Zobacz, ile zarabia się we wrocławskim MPK! Wypłaty pod lupą...

  Zobacz, ile zarabia się we wrocławskim MPK! Wypłaty pod lupą inspekcji pracy

  Weronika Skupin

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Zobacz, ile zarabia się we wrocławskim MPK! Wypłaty pod lupą inspekcji pracy

  ©Fot. Tomasz Hołod / Polskapresse

  Inspekcja pracy sprawdza, czy wrocławskie MPK prawidłowo wypłaca swoim pracownikom dodatki socjalne. Choć w MPK przekonują, że to "standardowa kontrola", wstrzymali wypłatę dodatków na "wakacje pod gruszą", które pracownicy dostawali zawsze do 10 maja.
  Zobacz, ile zarabia się we wrocławskim MPK! Wypłaty pod lupą inspekcji pracy

  ©Fot. Tomasz Hołod / Polskapresse

  O szczegółach kontroli w MPK inspekcja pracy nie chce na razie rozmawiać. Ma poinformować o nich dopiero po zakończeniu pracy kontrolerów, czyli najwcześniej za około tydzień. Agata Kostyk-Lewandowska, rzeczniczka inspekcji potwierdza jedynie, że inspektorzy prowadzą w MPK szeroko zakrojoną kontrolę dodatków socjalnych .

  MPK postanowiło, że do czasu zakończenia kontroli nie wypłaci pracownikom dodatku na wakacje pod gruszą, który zazwyczaj trafiał na konta do 10 maja. Chodzi o 600 zł brutto.

  – W ostatnich latach ten dodatek był zawsze wypłacany do 10 maja i kierowcy przyzwyczaili się do tego terminu. Nie oznacza to jednak, że jest to termin stały. W tym roku wypłatę zaplanowaliśmy na 10 czerwca, bo czekamy na wyniki kontroli - tłumaczy Agnieszka Korzeniowska z MPK. Teoretycznie kontrola nie przeszkadza w wypłacie dodatku, ale go dotyczy, dlatego MPK przesuwa wypłatę, bo może się okazać, że inspekcja zaleci inne zasady jego naliczania.

  Ale inspekcja prześwietla nie tylko dopłaty do wczasów. Jak się okazuje, pracownicy miejskiej spółki mogą dostawać jeszcze sporo innych wypłat, oprócz "gołej" pensji.

  Pensja w MPK i dodatki do niej - ile zarabia się w MPK

  Podstawa pensji
  - rozpoczynający pracę kierowca/motorniczy zarabia 2550 zł brutto. Pensja rośnie wraz ze stażem pracy. Kierowca/motorniczy z 20-letnim stażem zarabia 3100 zł brutto.

  - do powyższej kwoty dochodzi stała, 10-procentowa premia regulaminowa. Wypłacana jest każdemu, chyba że dany pracownik ją straci, np. kierowca zachowa się grubiańsko wobec pasażera, a ten wystąpi z oficjalną skargą i zostanie mu przyznana racja.

  Tym samym rozpoczynający pracę kierowca/motorniczy zarabia 2805 zł brutto.

  Pensja rośnie ze stażem
  - po 5 latach pracy w MPK kierowca otrzyma dodatek w wysokości 7,5 procent pensji podstawowej i premii. Ten dodatek rośnie ze stażem pracy. Kierowca z 20-letnim stażem otrzyma już dodatek w wysokości 30 procent do każdej pensji i premii. Może zarobić w sumie 5434 zł brutto. Taką pensję otrzyma 12 razy w roku. – W MPK nie ma tak zwanych trzynastek - mówi Agnieszka Korzeniowska, rzeczniczka spółki.

  Inne dodatki do pensji związane z warunkami pracy i zakresem dodatkowych czynności:

  - dodatek za pracę w warunkach uciążliwych lub szkodliwych - zależy od przepracowanych godzin, kilkadziesiąt zł miesięcznie
  - dodatek dla dyspozytora za obsługę radiotelefonu
  - dodatek dla pracownika biurowego za obsługę komputera - zależy od przepracowanych godzin, 20-30 zł miesięcznie
  - praca dla kierowców autobusów w systemie dwuzmianowym - gdy kierowca na stałe jeździ na 2 zmiany, ok. 300-350 zł miesięcznie
  - praca na liniach nocnych - ok. 160 zł miesięcznie
  - patronat dla motorniczego mającego pieczę nad motorniczym bez praktyki
  - dodatek za prowadzenie pojazdu przez pracownika niezatrudnionego na stanowisku kierowcy, czyli pracownika pogotowia technicznego za obsługiwanie pojazdu pogotowia technicznego
  - dodatek brygadzistowski
  - dodatek za dyżur domowy - bycie pod telefonem w razie potrzeby (dotyczy pogotowia technicznego)
  - dodatki za pracę nadliczbową, pracę w święta, dodatek za pracę w porze nocnej, przy czym dodatki te w MPK są lepiej płatne, niż przewiduje to kodeks pracy (praca w święta - ok. 10 zł za godzinę, nadgodziny - ok. 34 zł za godzinę)

  Dodatki socjalne
  Fundusz socjalny to osobna pula pieniędzy, z której kierowcy mogą, ale nie muszą otrzymać świadczeń. Ich wysokość jest zależna od sytuacji materialnej kierowcy i konkretnego celu. Przykładowo, gdy kierowcy wystąpią o pieniądze na bilet na koncert, dostaną równowartość biletu. Z kolei dodatek na wakacje liczony jest już w setkach złotych.

  - dopłata wypoczynkowa dla pracownika na "wakacje pod gruszą" - na wniosek, dotychczas 1200 zł co dwa lata, teraz 600 zł co roku
  - dopłata do wypoczynku dzieci - kilkaset złotych rocznie
  - dopłata do wycieczek - kilkaset złotych rocznie
  - zapomogi losowe - np. od śmierci osoby bliskiej
  - dopłata do wypoczynku w ośrodku MPK w Sułowie (kierowcy płacą przysłowiowe grosze, a za wyższą cenę może tam wypoczywać każdy) - kilkaset złotych rocznie
  - pożyczki na cele mieszkaniowe
  - dodatki sportowe i regeneracyjne (np. rozgrywki sportowe kierowców i motorniczych)
  - bal tramwajarza (organizowany ze środków socjalnych)
  - udział w mistrzostwach kierowców, mistrzostwach szachowych, sportowych itd.
  - spartakiada MPK w ośrodku w Sułowie
  - wynajem sal przez pracowników MPK na zajęcia i rozgrywki sportowe
  - zawody wędkarskie w Sułowie
  - karty multisport, w tym dla dzieci pracowników - karta ma wartość około 100 zł
  - kupony na mikołajowe paczki dla dzieci pracowników - ok. 350 zł (zależy od dochodu na os. w rodzinie)
  - dodatki na działalność kulturalną, w tym klubu Honorowego Dawcy Krwi przy MPK.

  Poza tym, każdy pracownik ma kupiony przez spółkę bilet czasowy MPK na wszystkie linie. Kiedyś rodziny pracowników też miały takie bilety, ale teraz tego przywileju nie mają.

  Ponieważ zdaniem zarządu system płac w MPK jest archaiczny i pochodzi z PRL-u, planowana jest jego zmiana. Wprowadzony ma zostać tzw. projekt "Turbo", który zakłada premiowanie za umiejętności, a nie staż pracy. Doświadczony kierowca może zarabiać dwa razy więcej niż jego kolega na tym samym stanowisku, tylko dlatego, że należy mu się dodatek za wysługę lat. Zarząd MPK chce te różnice zniwelować.

  - Zamiast dodatków stażowych będą odpowiednio wyższe pensje zasadnicze. Po prostu pensja będzie zbudowana inaczej. Prościej i zgodnie z jej wartością dla przedsiębiorstwa. Co ważne, żaden z obecnych pracowników nie będzie zarabiał mniej, nawet jeśli jego stanowisko zostanie zwartościowane niżej – zapewnia Magdalena Gurak, dyrektor ds. personalnych MPK.

  Przeciw takim rozwiązaniom protestują związkowcy.

  Czytaj także

   Komentarze (151)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dodatek dla pracownika biurowego za obsługę komputera?

   jaja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Zatem kierowca powinien mieć dodatek za prowadzenie autobusu :) Poza tym to nie spółka funduje kierowcom bilet tzw "wolnej jazdy". Kierowcy za niego płacą.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   CO ZA NARÓD !!!

   ZIBI (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Tutaj wychodzi mentalność polaków!!!!
   Ale zarabiają! KOKOSY! Żyć nie umierać! ja mam tylko 1800, 2000 nie 2300 !!!! Jestem po studiach!!!! a te nieroby mają 2300, 2500, a "starzy" to aż 3200!!!!!...rozwiń całość

   Tutaj wychodzi mentalność polaków!!!!
   Ale zarabiają! KOKOSY! Żyć nie umierać! ja mam tylko 1800, 2000 nie 2300 !!!! Jestem po studiach!!!! a te nieroby mają 2300, 2500, a "starzy" to aż 3200!!!!!
   Polaku opamiętaj się!!!!!!! Jeśli jesteś po studiach to podobno jesteś inteligentny!!!!
   Czy to, że tobie jest źle, to reszta narodu ma mieć gorzej???
   Do czego mamy się porównywać? Do Europy czy Bangladeszu????
   Przestań zazdrościć ochłapów innym.
   Trzeba było zrobić "tylko" prawo jazdy kat.D lub kurs motorniczego.
   Ta "super płacąca" firma MPK czeka na ciebie.
   Jak popracujesz w takich warunkach, o takich godzinach - w piątki, świątki i niedziele mając taką odpowiedzialność (KARNĄ!!!) za przewożonych ludzi (często wypitych, naćpanych, niezrównoważonych, a do tego roszczeniowych) to wtedy wypowiadaj się na
   tematy, które są ci teraz zupełnie obce. Przestań zazdrościć!!!! Zacznij popierać innych, to może ktoś kiedyś ciebie poprze w twojej walce o lepszy byt.

   AAAA!!! Jeszcze jedno.
   Za komuny krzyczano, że media kłamią, a teraz to co jest?
   Ktoś wypisuje nieprzygotowany, nierzetelne artykuły i tylko ludzi podjudza.
   WIĘCEJ RZETELNOŚCI MIŁA PRASO, bo dziennikarze też biorą za coś pensje.

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   gorzkie żale

   user (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

   oh jakież były wczoraj "gorzkie żale" na zajezdni podczas wypełniania ankiet. Najbardziej narzekali Ci co zarabiają najwięcej , maja najlepiej "połapany" grafik przez co najlepsze służby . Panowie...rozwiń całość

   oh jakież były wczoraj "gorzkie żale" na zajezdni podczas wypełniania ankiet. Najbardziej narzekali Ci co zarabiają najwięcej , maja najlepiej "połapany" grafik przez co najlepsze służby . Panowie ogarnijcie się i nie róbcie z siebie męczenników nikt nikogo na sile nie trzyma w tej firmie, jak wam nie pasuje zróbcie miejsce młodym którzy chętnie popracowali by na waszych warunkach.Pracodawca dał sobie na głowa wejść i teraz są efekty , popracowali byście troszkę u prywaciarza to do wielu spraw podchodzili byście inaczej .
   czekam teraz na łapki w dół
   pracownik drugiej kategorii - "zleceniowiec"zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jesteś pracownikiem

   drugiej kategorii (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   bo związki pozwoliły pracodawcy wejść sobie na głowę i tolerują zatrudnianie na zlecenie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nikt nikomu

   miejsca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   nie musi robić- ono cały czas jest. Cały czas brakuje ludzi. Co do wchodzenia na głowę, to raczej prezes ludziom wchodzi na głowę oferując "umowę-zlecenie" i dziwiąc się ze brakuje kierowców....rozwiń całość

   nie musi robić- ono cały czas jest. Cały czas brakuje ludzi. Co do wchodzenia na głowę, to raczej prezes ludziom wchodzi na głowę oferując "umowę-zlecenie" i dziwiąc się ze brakuje kierowców. Jeżeli to co dzieje się u prywaciarza jest dla ciebie normą to gratuluję. Także skończ gorzkie żale bo nikt cię w tej firmie nie trzyma na siłę. Teraz nie czekam na łapki w dół bo mam to w d....
   A ankiety pewnie w większości wypelniali zleceniowcy łudząc się ze prezes zrobi im dobrze.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   błąd

   user (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   zleceniowcą nie było dane wypełniać tej śmiesznej ankiety , ale ty pewnie o tym wiesz.To prawda nikt mnie nie trzyma na sile tak jak i ciebie jestem tu tylko po to aby zdobyć praktykę....mam ci...rozwiń całość

   zleceniowcą nie było dane wypełniać tej śmiesznej ankiety , ale ty pewnie o tym wiesz.To prawda nikt mnie nie trzyma na sile tak jak i ciebie jestem tu tylko po to aby zdobyć praktykę....mam ci pisać dalej czy zaczynasz pojmować?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie jest żle.

   Przemo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 10

   JA pracuje 15 lat na budowie i zarabiam 1800 -2000 zł więc niech nie narzekają!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pitolisz

   user (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   tez pracowałem na budowie i mam wielu kumpli którzy nadal pracują teraz minimalna stawka na budowie to 15 zł/h+premia( ubezpieczenie oczywiście najniższa krajowa) jeśli chcesz mogę Ci podesłać parę...rozwiń całość

   tez pracowałem na budowie i mam wielu kumpli którzy nadal pracują teraz minimalna stawka na budowie to 15 zł/h+premia( ubezpieczenie oczywiście najniższa krajowa) jeśli chcesz mogę Ci podesłać parę telefonów to się przekonasz. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ja

   adam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 6

   Przyjdż do mpk,będziesz miał więcej .Bez piwka w czasie pracy i cały czas na widelcu.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co za laik

   Uff (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   A wstaniesz o 3.00 do roboty?I tak przez 4 dni?Potem dzień wolny,a następnie powrót do domu o 1.00 przez 4 dni?A ile godzin wytrzymasz w jednej pozycji,bez toalety, w ciepełku powyżej 40 stopni?Bo...rozwiń całość

   A wstaniesz o 3.00 do roboty?I tak przez 4 dni?Potem dzień wolny,a następnie powrót do domu o 1.00 przez 4 dni?A ile godzin wytrzymasz w jednej pozycji,bez toalety, w ciepełku powyżej 40 stopni?Bo norma to nawet 10 godzin,przy 100% koncentracji non stop.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   przy okazji

   pytanko (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   ile kosztuje prawo jazdy na autobus czy tramwaj i kto ponosi te koszty?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zarząd i wyższe kierownictwo to pracownicy z rocznym lub kilkuletnim stażem

   prac (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 1

   Dlatego chcą zlikwidować wysługę lat NATOMIAST NIC NIE MÓWIĄ o swoich zarobkach wzięyych z sufitu O TAKICH parodiach że motorniczy i kierowca dostaje buty z przydziału...rozwiń całość

   Dlatego chcą zlikwidować wysługę lat NATOMIAST NIC NIE MÓWIĄ o swoich zarobkach wzięyych z sufitu O TAKICH parodiach że motorniczy i kierowca dostaje buty z przydziału natomiast ci zarabiający trzykrotność tego co oni otrzymują coroczny zwrot kosztów zakupu dowolnego obuwia , dodatek na ubiór paliwo diety itp. TO WINA ZWIĄZKÓW.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ARTYKUŁ NA ZAMÓWIENIE.

   Wisi już kolejny dzień aby podjudzać przeciwko kierowcom. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

   Napiszcie o czymś inny. Wstyd i tyle.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kierowca

   Chciałbym sie dowiedziec ile zarabia zarzad i jakie ma socjalne plus dodatki? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 2

   Moze redakcja przedstawi ile zarabia zarzad, jaki ma socjal i dodatku???? dlaczego powstaja nowe stanowiska dyrektorskie za ok 10tys miesiecznie i dlaczego prezes nie obnizy sobie placy jak turbo...rozwiń całość

   Moze redakcja przedstawi ile zarabia zarzad, jaki ma socjal i dodatku???? dlaczego powstaja nowe stanowiska dyrektorskie za ok 10tys miesiecznie i dlaczego prezes nie obnizy sobie placy jak turbo to turbo ale zacznijmy od ojca rodziny, zeby corki i synowie mieli co jesc... napewno powie bez komentarza, nie jezdze mpk i jestem menadżerem brudnym harrym :) Solidarnosc nas sprzedala wiara w grzegorza oby wygryzl rafiego zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bez komentarza

   adam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

   dogadali się ,czyli znowu nas sprzedali,a mieliśmy'' zwolnić ''prezesa.Znowu uwierzyli w jego bajkę.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A

   MPK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 3

   ARCHAICZNY to jest SMYK i należy go usunąć i to jak najszybciej !!!!! Jeszcze trochę tych jego wizji oszczędności i po Wrocławiu zaczną jeździć znowu tramwaje konne.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mpk

   adam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   ale kto będzie powoził ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   das

   sad (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 8

   Tam sie toczy regularna wojna! Zwiazki kontra prezes, a ofiarami beda jak zwykle szaraki i obywatele bo to kuedys stanie.
   Mpk powinno byc prywatne, szkoly, zlobki, przedszkola takowoz. Miasto...rozwiń całość

   Tam sie toczy regularna wojna! Zwiazki kontra prezes, a ofiarami beda jak zwykle szaraki i obywatele bo to kuedys stanie.
   Mpk powinno byc prywatne, szkoly, zlobki, przedszkola takowoz. Miasto powinno tylko sprawdzac efekty i zadtanawiac sie na co wydac w ten spidob zaoszczedzona kase.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co za debil to pisał?

   Ktosiek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 6

   Zanim się zacznie pisać artykuł o liczbach trzeba się nauczyć liczyć! 3100 zł podstawy plus 10% premii- 310 zł, to 3410 zł, z tego 30% za wysługę lat to 1023 zł, razem 3100+310+1023=4433, a nie jak...rozwiń całość

   Zanim się zacznie pisać artykuł o liczbach trzeba się nauczyć liczyć! 3100 zł podstawy plus 10% premii- 310 zł, to 3410 zł, z tego 30% za wysługę lat to 1023 zł, razem 3100+310+1023=4433, a nie jak w artykule 5434 zł.
   2805 zł nowego pracownika pomnożone przez dwa daje 5610, a nie 4433, wiec nie pisz debilu, że w MPK nowy pracownik zarabia dwa razy mniej niż stary. Wszystkie pozostałe dodatki są wypłacane w takich samych wysokościach dla nowych co i starych pracowników.
   A propos dodatków, to w MPK nie ma czegoś takiego jak dodatek: "- praca dla kierowców autobusów w systemie dwuzmianowym - gdy kierowca na stałe jeździ na 2 zmiany, ok. 300-350 zł miesięcznie ". Jest dodatek za prace w systemie DWURAZOWYM! To znaczy, że kierowca w jednym dniu dwa razy zaczyna i dwa razy kończy pracę np. od 6-9 i od 13-18, a ten dodatek jest za przerywany czas pracy czyli od 9-13. Następna nieścisłość: "- praca na liniach nocnych - ok. 160 zł miesięcznie ", nie ma takiego dodatku, ta kwota wynika z dodatku za prace w porze nocnej, około złotówki za każdą godzinę przepracowana między 22, a 6.
   Ta cała długa lista dodatków socjalnych, to pic na wodę i mydlenie oczu, bo w MPK jest ponad 2000 pracowników, a na wycieczki jeździ 30 osób głównie zatrudnionych na Prusa, do Koła Wędkarskiego nie należy nawet 10% załogi, a na zawody jeździ kilkadziesiąt osób, spartakiada w Sułowie, raz do roku dla wybranych (co roku ci sami), kilkudziesięciu osób, pożyczki na cele mieszkaniowe, to nie jest dodatek socjalny, bo trzeba je oddać z odsetkami itd., itp.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mpk

   din (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 13

   Odsetki proszę mnie nie rozśmieszać,3% w ciągu roku?Weź pożyczkę w banku to zobaczysz co to są odsetki...dofinansowanie do wypoczynku dziecka,wczasy pod gruszą,ech takim jak ty zawsze mało.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dodatki

   adam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   przecież są przyjęcja,zatrudnij się i też będziesz korzystał

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   .... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   w bnp paribas 7,99% i nie trzeba żyrantów.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wybrany

   jk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   Na spartakiadę do Sułowa może pojechać każdy im nas więcej na zawodach tym lepiej.Jednak jak przychodzi do wyjazdu,przywiezienia sprzętu,obsługi zawodów i pokrycia kosztów nagle chętnych brak.Jadą...rozwiń całość

   Na spartakiadę do Sułowa może pojechać każdy im nas więcej na zawodach tym lepiej.Jednak jak przychodzi do wyjazdu,przywiezienia sprzętu,obsługi zawodów i pokrycia kosztów nagle chętnych brak.Jadą ciągle ci sami(niedobitki)pasjonaci od 40 lat.Zapraszamy wszystkich chętnych 19-06 do22-06.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama