Rząd lekceważy ubogie dzieci

  Rząd lekceważy ubogie dzieci

  Edyta Golisz, Tomasz Woźniak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  25 tys. uczniów nie ma pieniędzy na podręczniki. Urzędnicy z ministerstwa nie zdążyli na czas.
  - Nie wiem, za co kupię synkowi podręczniki - martwi się Monika Kubis z Wałbrzycha.
  Jej 7-letni syn Aleksander rozpoczyna w tym roku naukę w I klasie. Rodzinie nie jest lekko, bo młodszy syn i mąż są przewlekle chorzy.

  - Nie mamy środków do życia - przyznaje pani Monika. - Gdyby rządowe pieniądze na wyprawkę szkolną przyszły w terminie, mogłabym kupić synowi książki. A tak, to nie wiem, co z nami będzie...
  Jednak pieniądze z rządowego programu "Wyprawka szkolna" wciąż nie przychodzą. A czeka na nie na Dolnym Śląsku aż 25 tysięcy dzieci!
  - Szacujemy, że w samym Wrocławiu wyprawkę otrzyma 1500-2000 dzieci - informuje Iwona Bugajska z wydziału edukacji urzędu miasta.

  Kwoty do zwrotu są niemałe - od 70 zł za komplet podręczników dla malucha idącego do zerówki do 170 zł dla dziecka idącego do III klasy podstawówki. Jak sprawdziliśmy, w księgarniach, te sumy są bardzo zbliżone do cen kompletów nowych podręczników.
  Cóż jednak z tego, skoro już najwyższy czas na ich kupowanie, a pieniędzy od rządu nie ma. I z naszych informacji wynika, że rodzice dostaną je dopiero w październiku.

  Dlaczego? Pieniądze przyznaje Ministerstwo Edukacji Narodowej, ale zanim je rozdzieli, musi mieć zatwierdzony program rządowy.
  Rada Ministrów nie spieszyła się w tym roku z jego uchwaleniem. Dopiero 5 sierpnia ministrowie przyjęli program i rozporządzenie do niego.
  - Nie miał żadnej możliwości przyspieszenia tej sprawy - tłumaczy Justyna Sadlak z Ministerstwa Edukacji Narodowej.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama