Olimpijska propaganda pełna półprawd i obietnic

  Olimpijska propaganda pełna półprawd i obietnic

  P. Rąpalski, D. Serafin

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Komitet Konkursowy Kraków 2022 na działania związane z igrzyskami wydał już ok. 3,5 mln zł. Postawił w mieście 100 billboardów z hasłami, które mają
  1/2
  przejdź do galerii

  Komitet Konkursowy Kraków 2022 na działania związane z igrzyskami wydał już ok. 3,5 mln zł. Postawił w mieście 100 billboardów z hasłami, które mają przekonać nas do poparcia idei w referendum

  Już 25 maja referendum, w którym mieszkańcy wypowiedzą się, czy chcą, by Kraków zorganizował zimowe igrzyska w roku 2022. Urzędnicy przekonują do poparcia tej idei. Używają szeregu argumentów, ale wiele to naciągane półprawdy. Sami nie znają dokładnych kosztów inwestycji, bilansu zysków i strat płynących z igrzysk, ale kuszą obietnicami. Poniżej lista haseł, którymi szermują, by nas przekonać do głosowania za igrzyskami.

  Igrzyska w Krakowie. Jak zagłosujesz w referendum?


  "Skok cywilizacyjny"
  Urzędnicy twierdzą, że tylko dzięki igrzyskom Małopolska doczeka się skoku cywilizacyjnego i inwestycji wartych 10 mld zł. Przebudowy zakopianki i 90 km dróg wojewódzkich, budowy trasy S7 i połączeń kolejowych.
  Sęk w tym, że inwestycje te są już zapisane w planach rządu. Powstaną więc bez wydawania 5,6 mld zł na organizację samej imprezy sportowej, trwającej kilkanaście dni. Stwierdziła to nawet wicepremier Elżbieta Bieńkowska. Urzędnicy sami przyznają, że do koncepcji igrzysk wpisali tylko te przedsięwzięcia, które są już w planach. Mają ponadto nadzieję, że organizacja olimpijskiej imprezy przyspieszy inwestycje.

  Na tę tezę nie ma jednak na razie potwierdzenia. Dobrze nie wróży też przykład Euro 2012, na który powołują się zwolennicy organizacji igrzysk. Autostrada A1, która miała być gotowa na piłkarski turniej, wciąż jest w budowie. W Krakowie podziemny Dworzec Główny oddano z dwuletnim opóźnieniem - na początku 2014 roku. O przyspieszeniu inwestycyjnym się mówi, ale nikt nie przeskoczy procesu wykupu gruntów, rozpatrywania odwołań wywłaszczonych mieszkańców, długich przetargów i - co częste w Polsce - bankructw firm budowlanych w trakcie inwestycji, co hamuje prace na wiele miesięcy.

  Władze miasta liczą ponadto, że jeśli w lipcu staniemy się oficjalnym kandydatem na gospodarza igrzysk, będzie to "poważny argument do rozmów z rządem", jeśli chodzi o kolejne inwestycje - warte 7,6 mld zł. Północna obwodnica, domknięcie III obwodnicy, przebudowy ulic. Czy znajdą się na to pieniądze, skoro wydamy już 15,6 mld na inwestycje konieczne dla igrzysk i same zawody? Wątpliwe.

  "Rząd się dołoży"
  Urzędnicy na plakatach i w materiałach promocyjnych podają, że Kraków pokryje tylko 4,5 proc. wydatków na igrzyska. Mamy wydać jakieś 300 mln zł. Przedstawiają tabele potrzebnych inwestycji z podziałem na koszty ponoszone przez rząd i samorządy. Tymczasem Warszawa wciąż nie udzieliła nam oficjalnych gwarancji na te przedsięwzięcia.

  "Samorządy muszą się liczyć z koniecznością wyłożenia znaczących pieniędzy na ewentualną organizację igrzysk olimpijskich w Krakowie" - stwierdziła wicepremier Bieńkowska. Dodała, że rząd może pokryć do 60 proc. wydatków. A ten wkład będzie dotyczył głównie inwestycji w infrastrukturę, drogowych, które i tak już zostały zaplanowane. To na razie jedyne oficjalne stanowisko rządu w sprawie dofinansowania do igrzysk.

  A w gazetce olimpijskiej Urzędu Miasta czytamy np., że rząd sfinansuje w pełni tor łyżwiarski przy Akademii Wychowania Fizycznego, wart 152 mln zł. Podobnie z torem bobslejowym w Myślenicach za 312 mln. Tu część zapłacić ma rząd, a resztę samorządy. Gmina twierdzi, że nie da ani złotówki. Może Urząd Marszałkowski? Ten też nie daje na razie żadnych gwarancji.
  "Na tym etapie prac nie można określić wysokości środków publicznych, przewidywanych w związku z organizacją tej imprezy, w tym na modernizację i budowę obiektów sportowych" - to ostatnia odpowiedź, jaką dostaliśmy z Ministerstwa Sportu.

  "Tylko modernizacja"
  W gazecie olimpijskiej napisano, że w Krakowie musi powstać wspominamy już tor przy AWF, hala Wisły Kraków dla hokeistek za 163 mln zł i hala do curlingu w ośrodku przy ul. Kolnej (41,5 mln). "Reszta obiektów już istnieje i wymaga tylko modernizacji" - czytamy dalej. To jedno z bardziej kontrowersyjnych stwierdzeń, którymi karmią nas urzędnicy. Chodzi m.in. o zadaszenie stadionu Cracovii. Koszt 192 mln zł, choć sam stadion kosztował... 157 mln. Trudno więc mówić o "modernizacji". Ponadto jeśli na stadionie Wisły ma być ceremonia otwarcia, to trzeba będzie obiekt zmodernizować, bo dziś jest architektoniczną porażką. Tego wydatku nie ma w planach.

  Co ciekawe, urzędnicy twierdzą, że wszystkie te inwestycje były... od dawna planowane. Tymczasem jeszcze rok temu nikt takich planów nie robił. Związane są wyłącznie z igrzyskami. Wcześniej wycofano się z budowy hali Wisły dla koszykarek, ale skoro mają grać na niej hokeistki, temat powrócił.

  "Wydatki mogą spaść"

  Wiceprezydent Krakowa Magdalena Sroka podczas jednej z debat stwierdziła, że planowane wydatki na obiekty sportowe są zawyżone i mogą spaść o 20-30 proc. Doświadczenie wcześniejszych organizatorów igrzysk mówi jednak zupełnie co innego.
  Vancouver za tor bobslejowy zapłaciło 119 mln dolarów, zamiast planowanych 55 mln. Oslo, które też stara się o igrzyska w 2022, wydatki na podobne do naszych inwestycje oszacowało dwa-trzy razy drożej. My budowę hali do hokeja na 6 tys.

  miejsc wyceniliśmy na 163 mln zł, Norwegowie tak samo dużą na 321 mln. Wioskę olimpijską oszacowali aż 17 razy drożej!
  Pojawia się pytanie: kto i za co utrzyma obiekty po igrzyskach? Urzędnicy twierdzą, że wykorzystają je mieszkańcy.

  Doświadczenie innych miast-organizatorów pokazuje jednak, że poza rocznymi kosztami utrzymania obiektów trzeba wydać kolejne miliony, aby je dostosować dla zwykłych śmiertelników. W Vancouver powstał tor do łyżwiarstwa, przebudowanie go na kompleks boisk i lodowisk kosztowało dodatkowo 60 mln dolarów.

  "Mieszkania, miejsca pracy"
  Urzędnicy na billboardach informują, że igrzyska to 35 tys. nowych miejsc pracy i 2,5 tys. tanich mieszkań dla krakowian. W kwestii nowych etatów powołują się na Vancouver, twierdząc, że dzięki organizacji igrzysk powstało tam 37 tys. miejsc pracy. MKOl stwierdza jednak w swoim raporcie, że rok po kanadyjskich igrzyskach było tam... 2,5 tys. etatów więcej niż przed imprezą. Pamiętajmy też, że miejsca pracy, poza tymi na kilkanaście dni igrzysk, dadzą głównie inwestycje, które mają być realizowane (jak pisaliśmy wcześniej) bez względu na olimpijską imprezę.

  Co do mieszkań - w Vancouver też mówiło się o lokalach socjalnych w wiosce olimpijskiej. Tyle że jej budowa zadłużyła miasto na 640 milionów dolarów. Po igrzyskach mieszkania zostały sprzedane, aby pokryć część długu, w jaki wpadli Kanadyjczycy. Ostatnie spieniężono dopiero w tym roku, cztery lata po igrzyskach. Nie dostali ich mieszkańcy, ale prywatna firma.

  "Efekt barceloński"

  Urzędnicy twierdzą, że igrzyska zwiększą liczbę turystów w Małopolsce i Krakowie - tak jak to według nich miało miejsce po zawodach w Barcelonie w 1992 roku. Fakt, przed i w trakcie igrzysk wzrosła tam liczba miejsc hotelowych, ale ich wykorzystanie... spadło. Jak podaje ETOA, Europejskie Zrzeszenie Operatorów Turystycznych, obłożenie hoteli w stolicy Katalonii spadło z 70 proc. w roku 1991 do 64 proc. w roku samych igrzysk. A przez kolejne dwa lata do 54 proc. Dopiero w 1998 r. wartość ta skoczyła do 80 proc. "Jaki na to miały wpływ igrzyska, nie da się stwierdzić" - czytamy w raporcie ETOA. Jego autorzy zaznaczają, że to przecież zaraz po igrzyskach liczba przyjezdnych powinna rosnąć. Tymczasem tłumy kibiców, rosnące ceny faktycznie ich odstraszają. W gazetce olimpijskiej powołują się, że w czasie Euro 2012 wzrósł ruch turystyczny w Krakowie. To prawda. Tyle tylko, że u nas właśnie Euro nie było, nie rozgrywano meczów.

  Według autorów wniosku aplikacyjnego, mieszkańcy Krakowa popierają igrzyska. Ma to wynikać z sondażu przeprowadzonego w listopadzie wśród zaledwie 500 krakowian (66 proc. było za). Kwietniowy sondaż Instytutu Badania Opinii Homo Homini wskazuje, że 58 proc. Polaków jest przeciwko organizacji igrzysk. Impreza zyskała poparcie tylko 31 proc. badanych. Według majowego sondażu portalu lovekrakow.pl, 64 proc. mieszkańców Krakowa jest przeciw.

  Inwestycje sportowe

  - Koszt wszystkich inwestycji sportowych potrzebnych wyłącznie dla igrzysk w Małopolsce to ok. 1,4 mld zł, w tym w Krakowie:
  - Zadaszenie stadionu Cracovii - 197 mln, w tym 39,4 mln ma wyłożyć Kraków
  - Hala Wisły - 162,8 mln zł, w tym Kraków 32,5 mln
  - Hala przy ul. Kolnej - 41,5 mln zł, w tym Kraków 8,3 mln
  - Hala do łyżwiarstwa AWF - 152,2 mln zł. Inwestycję sfinansuje rząd.
  - Wioska olimpijska w Krakowie - 227 mln zł, w tym 40,5 mln - rząd, 105,5 mln - Kraków, 81,1 mln - partner prywatny
  Pozostałe inwestycje mają powstać w Myślenicach, Jurgowie, Zakopanem, Kościelisku

  Komunikacja, środowisko
  - Koszt inwestycji w infrastrukturę komunalną, drogową i kolejową, potrzebną do organizacji igrzysk w Małopolsce to 6,7 mld zł, w tym:
  Zakopianka - 1,6 mld (budowa DK 47 Rdzawka - Nowy Targ)
  - Środowisko - 1,2 mld (m.in. wymiana pieców węglowych, rozbudowa sieci ciepłowniczej, budowa parkingów park&ride).
  - Łącznice kolejowe Sucha Beskidzka i Chabówka, przebudowa dróg na Podhalu (DK 49 Nowy Targ - Jurgów; DW 957/958 Białka koło Makowa Podhalańskiego - Zakopane; DW 960/961 Poronin - Bukowina), Trasa Balicka, budowa drogi S-7 (granica woj. świętokrzyskiego - węzeł Igołomska) - łączny koszt 3,86 mld zł.

  Inne wydatki
  - Adaptacja hali Expo na centrum prasowe - 36,9 mln zł.
  - Przeprowadzenie igrzysk - 5,6 mld zł, w tym 3,6 mld na zawody, pracowników, produkcję śniegu,
  - 1 mld na bezpieczeństwo, policję, ochronę, pomoc medyczną, 1 mld na promocję i ceremonie igrzysk. Z tej kwoty 3 mld ma wyłożyć MKOl, 1,8 mld - rząd, 200 mln - samorządy, 600 mln - sponsorzy.
  - Kraków wyda 18,5 mln zł na opłacenie szwajcarskiej firmy, która ma zdobyć dla nas imprezę, oraz 7 z 48 mln zł na opłaty do MKOl i promowanie miasta w czasie aplikacji (do lipca 2014) i kandydatury (do lipca 2015).

  Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
  Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
  "Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

  Czytaj także

   Komentarze (96)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   cccc

   cccc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Krakow a Oslo: https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/t1.0-9/p526x296/10173658_700972936615266_4803784571907111602_n.png

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szanowni autorzy!

   media (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   P. Rąpalski i D. Serafin, może któreś z was przeprowadzi jakiś wywiad z jakimś szanowanym specjalistą od reklamy, na temat sposobu 'informowania' obywateli o igrzyskach... bo pomijając 'dane'...rozwiń całość

   P. Rąpalski i D. Serafin, może któreś z was przeprowadzi jakiś wywiad z jakimś szanowanym specjalistą od reklamy, na temat sposobu 'informowania' obywateli o igrzyskach... bo pomijając 'dane' przekazywane społeczeństwu istotna jest także forma tego działania. Moim zdaniem ta prostacka propaganda za publiczne pieniądze jest skandaliczna (i nie chodzi mi tu tylko o balon). Istotnie winno się informować obywateli co niesie ze sobą organizacja igrzysk, ale powinno się przedstawiać zarówno potencjalne zyski jak i zagrożenia. Wracając jednak do formy, a nie treści. Za każdym razem jadąc przez miasto zastanawiam się jak kampania reklamowa może mieć formę uśmiechającej się pani na wielkim plakacie z dopiskiem jak to super nie będzie... zaawansowanie konceptualne jest po prostu przytłaczające.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Świat ogląda ... w języku angielskim :)

   Inside-poland.com (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Gods out of retirement to support Kraków's Olympic bid :)
   http://thekrakowian.wordpress.com/

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   :)

   ..... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   Ośmieszacie się krzykaczki :) http://lovekrakow.pl/aktualnosci/metoda-na-smog-czy-gloda-jutro-wyrok-w-kontrowersyjnej-rozprawie_5891.html

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prawdziwe oblicze PO - wszystko tajne

   xxxxx (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Mówią, że koszty organizacji igrzysk będą niskie, bo pewnie zamierzają utajnić rachunki. PO przegrało dwie sprawy w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie i nadal nie chcą udostępnić kopii...rozwiń całość

   Mówią, że koszty organizacji igrzysk będą niskie, bo pewnie zamierzają utajnić rachunki. PO przegrało dwie sprawy w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie i nadal nie chcą udostępnić kopii faktur i umów, które zawarli:
   http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/55E356026C
   http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/46609DB6BD
   Odwołali się od tych wyroków licząc, że Naczelny Sąd Administracyjny wyda dla nich specjalne wyroki na ich życzenie.
   I tak samo robią teraz w tym olimpijskim komitecie, jak tylko mogą utajniają do kogo poszła publiczna kasa.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Deszczyk

   Thunderbolt (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Gorzej jak podczas igrzysk popada 2 dni. Nowe drogi zaleje a rzeka popłynie torem bobslejowym.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hipoteza ma

   Maks (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12

   Protesty przeciw ZIO moim zdaniem mają też drugie dno. ZIO to tylko pretekst - ludzie protestują przeciwko niespełnianym przez lata przez polityków obietnice, przez brak ich kompetencji, przez...rozwiń całość

   Protesty przeciw ZIO moim zdaniem mają też drugie dno. ZIO to tylko pretekst - ludzie protestują przeciwko niespełnianym przez lata przez polityków obietnice, przez brak ich kompetencji, przez wydawanie bezmyślnie publicznych pieniędzy, przez bute całej klasy politycznej, przez to że ciągle ktoś sięga do naszej kieszni i mówi więcej i więcej, przez to że politycy są arogancy, przez to że D***** Tusk, Jarosław Kaczyński, Janusz Palikot, Leszek Miller itd. widzą tylko czubek swojego partyjnego nosa. ZIO po prostu jest buntem przeciw klasie politycznej i ich od lat olewającym stylu względem mieszkańców.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   argumenty

   zbijacz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 13

   No to zbijamy argumenty. Kraków nie zdążył zbudować stadionu na Euro, bo Euro nie miał. Fakt, że przed 2012 nie zdążono ze wszystkimi inwestycjami, ale głównie dlatego, że było ich BARDZO DUŻO, a...rozwiń całość

   No to zbijamy argumenty. Kraków nie zdążył zbudować stadionu na Euro, bo Euro nie miał. Fakt, że przed 2012 nie zdążono ze wszystkimi inwestycjami, ale głównie dlatego, że było ich BARDZO DUŻO, a czasu mniej. Teraz będzie WIĘCEJ czasu a MNIEJ do zrobienia. Na czym autor opiera swoją ocenę, że rząd nie da na drogi? Stwierdzenie "wątpliwe" jest bardzo fachowe. Rząd nie dał gwarancji... Jeśli rząd gwarancji nie udzieli - kandydatura Krakowa zostanie wycofana. To prosty układ. Stadion Wisły architektoniczną porażką jest w takim sensie, że trudno zaplanować na innym inne wydarzenia niż te sportowe. Przy sportowych spisuje się znakomicie. Stadion Cracovii dzięki zadaszeniu (fakt, że to zaskakująco drogie) będzie obiektem całorocznym, Cracovia będzie mogła wykorzystywać go przez 12 miesięcy, a do budżetu miasta trafi więcej pieniędzy z tytułu najmu. Planowanie budowy obiektów. Kraków chciał je wybudować, ale brakuje środków. Co złego, że "wykorzysta" ZIO do ich zrealizowania? To obiekty potrzebne miastu. Vancouver nie dostało wsparcia rządu, było poważnie zadłużone już przed igrzyskami, te były wyjątkowo drogie bo były "do bólu" ekonomiczne. Szacując koszty budowy obiektów sportowych posłużono się końcowymi kosztorysami podobnych budów we Włoszech, w Wielkiej Brytanii i w Rosji. A więc to co ich zaskoczyło podczas budowy, u nas zostało założone już na samym wstępie. Na wszystkie obiekty (oprócz nieszczęsnego toru bobslejowego) są już pomysły co po ZIO. Wzrost miejsc pracy to efekt igrzysk w praktycznie każdym mieście w przeszłości, a efekt barceloński istnieje, czego dowiodły liczne opracowania _naukowe_. Turystyka? Chodzi o wzrost PO imprezie. Do Krakowa przyjadą ludzie, który igrzyska zobaczą w telewizji. W Turynie wzrost turystyki po ZIO szacuje się na 50%zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Cracovia już planowała opuszczenie stadionu w Krakowie

   Krakus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Cracovia już planowała opuszczenie stadionu w Krakowie ze względu na wysokie koszty najmu :...rozwiń całość

   Cracovia już planowała opuszczenie stadionu w Krakowie ze względu na wysokie koszty najmu :

   http://www.sport.pl/pilka/1,65039,15281762,Z_prasy__Cracovia_ostrzega__ze_wyprowadzi_sie_ze_stadionu.html

   Więc stwierdzenie że zapłaci za najem więcej dzięki zadaszeniu jest mocno naciągane - raczej wyprowadzi się ze stadionu i miasto będzie utrzymywać dwa nierentowne obiekty, a do tego halę widowiskową i centrum konferencyjne - a my dalej będziemy jeździć po dziurawych drogach i stać w korkach. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Poniżej zamieściłem artykuł jak to z Vancouver było, a ty dalej kłamiesz w żywe oczy ?...

   gniewko_syn_ryba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Kłamiesz, że nie dostało wsparcia rządu, bo dostało, zaś dług spowodowany samą olimpiadą wyniósł ok. miliard dolarów. No i same igrzyska kosztowały pięć razy więcej niż przewidywano, a nasze mają...rozwiń całość

   Kłamiesz, że nie dostało wsparcia rządu, bo dostało, zaś dług spowodowany samą olimpiadą wyniósł ok. miliard dolarów. No i same igrzyska kosztowały pięć razy więcej niż przewidywano, a nasze mają być jeszcze bardziej "ekonomiczne", choć po dotychczasowych wydatkach komitetu można wnioskować raczej coś zgoła odmiennego. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ha

   Maks (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   A propos wynajmu stadionu - świetan inwestycja za publiczne pieniądze prywatnym klubom budujemy obiekty sportowe za setki milionów poczym za najem miasto dostaje grosze...a obiekty spłacą się po...rozwiń całość

   A propos wynajmu stadionu - świetan inwestycja za publiczne pieniądze prywatnym klubom budujemy obiekty sportowe za setki milionów poczym za najem miasto dostaje grosze...a obiekty spłacą się po 400 latach - świetna informacjazwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   stadion

   zbijacz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Dejcie spokoj z tym stadionem Wisly. Z tym nieszczesnym bublem. Ktory - przy okazji ZIO - ma zreszta szanse zyskac nowe zycie, moze cos sie uda wreszcie z nim zrobic, by stal sie choc nieco...rozwiń całość

   Dejcie spokoj z tym stadionem Wisly. Z tym nieszczesnym bublem. Ktory - przy okazji ZIO - ma zreszta szanse zyskac nowe zycie, moze cos sie uda wreszcie z nim zrobic, by stal sie choc nieco bardziej funkcjonalny,zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Może, może, może...

   gniewko_syn_ryba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Morze jest wielkie, szerokie i głębokie.... ;-P

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   euro

   pilkarz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

   Krakowski dworzec na Euro 2012 nie został oddany do użytku. Teraz test na inteligencje autora. Z podobnymi inwestycjami w Gdańsku, w Poznaniu i we Wrocławiu zdążono na Euro 2012. Dlaczego? No,...rozwiń całość

   Krakowski dworzec na Euro 2012 nie został oddany do użytku. Teraz test na inteligencje autora. Z podobnymi inwestycjami w Gdańsku, w Poznaniu i we Wrocławiu zdążono na Euro 2012. Dlaczego? No, dlaczego? hmmm.. może dlatego, że tam było Euro 2012, a w Krakowie nie? Zaświeciła się lampka czy jeszcze nie?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ty się lepiej przyłóż do kopania piłki, a myślenie zostaw mądrzejszym...

   gniewko_syn_ryba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Dlaczego w Krakowie nie wybudowano dworca na czas ?... Bo firma go budująca zbankrutowała, podobnie jak setki innych firm zatrudnionych przy inwestycjach związanych z Euro... Ale już został oddany...rozwiń całość

   Dlaczego w Krakowie nie wybudowano dworca na czas ?... Bo firma go budująca zbankrutowała, podobnie jak setki innych firm zatrudnionych przy inwestycjach związanych z Euro... Ale już został oddany do użytku choć zgodnie z twoją teorią powinno to nastąpić w 2022 roku... ;)))zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Propaganda rodem z Rosji

   meri (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

   Już teraz wiadomo po co Jagna i Sroka pojechali do Rosji. Nauka u Putina nie poszła w las.

   A te posty z Komitetu, wychwalające organizację tej szopki olimpijskiej, są żałosne.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama