Wrocław: Noc Muzeów już w sobotę (ZOBACZ PROGRAM)

  Wrocław: Noc Muzeów już w sobotę (ZOBACZ PROGRAM)

  MW

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  60 galerii, muzeów, szkół, domów kultury i kościołów można będzie zwiedzać za darmo od soboty po południu do późnej nocy. Czeka nas ponad 200 atrakcji, w tym wystawy, filmy i zabawy dla dzieci.
  Na początek kilka słów historii. Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w roku 1997, w 2001 przekształciła się w imprezę o zasięgu ogólnoeuropejskim, w której udział bierze obecnie około 120 miast Europy. Organizowana jest zawsze w trzeci weekend maja i powiązana jest z obchodami Święta Muzealnika. Głównym celem tej imprezy, odbywającej się pod patronatem Europejskiej Rady Europy, jest umożliwienie zwiedzającym zobaczenia jak największej liczby eksponatów w różnych miejscach w mieście.
  Podczas Nocy Muzeów, które tego dnia są otwarte do późnych godzin nocnych, a nawet do rana, można także wziąć udział w wielu innych wydarzeniach powiązanych z muzeami. Wstęp do wszystkich instytucji jest wtedy wolny.

  NOC MUZEÓW 2014 - ZOBACZ PROGRAM (KLIKNIJ)

  Noc Muzeów we Wrocławiu organizowana jest od kilku lat, z roku na rok do organizacji tego wydarzenia przystępuje coraz więcej instytucji, oprócz muzeów także galerie, instytucje kultury, kościoły (synagoga Pod Białym Bocianem przy ul. Włodkowica 7, kościół św. Antoniego). W tegorocznej edycji Nocy Muzeów udział weźmie udział 60 instytucji, wśród nich jest wiele nowych miejsc wartych odkrycia, jak np. Centrum Rozwoju Zawodowego Krzywy Komin (ul. Dubois 33-35a), Kontury Kultury przy ul.Jagiellończyka 10a czy Spółdzielnia Kreatywna Panato (ul. Legnicka 65). Do akcji przyłączyło się również Kino Nowe Horyzonty przy ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21 ze specjalnym programem o sztuce oraz dużo nowych galerii, m.in.: Shopiq, Galeria Polskiego Plakatu, Stolarnia.

  Muzea zapraszają do obejrzenia wystaw stałych i czasowych i mnóstwo wydarzeń specjalnych m.in.: Muzeum Narodowe na wystawę czasową pt. „Jan Lebenstein”, Muzeum Pana Tadeusza na ekspozycję „Historia rękopisu »Pana Tadeusza« – teksty, konteksty, realia”, Ratusz na specjalny pokaz mody „Wrocławski trashion”, Muzeum Etnograficzne do odkrycia Syberii, a Kino Nowe Horyzonty na trzy specjalne bezpłatne pokazy filmów o sztuce.

  NOC MUZEÓW 2014 - ZOBACZ PROGRAM (KLIKNIJ)

  Warto też wybrać się do Centrum Poznawczego w Hali Ludowej, gdzie czeka na widzów multimedialna ekspozycja przedstawiająca historię Hali oraz spacery z przewodnikiem. Mocny blok Nocy Muzeów stanowi sztuka współczesna. Na tym szlaku nie można ominąć BWA Awangarda, BWA Design oraz Centrum Sztuki WRO.

  Wiele wydarzeń podczas Nocy Muzeów odbywa się za dnia, z tego względu, że muzea przygotowały program warsztatów i zajęć dla najmłodszych. Jest to specyfika wrocławskiej Nocy Muzeów. Organizatorom zależy, żeby w wydarzeniach brały udział całe rodziny, dlatego program został tak przemyślany, żeby nawet przedszkolaki miały możliwość uczestniczenia w tej imprezie. Niektóre instytucje, jak na przykład Muzeum Geologiczne czy Muzeum Mineralogiczne, Centrum Rozwoju Zawodowego Krzywy Komin, II Międzynarodowy Festiwal Dobrych Projektów WROCLOVE DESIGN 2014 będą czynne już od południa.

  Będzie też sporo atrakcji dla dzieci. Program Nocy Muzeów dla najmłodszych jest dostępny w muzeach i punktach informacyjnych. Muzeum Miejskie Wrocławia, oddział Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, przygotowało projekt dla dzieci „atelier u dawnego fotografa”. Będzie można przymierzyć kopie strojów z dawnych epok i uwiecznić siebie w dawnym ubiorze. Interesująco zapowiadają się także wystawy, warsztaty i zajęcia poświęcone nauce i technice, przygotowane m.in. przez: Humanitarium, gdzie dowiemy się jak powstaje dźwięk, Muzeum Farmacji, gdzie będzie można zrobić własną pastę do zębów.

  NOC MUZEÓW 2014 - ZOBACZ PROGRAM (KLIKNIJ)

  Tu można zasięgnąć informacji o Nocy Muzeów: Centrum Informacji Turystycznej (Rynek 14), czynne w godz. 9--21, Dolnośląska Informacja Turystyczna (Sukiennice 12), czynne w godz. 11-20 i Centrum Informacji Turystycznej i Rowerowej (ul. św. Antoniego 8), czynne w godz. 11-20.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama