Długodystansowcy w samorządzie

  Długodystansowcy w samorządzie

  Sylwia Królikowska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Zbigniew Łopusiewicz jest burmistrzem Stronia Śląskiego nieprzerwanie od 1994 roku

  Zbigniew Łopusiewicz jest burmistrzem Stronia Śląskiego nieprzerwanie od 1994 roku ©Dariusz Gdesz

  Ich żony spokojnie mogą powiedzieć, że mąż jest z zawodu burmistrzem albo wójtem. Bo właśnie tym zajmują się od kilkunastu lat. Jaką mają receptę na długowieczność w samorządzie? Pisze o tym Sylwia Królikowska
  Zbigniew Łopusiewicz jest burmistrzem Stronia Śląskiego nieprzerwanie od 1994 roku

  Zbigniew Łopusiewicz jest burmistrzem Stronia Śląskiego nieprzerwanie od 1994 roku ©Dariusz Gdesz

  Dużo pewności siebie, czasem trochę bezczelności, siła przebicia, pomysłowość i równie często spryt. To kilka cech, które pozwalają na długowieczność w samorządzie. Ale i te same cechy mogą zgubić. Dlatego, jak dodają złośliwi, w trakcie kadencji warto obsadzić "swoimi" ludźmi wszystkie możliwe spółki. Wtedy ci, z wdzięczności, nie dadzą przegrać wyborów, choćby w swoim interesie. Ale i to nie zawsze się sprawdza. Bo, jak mówi nieoficjalnie jeden z szefów dolnośląskiej gminy, w polityce nikomu nie można ufać do końca, bo to może zgubić.

  - A jak umiesz liczyć, to licz na siebie, choć pozory trzeba sprawiać takie, że wszystkich dookoła kochasz i chcesz im pomóc - mówi.

  A ostatnie wybory okazały się rewolucyjne, jeżeli chodzi o gminy, w których od nastu lat rządzili ci sami. Choć byli niemal pewni wygranej, wyborcy dali im pstryczka w nos. Jednych całkiem odsunęli od władzy, innym zafundowali dogrywkę i nie wszyscy wyszli z niej z tarczą.

  Dotąd rekordzistą w piastowaniu stanowiska wójta gminy był Andrzej Chmielewski z Czarnego Boru. Niewielką gminą w powiecie wałbrzyskim rządził od dwudziestu lat. Znają go chyba wszyscy, zwłaszcza że Chmielewski od ludzi nie stroni. Można go spotkać niemal na każdym koncercie w filharmonii, spektaklu w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu. Tym bardziej szokiem dla wielu było, że ostatnie wybory przegrał. Teraz wybiera się na emeryturę. Akurat w tym roku skończył 65 lat. Jeszcze niedawno sam przyznawał, że rządzi się coraz trudniej.

  - Najłatwiejsza była pierwsza kadencja. Panował pełen entuzjazm, wszyscy chcieli coś zrobić. Najważniejsza była dyskusja, a nie ciągła walka - wspominał. I narzekał, że dziś samorządowcy, zwłaszcza w małych miejscowościach, czują się jak w akwarium, z którego przez szybę widać wielki świat, ale nie da się do niego sięgnąć.

  - Wiadomo: biurokracja, papiery, urzędnicy z Warszawy - oceniał.

  Wielu mieszkańców nie może się przyzwyczaić do nowej sytuacji, bo dla nich Chmielewski równa się Czarny Bór i odwrotnie. Inni natomiast twierdzą, że podmuch świeżości był już w gminie potrzebny.

  Murem za swoim wójtem przy urnie do głosowania stanęli mieszkańcy Zawoni pod Trzebnicą. Andrzej Faraniec, wójt miejscowości, będzie rządził kolejne cztery lata. Wygrał wybory w pierwszej turze, zdobywając poparcie ponad 80 procent wyborców. Ani Faraniec, ani Chmielewski nie należą do żadnej partii. - Choć przez tych 20 lat wiele razy politycy do mnie dzwonili, na przykład namawiając na start w wyborach do Sejmu - mówi Faraniec. Chmielewski dodaje: - Ja takie propozycje zawsze kwituję krótko: wójt ma pracować dla ludzi, a nie dla partii.

  Jacek Majewski, politolog, przyznaje jednak, że w wielu miejscowościach wygrywają ci, którzy już wcześniej rządzili.

  - Często po prostu wybieramy znane zło, ale zdarza się oczywiście, że dotychczasowy wójt świetnie się sprawdza na swoim stanowisku - mówi. Jak dodaje, jak nawet sukcesów wielkich nie odnosi, to jeżeli niczym poważnym się nie splamił, to to już wielu mieszkańcom wystarczy, by na niego znów zagłosować.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama