Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chorzy na białaczkę zostają bez swojego leku. Koniec z refundacją

Agata Wojciechowska
Od 1 lipca chorzy na białaczkę będą musieli zażywać niesprawdzone w badaniach klinicznych leki. Nie wywalczyli zmian w podejściu Ministerstwa Zdrowia.

Już od ponad miesiąca chorzy na przewlekłą białaczkę szpikową walczą z decyzją Ministerstwa Zdrowia, które chce zmienić zasady refundacji ich leku. Zamiast oryginalnego, dostaną zastępczy lek generyczny, który ich zdaniem nie ma takiego samego składu, co zażywany przez nich obecnie i nie jest zalecany przy ich fazie choroby, choć dzieci mogą go zażywać. Jednak resort nie chce ustąpić nawet na krok.

- Rozmawiałem z ministrem Bartoszem Arłukowiczem. Dalej twierdzi, że lek oryginalny i generyczny to to samo. Nie przedstawił do dziś żadnych danych, aby ktokolwiek w UE stosował te leki. Polska ma być polem doświadczalnym. Nie ma na to naszej zgody - po spotkaniu w resorcie komentuje Jacek Gugulski, prezes Stowarzyszenia Chorych Na Przewlekłą Białaczkę Szpikową.

Lekarze nie chcą rozmawiać oficjalnie. Ministerstwo przerzuca na nich całą odpowiedzialność za leczenie chorych. Dodatkowo resort twierdzi, że mają oni prawo wyboru drogi leczenia. Lekarze odpowiadają oburzeni, że jest to nieprawda, bo gdy oryginalne leki nie będą refundowane, chorych nie będzie stać na ich zakup (kosztują bowiem 9424,80 zł miesięcznie).

O sprawie pisaliśmy już wcześniej: Chorzy na białaczkę: będziemy królikami doświadczalnymi

CO O LEKACH GENERYCZNYCH MÓWIĄ SPECJALIŚCI - CZYTAJ DALEJ
O rozstrzygnięcie sporu zapytaliśmy eksperta, dr Magdalenę Hurkacz z Zakładu Farmakologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Okazuje się, że niemal połowa leków dostępnych na rynku to leki generyczne. Nie znaczy to, że są one gorsze od leków oryginalnych, a niekiedy bywają nawet lepiej przyswajane.

- Lek generyczny (odtwórczy) zawiera taką samą substancję czynną farmakologicznie [leczącą - przypis redakcji], co lek oryginalny - wyjaśnia dr Magdalena Hurkacz. - Zanim taki produkt zostanie zarejestrowany i wprowadzony na rynek, musi spełnić wymagania w zakresie badań tzw. "biorównoważności" (lub "biopodobieństwa" w przypadku leków biologicznych), co oznacza, że powinien działać bardzo podobnie, jak lek oryginalny. Badania takie są wykonywane na małych grupach, najczęściej zdrowych ochotników. Różnica działania nie powinna być większa niż 20%. Nie wykonuje się natomiast badań klinicznych, które mogą wykazać, czy organizm człowieka chorego zareaguje na generyk dokładnie tak samo, jak na lek oryginalny.

Doktor Magdalena Hurkacz twierdzi, zgodnie z zaleceniami ekspertów i towarzystw naukowych, że jeżeli chory otrzymuje już lek oryginalny, zamiana na generyk może być rozważona, ale należy to robić bardzo ostrożnie. Czasami taka zamiana nie jest bowiem możliwa. Natomiast chorym, którzy rozpoczynają leczenie można - bez szkody dla ich zdrowia - wprowadzić od razu lek generyczny. Decyzja zawsze powinna należeć do lekarza prowadzącego.

Więcej o rozmowach w ministerstwie zdrowia: Chorzy na białaczkę nie chcą nowych leków. Zebrali już prawie 500 podpisów

W jej opinii, lekarz nie może zastosować leku, który nie jest zarejestrowany w danym wskazaniu np. na pewną fazę choroby, gdyż jest to niezgodne z prawem. Takie działanie nazywane jest z j. angielskiego "off-label" (poza wskazaniami). Wskazania do stosowania leku są opisane w Charakterystyce Produktu Leczniczego a oraz w ulotce. Działanie "off label", jest traktowane jako "eksperyment leczniczy", na który zgodę musi wyrazić zarówno pacjent, jak i Komisja Bioetyczna. Nie należy również podawać dzieciom leków zarejestrowanych tylko dla dorosłych i odwrotnie, ponieważ ich działanie może być w tych grupach wiekowych odmienne.

Co teraz? Stowarzyszenia Chorych Na Przewlekłą Białaczkę Szpikową się nie poddaje. Wciąż zbiera podpisy pod petycją Stop generykom. Zebrali już 4850 podpisów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Chorzy na białaczkę zostają bez swojego leku. Koniec z refundacją - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska