Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieża widokowa na Ślęży zamknięta. Po remoncie więcej atrakcji?

Marcin Walków
Tabliczka "wstęp wzbroniony" zbulwersowała turystów. - To ze  względów bezpieczeństwa - zapewnia nadleśniczy Zaremba
Tabliczka "wstęp wzbroniony" zbulwersowała turystów. - To ze względów bezpieczeństwa - zapewnia nadleśniczy Zaremba Waldemar Zaremba
Betonowa wieża triangulacyjna stanęła na szczycie Ślęży na początku XX wieku, choć trudno ustalić, kiedy dokładnie. Zatem od około stu lat służyła geodetom i turystom. Bezpłatne podziwianie panoramy się jednak skończyło. Wieża została zamknięta. Wymaga remontu.

To bardzo popularny i lubiany przez turystów punkt widokowy. Po zdobyciu szczytu Ślęży (718 m n.p.m.), z wieży można było oglądać panoramę od wrocławskiego wieżowca Sky Tower do Śnieżki w Karkonoszach. W dodatku za darmo. - W połowie kwietnia zniknęły schody prowadzące na pierwszą kondygnację wieży. Kto podjął taką decyzję i dlaczego? - pyta nasz Czytelnik Grzegorz Siciński.

Wieżę postanowił zamknąć Waldemar Zaremba, nadleśniczy z Miękini. - To obiekt z początku XX wieku. Choć wieża jest użytkowana około 100 lat, prawdopodobnie w całej swojej historii nie była remontowana - tłumaczy nadleśniczy. Dodaje, że były widoczne pęknięcia, ubytki w betonowej konstrukcji, a metalowe barierki niebezpiecznie się ruszały. Zamówił więc ekspertyzę w Instytucie Budownictwa Politechniki Wrocławskiej. Wniosek specjalistów Politechniki był jeden: wieżę trzeba zamknąć.

Zamknięcie punktu widokowego zbiegło się z udostępnianiem wieży kościoła stojącego w sąsiedztwie, na szczycie. Jednak już za odpłatnością. Nadleśniczy stanowczo dementuje, by te fakty miały związek. Chce, by "jego" wieża została znów otwarta dla turystów jak najszybciej.

- Dobra wiadomość jest taka, że konstrukcja nadaje się do remontu, obiekt nie będzie musiał być rozebrany - mówi Waldemar Zaremba. Na remont potrzebne są pieniądze. Teraz nadleśniczy zlecił oszacowanie kosztów remontu i będzie zabiegał o fundusze. - Będę zabiegał, gdzie się da, by je zdobyć - zapewnia nadleśniczy. Zlecił wykonanie dokumentacji, na podstawie której będzie można wycenić koszty niezbędnych prac. Zależy mu na tym, by wieża znów była dostępna dla turystów. - Co roku wchodziły na nią rzesze ludzi, łącznie ze mną - mówi Waldemar Zaremba.

CZYTAJ DALEJ: JAKIE ATRAKCJE POWSTANĄ JESZCZE NA SZCZYCIE ŚLĘŻY

Remont wieży to niejedyny pomysł JAKIE ATRAKCJE POWSTANĄ JESZCZE NA SZCZYCIE ŚLĘŻY na to, by szczyt Ślęży był jeszcze większą atrakcją turystyczna. W grę wchodzi np. budowa ścieżki rowerowej i wiaty na szczycie. Ale postawienie tam czegokolwiek nie jest takie proste. - Największy problem polega na tym, że Ślęża ma wielu gospodarzy - tłumaczy Elżbieta Pasławska z Urzędu Gminy Sobótka. Grunty na szczycie należą do Nadleśnictwa Miękinia i gminy Sobótka. Poza tym masyw Ślęży jest objęty ochroną w ramach Ślężańskiego Parku Krajobrazowego. Czy gospodarze dogadają się z myślą o turystach?

Wszyscy zapewniają, że dojdą do porozumienia i będą wspólnie działać na rzecz turystów. - Wieżę warto reaktywować - mówi Jędrzej Gajowiak z Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych we Wrocławiu. Dodaje, że dyrekcja DZPK bierze pod uwagę możliwość starania się o fundusze unijne na remonty pozostałych wież widokowych w Masywie Ślęży.

Góra Ślęża to jedna z największych atrakcji turystycznych okolic Wrocławia i Dolnego Śląska. - Chcemy, żeby na szczycie było coraz więcej atrakcji - deklaruje Elżbieta Pasławska z urzędu gminy Sobótka. W porozumieniu z nadleśnictwem i parkiem krajobrazowym gmina chce się starać o środki na budowę wiaty, pod którą będzie można rozpalić legalnie ognisko lub grilla, schronić się przed deszczem, usiąść przy stołach.

W planach jest również odsłonięcie przebiegu historycznych murów zewnętrznych, które podczas prac archeologicznych przy kościele przysypano urobkiem.

Nadleśnictwo uzyskało pozwolenie na budowę parkingu na przełęczy Tąpadła. Samo zaś wyraziło zgodę na to, by gmina Sobótka mogła wybudować ścieżki rowerowe przeznaczone do jazdy ekstremalnej. Dzięki temu rowerzyści nie będą już zjeżdżać z dużą prędkością po szlakach dla pieszych, jak to się zdarza teraz. Podobne rozwiązania funkcjonują już w Świeradowie-Zdroju. W Masywie Ślęży znalazłoby się dla nich miejsce na Wzgórzach Oleszeńskich, gdzie leży szczyt Raduni. - Lada moment rozpoczniemy pierwsze prace - zapowiada Pasławska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wieża widokowa na Ślęży zamknięta. Po remoncie więcej atrakcji? - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska