Jelenia Góra: Chcesz pracować? Wyjedź za granicę

  Jelenia Góra: Chcesz pracować? Wyjedź za granicę

  Violetta Pietrzak

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Kto z jeleniogórzan ma problemy ze znalezieniem pracy na miejscu, może wybrać się za granicę. Wczoraj podczas prezentacji w Powiatowym Urzędzie Pracy w Jeleniej Górze, okazało się, że ofert jest bardzo dużo. Jest jednak "ale": trzeba wyjechać do Niemiec, Danii, Austrii czy Szwajcarii.
  W Danii poszukują pracowników służby zdrowia i rolników

  W Danii poszukują pracowników służby zdrowia i rolników ©Marcin Oliva Soto

  - Jestem na to gotowa - deklaruje Anna Witkowska, mieszkanka Jeleniej Góry, która wraz z kilkuset innymi osobami przyszła na Dni Mobilności Pracowniczej. - Szukam zatrudnienia w Niemczech - mówi pani Anna. - Już kiedyś pracowałam za granicą i znam język - dodaje.

  Jest nieco zawiedziona, bo myślała, że na miejscu będzie mogła od razu spotkać się z jakimś pracodawcą z Niemiec, ale dostępne były tylko oferty. Ważne, że legalne, sprawdzone i od znanych pracodawców. Pani Anna wzięła je do domu, by spokojnie przemyśleć sprawę. Mogłaby pracować jako pomoc w gospodarstwie rolnym. Takich ofert najwięcej było z Danii, Niemiec i Szwajcarii. Niemal wszyscy chcieli jechać do dwóch pierwszych krajów.


  - Nieco mniej osób jest gotowych na wyjazd do Szwajcarii. Bo to za daleko, a dodatkowo ten kraj wciąż nie jest nam dobrze znany - wyjaśnia Ewa Lemańska, kierownik Centrum Aktywności Zawodowej w Powiatowym Urzędzie Pracy w Jeleniej Górze.

  Najwięcej propozycji pracy za granicą mają lekarze różnych specjalności. Na zatrudnienie mogą liczyć także pracownicy techniczni i gospodarstw rolnych. - W Niemczech i Danii można nieźle zarobić - ocenia Janusz Duda, młody mieszkaniec Lwówka Śląskiego. Ukończył technikum, zna się na maszynach rolniczych, więc propozycja jest w sam raz dla niego. Tym bardziej że nie ma rodziny i rozłąka nie będzie mu doskwierać.

  Tego zaś najbardziej się boi Zofia Węgrowska z Lubania. Aby pracować za granicą, musiałaby zostawić z mężem dwie córki. - Zastanowię się - mówi kobieta. - W Polsce nie znajdę łatwo pracy za taką stawkę - dodaje. Jako pracownik gospodarstwa rolnego w Danii może zarobić około 6 tys. złotych. Lekarz zaś może liczyć nawet na 5 tys. euro.

  Uczestnicy wczorajszych targów mogli od razu sprawdzić, na co w danym kraju wystarczy im pensja. - Trzeba wiedzieć, ile kosztuje mieszkanie, a ile mleko - mówi Ewa Lemańska. Bo jeśli ktoś nam powie, że w Danii zarobimy w przeliczeniu na złotówki 6 tys., to i tak nie wiemy, co za to da się tam kupić - wyjaśnia. Wiedzą o codziennym życiu w danym państwie służyli zagraniczni doradcy Eures.

  Kto nie zdążył wczoraj przyjść na targi, może skorzystać z pomocy doradców Eures w Powiatowym Urzędzie Pracy w Jeleniej Górze. Pomogą bezpłatnie w znalezieniu oferty i w zgłoszeniu się do pracodawcy.


  Gdzie szukać ofert pracy za granicą
  Chętni, aby wyjechać do pracy za granicę mogą zgłosić się do zawodowych doradców. W Jeleniej Górze darmową pomocą w szukaniu ofert pracy za granicą służy Ochotniczy Hufiec Pracy (ul. Sudecka 59). Można tam znaleźć oferty z różnych krajów Unii Europejskiej i uzyskać wiele wskazówek. Oferty dostępne są też w Powiatowym Urzędzie Pracy przy ul. Podchorążych.

  Do jakiego kraju w Europie wyjechałbyś do pracy? Co chciałbyś robić i ile zarabiać?

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   glupie pytnia

   weredyk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 84 / 81

   Chcialbym wyjechac do Permambuko i zarabiac b. duzo. Jakie pytanie taka odpowiedz.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama