Rzecz o języku: Procent i punkt procentowy

  Rzecz o języku: Procent i punkt procentowy

  Jan Miodek

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Rzecz o języku: Procent i punkt procentowy

  ©Tomasz Hołod

  Zlistu Pana K.N. z Legnicy: "Przeczytałem ostatnio w jednej z gazet, że zaufanie do Kościoła katolickiego spadło o 10 punktów procentowych w porównaniu z czasem sprzed konfliktu o krzyż. Inna gazeta spadek owego poparcia określiła tradycyjnie jako dziesięcioprocentowy. Nie mogę się w tym połapać i zrozumieć, czym się różnią procenty od przywoływanych od paru lat punktów procentowych. Może Pan mi to wyjaśni?".
  Rzecz o języku: Procent i punkt procentowy

  ©Tomasz Hołod

  Za Panią Stenią S., której serdecznie dziękuję za pouczający list, posłużę się prostymi przykładami. Zacznijmy od przypomnienia, że obliczenia procentowe dotyczą tylko liczb nieujemnych, a procent (z łac. pro centum "na sto") to setna część danej wielkości, obliczana według wzoru: procent liczby x to tenże procent pomnożony przez ową liczbę, a wynik (iloczyn) podzielony przez sto, np. 25% liczby 8 to 2, bo 25 x 8 podzielone przez 100 to właśnie 2.


  Punkt procentowy to jednostka zmiany wielkości wyrażonej w procentach, np. wzrost z 7% do 10% to wzrost o 3 punkty procentowe.

  A zatem procent i punkt procentowy to dwa różne pojęcia, a tej samej liczbie punktów procentowych może odpowiadać różny procent - zależy to od wartości liczb, które rozpatrujemy.

  Jeśli np. poparcie dla jakiejś partii wzrosło z 8% do 10%, to wzrosło ono o 2 punkty procentowe, ale o 25%, bo dwie ósme pomnożone przez sto to 25.

  Gdy zaś poparcie dla partii wzrosło z 16 do 18 procent, to wzrosło ono - oczywiście - o 2 punkty procentowe (bo 18 - 16 = 2), ale w procentach to jest: dwie szesnaste razy sto, czyli 12,5%.

  Przy spadku poparcia z 10% do 8% mamy do czynienia z 2 punktami procentowymi owego spadku i dwudziestoma procentami, bo dwie dziesiąte razy sto to 20.

  Jeżeli natomiast poparcie obniżyło się z 18% do 16%, odnotowujemy spadek o 2 punkty procentowe i o 11,11%, bo dwie osiemnaste razy sto to mniej więcej 11,11.

  Na koniec podsumowujące wzory: wzrost z a% do b% to wzrost o b minus a punktów procentowych, ale o b minus a podzielone przez a i pomnożone przez 100 procent; spadek z b% do a% to obniżenie o b minus a punktów procentowych, ale o b minus a podzielone przez b i pomnożone przez 100 procent.

  Nietypowy jest dzisiejszy odcinek, ale zapotrzebowania społeczne na przytoczone wyjaśnienia są od lat tak duże, że postanowiłem im wreszcie wyjść naprzeciw.

  Panu K.N. z Legnicy natomiast proponuję teraz, by - dysponując wyjściowymi danymi dotyczącymi stopnia zaufania do Kościoła katolickiego - dokonał właściwych obliczeń według podanych wyżej wzorów.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama