Ważne
  Tragedia na S8. Chaos na akcji ratunkowej [NAGRANIE...

  Tragedia na S8. Chaos na akcji ratunkowej [NAGRANIE REJESTRATORA]

  Zdjęcie autora materiału

  Jarosław Kosmatka

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Tragedia na S8. Chaos na akcji ratunkowej [NAGRANIE REJESTRATORA]
  1/2
  przejdź do galerii
  Z nagrań rozmów pomiędzy dyspozytorami pogotowia ratunkowego w Łodzi, Rawie Mazowieckiej i Grodzisku Mazowieckim oraz Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Łodzi, wyłania się chaos panujący w czasie akcji ratunkowej na tragicznym karambolu w Kowiesach.
  W nocy z soboty na niedzielę na trasie S8 w miejscowości Kowiesy w powiecie skierniewickim w tragicznym karambolu zginęły 3 osoby. Poszkodowanych było ponad 30. Mimo, iż pierwsze zgłoszenie o wypadku wpłynęło do Centrum Powiadamiania Ratunkowego (CPR) w Łodzi o godz. 23.27, pierwsza karetka pojawiła się na miejscu dopiero o godz. 23.57.

  Na pewno przyczyniły się do tego mgła na trasie dojazdu i ogromny korek na S8, który powstał po wypadku, ale czy były to jedyne przyczyny długiego oczekiwania na pomoc?


  Dyspozytor łódzkiego pogotowia ratunkowego przyjął zgłoszenie od operatora CPR o godz. 23.33. Przy czym, przez blisko 3 minuty operator i dyspozytor ustalali między sobą dokładną lokalizację miejsca wypadku. W pewnym momencie operator CPR sugerował nawet, że może nie chodzi o S8 tylko o autostradę A2. Na szczęście po chwili doprecyzowano miejsce: 403 km trasy S8 w kierunku na Tomaszów Mazowiecki. 2 minuty wcześniej CPR przekazał informację do Rawy Mazowieckiej. Karetka wyjechała o 23.31.

  - Nie ma złych zgłoszeń. Osoba zgłaszająca ma niekwestionowane prawo mylić się. Nie była medykiem i jej ocena co do stanu poszkodowanych nie może być wiarygodna dla dyspozytorów - mówi dr Przemysław Guła, ekspert w dziedzinie medycyny katastrof, ratownik TOPR, współzałożyciel Krakowskiego Instytutu Ratownictwa Medycznego.

  Dyspozytor z Łodzi natychmiast wysłał na miejsce karetkę specjalistyczną (lekarz+2 ratowników) ze Skierniewic. Pierwsza na miejsce dojechała jednak karetka podstawowa (2 ratowników) z Białej Rawskiej, której właścicielem jest szpital w Rawie Mazowieckiej. Na miejscu byli o 23.57. Ratownicy zameldowali, że wstępna ocena to 7 poszkodowanych.

  - Nasz zespół dokonał wstępnego triażu [przyp. red. segregacji poszkodowanych pod względem obrażeń]. Mimo bardzo trudnych warunków atmosferycznych (bardzo gęsta mgła, widoczność ok. 0,5 m) ocenił miejsce zdarzenia, wstępną ilość osób poszkodowanych, obszar zdarzenia. Zebrane informacje zostały przekazana do CPR–Łódź. Następnie zespół przekazał koordynowanie medycznymi czynnościami ratunkowymi lekarzowi ze specjalistycznego zespołu ratownictwa medycznego ze Skierniewic - mówi Daniel Aptapski, dyrektor rawskiego szpitala.

  Chwilę później na miejsce przyjechały dwa zespoły specjalistyczne - z Rawy Mazowieckiej i ze Skierniewic (ambulans łódzkiego pogotowia). Lekarz z łódzkiej karetki przekazuje informację, że nie potrzeba już na miejscu więcej karetek. W związku z tą informacją dyspozytor z Łodzi godzi się na zawrócenie karetki Falcka z Żyrardowa.

  Na miejsce dojeżdża jeszcze zespół z Lipiec Reymontowskich. Później lekarz z łódzkiej karetki ponownie informuje dyspozytora, że na miejscu potrzebne są dodatkowe karetki. Jest już godz. 0.46, poszkodowani czekają na pomoc już blisko 50 minut.

  Dyspozytor z Łodzi prosi Falck o pomoc. Na miejsce wysyłana jest karetka z Mszczonowa. Ratownicy dojeżdżają o 1.02, ponad półtorej godziny po pierwszym zgłoszeniu o wypadku. Meldunek ratownika jest przerażający. - Na miejscu są 3 karetki i nie ma lekarza, który twierdził wcześniej, że koordynuje działania ratownictwa medycznego - mówi Wiktor Łapiński, ratownik z Mszczonowa.

  W tym czasie dyspozytor z Grodziska Mazowieckiego pyta łódzkiego dyspozytora m.in. o ilość karetek wysłanych z Łodzi. Pada też pytanie, dlaczego nikt nie przeprowadził triażu.

  - W pierwszej kolejności wyznacza się osobę do kierowania ratownictwem medycznym na miejscu. Jest nią szef zespołu, który jako pierwszy przyjechał na miejsce wypadku - mówi Przemysław Guła.

  W tej sytuacji po ratownikach z Białej Rawskiej koordynację przejął lekarz ze Skierniewic. Jednak zabrał dwoje rannych do karetki. Poinformował, że to czerwoni [przyp. red.potrzebujący natychmiastowej pomocy medycznej] i odjechał z miejsca wypadku do szpitala w Łodzi.

  - Według mojej wiedzy przez ponad godzinę na miejscu wypadku nie przeprowadzono podstawowych czynności. Nikt nie posegregował rannych, nie wyznaczył strefy działań i wreszcie nikt nie zajął się powierzchownie rannymi osobami, które chodziły po całym terenie działań - mówi Aleksander Hepner, rzecznik polskiego Falcka. - Zrobił to dopiero nasz ratownik - dodaje Hepner.

  Gdy pierwsza karetka odjeżdżała do Łodzi, na miejscu pozostawały jeszcze osoby uwięzione w pojazdach. Byli ranni wymagający pomocy medycznej zarówno w pierwszej jak i drugiej kolejności oraz osoby, które mniej ucierpiały w wypadku, tzw. zieloni. Ci ostatni chodzili po trasie, bo nie mieli się gdzie podziać. Dopiero około godz. 2 w nocy zostali ulokowani w rozstawionym przez straż pożarną podgrzewanym namiocie.

  Na miejsce przyjechały jeszcze zespoły z kilku łódzkich i mazowieckich lokalizacji. Akcja ratunkowa z punktu widzenia medycznego zakończyła się o godz. 5.30 rano.

  - Działaliśmy zgodnie z obowiązującymi procedurami. Niestety problemy z koordynacją działań na miejscu wynikały głównie z błędnych informacji zwrotnych, jakie otrzymywał nasz dyspozytor w Łodzi - mówi Danuta Szymczykiewicz, rzecznik Wojewódzkiej Stacji ratownictwa Medycznego w Łodzi.

  - System może i jest świetnie wyposażony. Nasz sprzęt nie odbiega od norm europejskich czy nawet światowych. Jednak ciągle brakuje nam szkoleń i wspólnych ćwiczeń. Konkludując, zdarzenie to powinno być pobudką do poważnej dyskusji o lukach systemu ratownictwa medycznego w Polsce - mówi Przemysław Guła.

  Aktualizacja:


  W środę rano minister Arłukowicz zapowiedział kontrolę, we wszystkich jednostkach, które uczestniczyły w akcji ratunkowej na S8.

  Czytaj także

   Komentarze (80)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Skórki Skórki

   Shooter (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Skórki Skórki Kasa kasa

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   gdziekolwiek na świecie

   Jakub.T (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   jesteś w pobliżu wypadku, to dzwoniąc na nr. 112 (odpowiednie służby namierzą twoją lokalizację) i nie ma problemu!
   przecież większość ludzi ma telefony komórkowe, nie!
   co za problem? GPS, czy...rozwiń całość

   jesteś w pobliżu wypadku, to dzwoniąc na nr. 112 (odpowiednie służby namierzą twoją lokalizację) i nie ma problemu!
   przecież większość ludzi ma telefony komórkowe, nie!
   co za problem? GPS, czy CB-radio?
   tragedia!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ci, co...

   kac (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   Ci co nie mają pojęcia o ratownictwie, czy to medycznym, czy innym ratownictwie, z jakimi problemami musimy sobie poradzić, bez jakiegokolwiek wsparcia technicznego, logistycznego, sprzętowego ze...rozwiń całość

   Ci co nie mają pojęcia o ratownictwie, czy to medycznym, czy innym ratownictwie, z jakimi problemami musimy sobie poradzić, bez jakiegokolwiek wsparcia technicznego, logistycznego, sprzętowego ze strony naszego "ukochanego" państwa Polskiego. Niech Ci zamilczą na zawsze. Jak chcecie wiedzieć jaka to lekka i "mało odpowiedzialna" praca, to zapraszamy chętnych. Jak ktoś z Was zobaczy jak to wygląda od środka, to szybko ucieknie na... forum i będzie pisał głupoty, tak jak piszecie teraz. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   strzał w kolano

   :) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   drogi kacu, jak tak możesz pisać, strzelasz w kolano swojemu panu dyrektorowi mówiąc, że nie masz wsparcia sprzętowego. Moim zdaniem powinieneś napisać, że wyposażenie karetek wsrm jest całkowicie...rozwiń całość

   drogi kacu, jak tak możesz pisać, strzelasz w kolano swojemu panu dyrektorowi mówiąc, że nie masz wsparcia sprzętowego. Moim zdaniem powinieneś napisać, że wyposażenie karetek wsrm jest całkowicie bez zastrzeżeń, bo inaczej ktoś się zastanowi czy słusznie wygraliście kontrakt :)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tak tak

   niebieski ptak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

   Co tu komentować. Burdel i wszystko w temacie. Kasa leci do oficjeli a ludzie umierają. Oto Polska Tuska. Drogi śmierci Donalda.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   o co chodzi

   pilęgniarz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

   wszystko jest ok. Najważniejsze,że esbek Tyka na stołku


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A, co masz do...

   kac (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 7

   Pewnie jesteś jednym z tych, których Pan Dyrektor wypieprzył z roboty za brak wykształcenia lub, co gorsza za to, że jesteś świnią w relacjach z kolegami z zespołu. Domyślam się "kolego", że...rozwiń całość

   Pewnie jesteś jednym z tych, których Pan Dyrektor wypieprzył z roboty za brak wykształcenia lub, co gorsza za to, że jesteś świnią w relacjach z kolegami z zespołu. Domyślam się "kolego", że poszedłeś do Falck medycyna, dostałeś 13 zł. na godzinę (Umowa zlecenie) z których to ogromnych pieniedzy musisz opłacać (jeśli chcesz mieć emeryturę) ZUS. W WSRM-ie wszyscy są zatrudnieni na etat, umowy bezterminowe i w tym właśnie są Twoje frustracje. Ale to nie jest temat do tej debaty. Sam zacząłeś z EB-kiem. Tyką. Był i o tym wszyscy wiedzą.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nasz Ivan Groźny srogi potrafi być

   czy warto zaczynać?? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   Pan dyrcio nie wywala niestety za brak wykształcenia lub co gorsze umiejętności, wręcz przeciwnie faworyzuje osoby mające średnie pojęcie o ratownictwie. Wywala za prawdę jak zwykły prostaczek :)...rozwiń całość

   Pan dyrcio nie wywala niestety za brak wykształcenia lub co gorsze umiejętności, wręcz przeciwnie faworyzuje osoby mające średnie pojęcie o ratownictwie. Wywala za prawdę jak zwykły prostaczek :)
   A od słowa esbek to mamy skrót SB- ek anie EB- ek ( "służba bezpieczeństwa" a nie "ewidentny baran" :))))) chociaż może i masz rację ...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do kaca

   bractwo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9

   Kolego ty potrafisz pisać?czy po prosu tak się spieszysz że literówki zjadasz?Albo wiem...leczysz kaca:)Dochód jest na godzinę powyżej 22zł dla ratownika medycznego wiec nie pleć bzdur.Pracujemy...rozwiń całość

   Kolego ty potrafisz pisać?czy po prosu tak się spieszysz że literówki zjadasz?Albo wiem...leczysz kaca:)Dochód jest na godzinę powyżej 22zł dla ratownika medycznego wiec nie pleć bzdur.Pracujemy dla siebie i to jest uczciwe.Ty natomiast walisz kasę do biznes partnera, a jak jesteś tak zorientowany to wiesz komu kasę nabijasz.W WSRM są utrzymywane fikcyjne etaty...% 5 pań koordynujących 10 kierowników nie wspomnę o dziale statystyki i planowaniu.W falcku masz wybór etat lub kontrakt.Chciałbyś kolego choć jeden dzień być zadowolony z roboty jaką wykonałeś, ze sprzętu na jakim pracujesz,z koordynacji z dyspozytornią,która wie jak zebrać wywiad,jak pokierować zespołem i jakie siły zaangażować.Albo jesteś jednym z tych ratowników,który po "wpadce" został przeniesiony na zespól przewozowy.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wiadomo o co chodzi

   wschód (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

   Na teczuszki i układy nie ma rady...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szkoda że na miejscu nie było straży

   blazejo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Jeśli akcja nie budzi wątpliwości i ma dobrą prasę to relacja wygląda tak:

   http://www.rc.fm/polityczne/uwieziona-w-rozbitym-aucie.html

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   triage

   blazejo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

   Niestety rzeczywistość w końcu nas dogoniła. Po pierwsze zamieszanie na dyspozytorni, łączność kuleje i to mocno ( nie znamy całości nagrania).Po drugie ucieczka kierownika działań medycznych z...rozwiń całość

   Niestety rzeczywistość w końcu nas dogoniła. Po pierwsze zamieszanie na dyspozytorni, łączność kuleje i to mocno ( nie znamy całości nagrania).Po drugie ucieczka kierownika działań medycznych z miejsca wypadku. I do tego był to lekarza!! z państwowego pogotowia!!(chyba ludzie z branży nie są zaskoczeni). Można to porównać chyba tylko do ucieczka kapitana z tonącego statku.
   I na to wszystko ratownik, najprawdopodobniej z średnim wykształceniem i to z prywatnej firmy FALCK poradził sobie z akcją do samego końca. Jaką to sławę i oszczędności morze tej firmie przysporzyć!!
   A mogłyby to organizacje reprezentujące ratowników wykorzystać!!
   Teraz to o czym nikt nie mówi i nie pisze. Kto jest kierownikiem działań podczas takiej akcji ?? najstarszy stopniem strażak (niestety nasze nieprofesjonalne media nader często zapominają że nasza straż pożarna jest tylko z nazwy pożarna). Z tego co wiem ich procedury przewidują coś takiego jak TRIAGE.
   A gdzie policja ?? Chyba też to powinni wiedzieć i umieć?? Po coś jest kurs KPP.
   I ci wszyscy postronni ludzie szwędający się pośród poszkodowanych… na pewno dwuosobowy zespół karetki pogotowia powinien przypilnować i tę sprawę.
   Nasz przewspaniały Minister Zdrowia już zapowiedział kontrole i konsekwencje. Ciekawe jak będzie kontrolował jednostki podległe ministrowi MSW uczestniczące w akcji i stanowiące na pewno ponad 50% służb zaangażowanych .
   Niestety najprawdopodobniej nic to nie zmieni , ponieważ większość pseudo zainteresowanych nie wie jak powinno to wyglądać.

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a tak jak jest straż wyglada wzorowa akcja

   blazejo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   http://www.rc.fm/polityczne/uwieziona-w-rozbitym-aucie.html

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wspaniala Wypowiedź dyrektora WSRM

   Rafał (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

   Bardzo podoba mi się wypowiedź dyrektora "akcja powiem,że była przeprowadzona wzorowo" a na miejscu panował "bałagan twórczy" Doskonała wypowiedź ...panie dyrektorze naprawdę doskonała.Gratuluje :)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Skąd my to znamy...?

   AndrzejNowak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Tak wyglądała w Warszawie akcja ratownicza jednego poszkodowanego:

   https://www.youtube.com/watch?v=8EyfyQV-lDw

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to była jedna z naszych najlepszych akcji

   :) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 6

   no doprawdy gratuluję dyrektorze! ale aż strach pomyśleć jak wyglądają te gorsze jeśli ta była jedna z najlepszych....

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo