18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: zobacz, gdzie można budować markety

Aleksandra Buba, Marcin Torz
W dyskoncie można na zakupach sporo zaoszczędzić
W dyskoncie można na zakupach sporo zaoszczędzić Janusz Wójtowicz
Aż w 47 nowych miejscach w mieście mogą w najbliższym czasie powstać nowe dyskonty. Wiemy to, bo ratusz przygotował właśnie pełną listę działek, na których można takie obiekty budować. A sieci handlowe już szykują się do ofensywy.

Na przełomie marca i kwietnia przyszłego roku otwarty zostanie dyskont Aldi przy ul. Mińskiej. To pierwszy we Wrocławiu sklep tej popularnej w Niemczech sieci. Plany związane z naszym miastem mają też Carrefour, Biedronka i Lidl. A już dziś mamy 41 dyskontów spożywczych: 27 Biedronek, 7 Lidli, 5 Carrefourów Express i dwa sklepy Netto.

W przyszłym roku liczba ta znacznie się powiększy. Tylko Aldi planuje bowiem uruchomić dwa kolejne obiekty. A właśnie trwa budowa nowej Biedronki przy ul. Przedwiośnie.

Wrocławski lider dyskontów poczuje jednak na plecach oddech konkurencji. Francuska sieć Carrefour już zapowiedziała wielką ofensywę. W 2011 roku planuje otworzyć w całej Polsce aż 200 sklepów typu express. Kilka z nich we Wrocławiu. Jednak nie, jak dotychczas, w centrach handlowych, a na osiedlach. Tam, gdzie teraz najwięcej sklepów ma właśnie Biedronka. - Chcemy być blisko klientów, dlatego zdecydowaliśmy się na sklepy na osiedlach - mówi Francois Vincet, dyrektor do spraw rozwoju Carrefoura.

Walka między dyskontami dla klientów oznacza tylko jedno: tańsze zakupy. Sklepy będą walczyły o nas atrakcyjnymi cenami, rabatami czy promocjami. Dodatkowo Carrefour ma w planach sprzedaż wyrobów własnej marki. Mają zastąpić one m.in. droższe towary znanych firm. Podobnie działają Biedronka i Lidl.

Z planów, które udostępnił nam urząd miejski, wynika, że nowe dyskonty mogą stanąć głównie na peryferyjnych osiedlach Wrocławia. Na wielu osiedlach wciąż nie ma dyskontów, a mieszkańcy są skazani na zakupy w drogich sklepach osiedlowych albo na wycieczkę przez pół miasta. - Mam nadzieję, że na Księżu Małym szybko powstanie taki sklep - mówi Daniel Nogieć, który mieszka przy ul. Gogolińskiej. - W dyskoncie ceny są niskie i dużo towaru do wyboru.

Sąsiedztwo marketów spożywczych stanowi jednak olbrzymie zagrożenie dla lokalnych sklepów osiedlowych. Na Ołtaszynie, gdzie dwa miesiące temu otwarto Biedronkę przy ul. Pszczelarskiej, sprzedawcy są załamani. - W ciągu dwóch miesięcy, od kiedy otwarto market, obroty spadły co najmniej o połowę - szacuje Maria Ciesielska, właścicielka sklepu "W Kuźni" przy ul. Strachowskiego.

Sklep działał od 18 lat, ale pojawienie się w bardzo bliskim sąsiedztwie dyskontu spożywczego może nawet doprowadzić do jego zamknięcia. - Różnica w cenach między moim sklepem a Biedronką to średnio nawet złotówka. Nie jesteśmy w stanie z nimi konkurować, bo markety kupują swoje produkty w takich ilościach, że mogą wynegocjować z producentami bardzo niskie ceny - ubolewa Ciesielska.
Tymczasem przy ul. Przedwiośnie, tuż przy dawnym Browarze Zakrzów, idzie budowa kolejnej Biedronki. Potencjalnymi klientami dyskontu będą mieszkańcy osiedla Pawłowice i tzw. Starego Zakrzowa. Tam znajduje się dziś kilka sklepów spożywczych, a ich właściciele już mają obawy przed powstaniem w okolicy dyskontu spożywczego. - Kiedy pojawi się Biedronka, na pewno zmniejszą się nasze obroty i prawdopodobnie część z działających tu dzisiaj sklepów się wykruszy - obawia się Marzena Pytel, właścicielka sklepu przy ul. Księżycowej.

Tu mogą powstać nowe markety

Przy al. Jana III Sobieskiego, ulicy Odolanowskiej i ulicy Zatorskiej
Swojczyckiej, Mydlanej, Monopolowej
Strachocińskiej, Błotnej
Strachocińskiej, Leśnej
Opolskiej, Brochowskiej, Popielskiego
Popielskiego, Kozielskiej
Semaforowej, Centralnej, Mościckiego
Sygnałowej
Buforowej (przy Wagnera)
Sarniej (przy Buforowej) Brylantowej, Grota-Roweckiego
Brylantowej, Nefrytowej
Goetla, Kurpiów
Gałczyńskiego, Jarzynowej
Chabrowej, Bratniej, Kutrzeby
Starzyńskiego
Zwycięskiej (k. Agrestowej)
Parafialnej (przy Łubinowej)
Kobierzyckiej (przy rzece Ślęzie)
Francuskiej, Czekoladowej
Czekoladowej, Kwiatkowskiego
Kwiatkowskiego, Karmelkowej
Kwiatkowskiego, Mokronoskiej
Mokronoskiej, Avicenny (przy stacji Wrocław Zachodni)
Granicznej, Mińskiej
Rakietowej, Żwirki i Wigury
Granicznej, Rdestowej
Strachowickiej
Jerzmanowskiej, Widłakowej
Osinieckiej, Jerzmanowskiej
Piołunowej
Złotnickiej (przy rzece Bystrzycy)
Gałowskiej, Kośnego
Średzkiej, Eluarda
Wolskiej, Średzkiej
Kosmonautów, Złotnickiej
Trzmielowickiej, Batorego
Starogajowej, Stabłowickiej
Wilkszyńskiej, Gwizdanowskiej
Wilkszyńskiej, Krzelowskiej
Głównej, Góreckiej
Brodzkiej (przy drodze na wysypisko)
Brodzkiej, Lubelskiej
Obornickiej, Ćwiczebnej
Obornickiej, Tymiankowej
Obornickiej, Paprotnej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wrocław: zobacz, gdzie można budować markety - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska