Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stabłowice jak getto? Bez sprawnej komunikacji, sklepów i szkół powstają dzielnice biedy

Weronika Skupin
Katarzyna Salazar i Karolina Jackowska mieszkają w pobliżu osiedla TBS. Powstają tu też liczne bloki deweloperskie. Ich zdaniem mieszkańców Stabłowic łączy fakt, że niezbędny jest im samochód
Katarzyna Salazar i Karolina Jackowska mieszkają w pobliżu osiedla TBS. Powstają tu też liczne bloki deweloperskie. Ich zdaniem mieszkańców Stabłowic łączy fakt, że niezbędny jest im samochód Tomasz Hołod
Prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich we Wrocławiu: - Stabłowice będą jak getto. Budynki socjalne bez komunikacji, sklepów, szkół i przedszkoli. Tak powstają dzielnice biedy - ostrzega Izabela Mironowicz.

Mieszkańcy oddanego niedawno do użytku osiedla TBS Stabłowice narzekają na brak sprawnej komunikacji miejskiej, sklepów, a także przedszkoli i szkoły, która pomieści ich dzieci. Najbliższe placówki oświatowe i opiekuńcze są zbyt małe, by przyjąć wszystkie maluchy.

TBS STABŁOWICE - wielka galeria zdjęć (ZOBACZ)

Zdaniem dr inż. Izabeli Mironowicz, prezesa Towarzystwa Urbanistów Polskich we Wrocławiu, takie osiedla to złe rozwiązanie. - Tworzą się pustynie bez dobrego dostępu do centrum. We Francji też tak było, a teraz burzy się budynki socjalne i buduje osiedla na nowo. W Niemczech w każdym budynku deweloperskim powstają lokale socjalne i dzięki temu nie tworzą się getta - mówi Izabela Mironowicz.

Pisaliśmy już o braku komunikacji miejskiej na osiedle. Pośród TBS-ów stanęły co prawda przystanki, ale są nieczynne. Pętla zostanie zbudowana dopiero późnym latem.

CZYTAJ TEŻ: Stabłowice bez komunikacji miejskiej, sklepów i przedszkola. Czemu nie pomyślano o tym wcześniej?

Okazuje się, że urzędnicy nie zaplanowali z wyprzedzeniem nie tylko komunikacji. Rozbudowa szkoły dopiero ruszy, a budynek będzie gotowy w 2016 r.

Szkoła powstanie w obrębie ulic Stabłowickiej, Głównej i Towarowej. - Będzie się w niej uczyć 1200 dzieci w wieku szkolnym i 200 w wieku przedszkolnym. Dokładny termin zakończenia prac pozostaje nieznany - mówi Anna Bytońska z biura prasowego urzędu miasta.

W budynku mają się znaleźć 44 sale lekcyjne, 4 sale komputerowe, 3 świetlice, boisko z bieżnią, biblioteka z czytelnią, kuchnia i dwie jadalnie. - To trzeba planować wcześniej. W takim tempie szkoła będzie gotowa, gdy te dzieci będą już na studiach - krytykuje Izabela Mironowicz.

- Ze względu na zmiany w ustawie oświatowej i potrzeby rozwijającego się osiedla, szkoła ma powstać szybciej, niż planowano. Ma być również większa - mówi Jarosław Delewski, dyrektor departamentu edukacji urzędu miasta.

Jak przypomina Izabela Mironowicz, TBS-y przypominają francuskie osiedla HLM (habitation a loyer modéré - mieszkania z czynszem umiarkowanym). To blokowiska o obniżonym standardzie, często bez toalet, a także infrastruktury: komunikacji miejskiej, sklepów, lokali usługowych. We Francji w ten sposób powstały dzielnice biedy. Teraz są wyburzane, a w ich miejscu budowane są nowoczesne osiedla.

- Przykładem jest dzielnica Duchere w Lyonie. To blokowisko zbudowano w latach 60. dla Arabów, a teraz równają je z ziemią blok po bloku - opowiada Izabela Mironowicz. Dodaje, że mieszkańcy TBS nie są bogaci, a zmusza się ich do wydatków na dojazd do centrum.

- Urzędnicy zrobiliby lepiej, gdyby takie osiedle zaplanowali tam, gdzie jest dostęp do usług, a także woda i prąd. W przeciwieństwie do Francji, u nas, by coś poprawić, trzeba zlikwidować system i zbudować od początku - tłumaczy Mironowicz.

TBS jak francuskie HLM? - CZYTAJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

TBS - jak to działa

Towarzystwa Budownictwa Społecznego zajmują się budową mieszkań przeznaczonych na wynajem dla osób o umiarkowanych dochodach. Czynsze są niskie i nie przekraczają 4 proc. wartości odtworzeniowej lokalu w skali roku. Środki na budowę pochodzą z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego.

Z KFM nie mogą być finansowane inne budynki niż mieszkaniowe. Stąd też na osiedlach TBS rzadko pojawiają się sklepy czy inne potrzebne lokale usługowe. Jak tłumaczy Witold Turzański, wiceprezes TBS we Wrocławiu, by wybudować taki lokal, pieniądze trzeba zdobyć z innego źródła niż KFM.

Francuskie HLM

System HLM zaczął działać we Francji w 1950 roku, jako odpowiedź na deficyt 4 mln mieszkań. Rocznie lokali HLM powstawało ponad 300 tys., głównie ze środków charytatywnych.

Koszty ich utrzymania do dziś należą do najniższych w Europie, ale ich standard zaczął się poprawiać dopiero pod koniec lat 60. W 1968 r. jedynie nieco ponad 40 proc. mieszkań miało toalety i zaplecze sanitarne.

Blokowiska bez dostępu do podstawowych towarów i usług zaczęły przypominać getta, w których (w szczególności na obrzeżach Paryża) wzrosła przestępczość.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska