Świąteczny młyn w portfelach

  Świąteczny młyn w portfelach

  Beata Jarosz

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Zamiast góry zabawek pod choinką, lepiej dać jedną. Wtedy dziecko naprawdę się z niej ucieszy i zapamięta na długo. Z Beatą Jarosz, psychologiem i doradcą rodzinnym, rozmawia Hanna Wieczorek
  Świąteczny młyn w portfelach

  ©Wojtek Wilczyński

  Wchodzimy do sklepów i...
  ...wpadamy w młyn. Świąteczne ozdoby, choinki, z głośników płyną kolędy.

  Świąteczny nastrój, humor nam się poprawia. To źle?
  Nie wiem, czy poprawia nam się nastrój. Przede wszystkim dekoncentruje nas. Zapominamy, po co przyszliśmy do sklepu, w koszyku lądują rzeczy zupełnie nam niepotrzebne. Potem wpadamy na znajomego, który robi zakupy w innym sklepie niż my, idziemy z nim i sami też coś kupujemy. A na dodatek dziecko naciągnie nas na coś, co mu się strasznie spodoba. Przy okazji kupowania prezentu wydajemy jeszcze dodatkowe pieniądze.

  I to wszystko przez świąteczny nastrój?

  Raczej przez to, że wypatrujemy świąt, które mają poprawić nam nastrój. A w tym roku pogoda źle wpływa na nas, jesteśmy bardziej depresyjni i jeszcze niecierpliwiej czekamy na Boże Narodzenie.

  Do sklepów trzeba chodzić. Mamy zatkać uszy? Patrzeć tylko na półki?
  Znam ludzi, którzy zrezygnowali z kupowania prezentów w sklepie. Zakupy robią w internecie i są zachwyceni. Bo, jak mówią, kupują takie rzeczy, jakich potrzebują. Na przykład szukam obrusu czy filiżanki. Oglądam różne i wybieram takie, jakie mi są potrzebne i jakie mi się podobają.

  A Pani chętnie korzysta z internetowych zakupów?
  Ja najchętniej zamówiłabym wizytę Mikołaja. Powiedziałabym, jakich prezentów potrzebuję, określiła potrzebne parametry. A kiedy przyszedłby o umówionej porze, cieszyłabym się razem z innymi, bo przecież nie wiedziałabym, jakie prezenty dostaniemy.

  Nie ma Pani wrażenia, że w sklepach mamy przez okrągły rok święta. Kiedy kończy się Boże Narodzenie, od razu zaczyna się Wielkanoc...
  Nie, nie odnoszę takiego wrażenia. Dla mnie święta są tylko dwa: Boże Narodzenie i Wielkanoc. Z jednym wyjątkiem.

  Jakim?
  Producenci różnych rzeczy dla dzieci mają święta przez cały rok. Bo okazji do obdarowywania dzieci prezentami jest naprawdę dużo. Po Bożym Narodzeniu są walentynki, potem Wielkanoc z zajączkiem, pierwsze komunie, Dzień Dziecka, zakończenie roku szkolnego, rozpoczęcie roku szkolnego. Do wyboru i koloru. Nic tylko wydawać pieniądze na prezenty dla naszych dzieci.

  To co mają zrobić rodzice? Zrezygnować z kupna prezentów?
  Skądże. Ale myślę, że zamiast góry zabawek pod choinką, lepiej dać jedną. Wtedy dziecko naprawdę się z niej ucieszy i zapamięta na długo.

  Czyli jedną, ale solidną?
  Zależy, co rozumiemy przez solidną. Myślę, że zabawka może być zupełnie zwariowana. A jeśli weźmiemy pod uwagę, że za chwilę przyjdzie ciocia z zabawką dla siostrzeńców, babcia z prezentem dla wnuków, można pokusić się o prezent sytuacyjny.

  Czyli?
  Taki, na który składa się kilka wzajemnie uzupełniających się rzeczy.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama