Dolny Śląsk: Wybrali najlepsze gospodarstwa agroturystyczne

  Dolny Śląsk: Wybrali najlepsze gospodarstwa agroturystyczne

  Piotr Kanikowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Ewelina i Krzysztof Rozpędowscy - właściciele Villa Greta

  Ewelina i Krzysztof Rozpędowscy - właściciele Villa Greta ©Piotr Krzyżanowski

  Villa Greta w Dobkowie, prowadzona przez Ewelinę i Krzysztofa Rozpędowskich, została uznana za najlepsze gospodarstwo agroturystyczne na Dolnym Śląsku. Konkurs zorganizowały Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu wraz z urzędem marszałkowskim. Wyróżnienie przypadło innym mieszkańcom Pogórza Kaczawskiego - Izabeli i Dariuszowi Chajutinom, właścicielom gospodarstwa "Chata Morgana" w Jastrowcu koło Bolkowa.
  Ewelina i Krzysztof Rozpędowscy - właściciele Villa Greta

  Ewelina i Krzysztof Rozpędowscy - właściciele Villa Greta ©Piotr Krzyżanowski

  Stary, poniemiecki dom Eweliny i Krzysztofa, to serce Ekomuzeum Rzemiosła, w jakie za sprawą grupy przedsiębiorczych, twórczych mieszkańców wsi przekształcił się Dobków. Tu zbiegają się ścieżki wiodące w stronę czterech warsztatów ceramicznych, kilku pasiek, "Zorzy Polarnej" Randi i Hermana Sewusterów, zabytkowego kościółka św. Idziego i kilkudziesięciu odnowionych w tym roku kapliczek słupowych. U Rozpędowskich przyjezdni mogą skosztować wiejskich produktów: miodu, serów, wina. Gospodarze pokazują im pamiątki po przodkach, opowiadają historię Dobkowa, polecają urokliwe, zakątki Gór i Pogórza Kaczawskiego.

  Rodzina Krzysztofa mieszka tu od pokoleń. Dom, wybudowany w 1874 roku, kupił jego prapradziadek, śląski bauer. Jego pradziadkowie Paul i Agnes Wittwer wychowali tutaj dwanaścioro dzieci. Wśród nich była Margareta, nazywana zdrobniale Gretą, w której już po wojnie zakochał się polski żołnierz, kościuszkowiec Janek Kowalski.

  Gdy w 1947 roku ludowe władze deportowały rdzennych mieszkańców Dolnego Śląska do Niemiec, Janek ukrył dziewczynę i pojechał do Warszawy, załatwić zgodę na ślub z Niemką. Potem, w dawnym domu Wittweterów, dorastała mama Krzysztofa i sam Krzysztof.

  On trochę włóczył się po świecie. Po ślubie postanowili z Eweliną zamieszkać w Dobkowie. Stary, ogromny dom wymagał mnóstwa pracy i pieniędzy. Ledwie zaczęli remont, stało się jasne, że nie dadzą rady utrzymać ogromu pomieszczeń, jeśli nie będą one na siebie zarabiać. Akurat dużo mówiło się o gospodarstwach agroturystycznych. Tak narodziła się Villa Greta - stylowy pensjonat o romantycznej przeszłości symbolizującej losy dwóch narodów. Z babcią Margaretą jako patronką.

  U Rozpędowskich chętnie zatrzymują się dziś potomkowie przedwojennych mieszkańców Dobkowa, kiedy dzięki otwartym granicom urządzają sobie wycieczki po Dolnym Śląsku. Razem z innymi Niemcami, ciekawymi obecnej Polski, stanowią mniej więcej jedną trzecią gości Villa Greta. Przyjeżdżają też inne nacje: Szwajcarzy, Anglicy...

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sprawdzę to ich "gniazdko" niebawem...

   I opiszę wrażenia. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 61 / 52

   ale..."kościuszkowiec" to bardzo niepoprawne politycznie brzmi.... ;((( Lepiej było napisać... "represjonowany AK-owiec"..to by dopiero brzmiało!!!!...;)))) I Naród by walił tabunami.....

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama