoliczności fałszywych, albo przekręcania lub ukrywania prawdziwych - będzie karany śmiercią przez rozstrzelanie.

   Art. 2. Urzędnik, winny:

   przyjęcia bądź podarunku lub innej korzyści majątkowej, bądź obietnicy takiego podarunku lub innej korzyści majątkowej, danych w zamiarze skłonienia go do pogwałcenia obowiązków urzędowych lub służbowych, albo żądania takiego podarunku lub korzyści majątkowej;
   innego przestępstwa służbowego, popełnionego z chęci zysku i z pogwałceniem obowiązków urzędowych lub służbowych w b. dzielnicach rosyjskiej i pruskiej, a w b. dzielnicy austriackiej nadużycia władzy urzędowej, popełnionego z chęci zysku
   - będzie karany śmiercią przez rozstrzelanie.

   Art. 3. Urzędnik winny przyjęcia w związku z rozstrzyganiem spraw urzędowych lub służbowych bądź podarunku lub innej korzyści majątkowej, bądź obietnicy takiego podarunku lub korzyści majątkowej, danych be zamiaru skłonienia go do pogwałcenia obowiązków urzędowych lub służbowych, albo żądania takiego podarunku lub korzyści majątkowej, ulegnie karze ciężkiego więzienia (domu karnego) od lat 4 do 15.

   Art. 4. Winny udziału w przestępstwach, przewidzianych a art. 1 i w ust. 2 art. 2 tej ustawy, o ile udział taki nie pociąga za sobą kary surowszej w myśl art. 1, będzie karany ciężkim więzieniem (domem karnym) od 4 do 15 lat; jeśli zaś winny dopuszcza się takiego przestępstwa zawodowo – będzie karany śmiercią przez rozstrzelanie.

   Art. 5. Kto osobiście lub za pośrednictwem osób trzecich,chociażby bezskutecznie, skłania urzędnika za pomocą podarunku, bądź innej korzyści majątkowej, bądź obietnicy tychże do pogwałcenia obowiązków urzędowych lub służbowych, lub dopuszcza się udziału w przestępstwie, przewidzianem w ust. 1 art. 2 niniejszej ustawy – będzie karany ciężkim więzieniem (domem karnym) od 4 do 15 lat; jeśli zaś winny dopuszcza się takiego przestępstwa zawodowo – będzie krany śmiercią przez rozstrzelanie.
   Kto osobiście lub za pośrednictwem osób trzecich,chociażby bezskutecznie, skłania urzędnika do przestępstwa, przewidzianego w art. 3 niniejszej ustawy, lub w tem ostatniem przestępstwie dopuszcza się udziału, będzie karany więzieniem (w b. dzielnicy austriackiej – ścisłym aresztem) od 1 miesiąca do 1 roku.
   Jednak będzie wolny od kary ten, kto przyczyni się do wykrycia lub udowodnienia dokonanego przekupienia, zanim władza, powołana do ścigania, dowie się o jego czynie.

   cała ustawa:
   http://www.aferyprawa.eu/Prawo/Ustawa-z-dnia-18-marca-1921-roku-o-zwalczaniu-przestepstw-z-checi-zysku-popelnionych-przez-urzednikow
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kiedy będzie najważniejszy proces

   Wyborca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 2

   Chodzi o proces przeciwko Dutkiewiczowi, Janickiemu i Góralskiemu za przepuszczenie 14 000 000 zł publicznych pieniędzy.
   Proces Dutkiewicz-Janicki to tylko zasłona dymna, która ma pokazać, że...rozwiń całość

   Chodzi o proces przeciwko Dutkiewiczowi, Janickiemu i Góralskiemu za przepuszczenie 14 000 000 zł publicznych pieniędzy.
   Proces Dutkiewicz-Janicki to tylko zasłona dymna, która ma pokazać, że niby coś się w tej sprawie dzieje. A to zwykły proces cywilny o zniesławienie a nie o 14 milionów złotych.

   Czekam też na proces w którym Dutkiewicz zostanie skazany za zmarnowanie publicznych pieniędzy na zakup firmy przynoszącej straty czyli WKS Śląsk. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama