H.R. Giger nie żyje. Zmarł twórca Obcego (ŻYCIORYS)

  H.R. Giger nie żyje. Zmarł twórca Obcego (ŻYCIORYS)

  MH

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  H.R. Giger, twórca postaci "Obcego" zmarł 12 maja 2014 r. w Zurychu
  1/3
  przejdź do galerii

  H.R. Giger, twórca postaci "Obcego" zmarł 12 maja 2014 r. w Zurychu ©Wikipedia

  Zmarł Hans Rudolf Giger, szwajcarski malarz i rzeźbiarz, znany przede wszystkim jako twórca "Obcego". To jego wizja artystyczna została wykorzystana w filmie Ridleya Scotta "Obcy - ósmy pasażer nostromo". H.R. Giger miał 74 lata.
  Hans Rudolf Giger urodził się w 1940 r. w szwajcarskim Chur. W 1963 roku przeprowadził się do Zurychu, gdzie rozpoczął studia w Szkole Sztuki Użytkowej. Stał się znany w 1971 r., gdy po raz pierwszy opublikował swoje portfolio. Twórczość H.R. Gigera określana była mianem biomechanicznej, ponieważ w jego pracach świat biologii przenikał się ze światem techniki czy architektury.

  Najsłynniejszą pracą H.R. Gigera jest postać Xenomorpha. Słynny "Obcy" został wykorzystany w filmie Ridleya Scotta "Obcy - ósmy pasażer Nostromo". Za tą postać otrzymał w 1980 r. nagrodę Oscara.

  OBCY - 8 PASAŻER NOSTROMO (1979) - ZWIASTUN:  H.R. Giger zaprojektował również scenografię do filmu "Diuna" w reżyserii Davida Lyncha z 1984 r. i horroru science-fiction "Gatunek" (1995 r.). Do "Obcego powrócił w 1992 r. na prośbę Davida Finchera. Współpracował z nim przy filmie "Obcy 3".

  H.R. Giger znany jest także z projektowania okładek płyt. Charakterystyczna czaszka jego autorstwa znalazła się na okładce albumu "Brain Salad Surgery" zespołu Emerson, Lake and Palmer's z 1973 r. Giger reżyserował również filmy m.in. "Swiss Made" i " A New Face of Debbie Harry".

  Twórca "Obcego" ma własne muzeum, które znajduje się w twierdzy Chateau St. Germain w Gruyères w Szwajcarii. Stworzył je sam artysta. Znajdują się tam dzieła z różnych okresów jego twórczości, a także dokumentacja projektów filmowych czy meble zaprojektowane przez Gigera.

  Hans Rudolf Giger zmarł 12 maja 2014 w Zurychu. Artysta miał 74 lata.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama