Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia. Dlaczego jedna wieża kościoła św. Michała Archanioła jest niższa?

Maciej Łagiewski
Kościół pw. św. Michała Archanioła we Wrocławiu
Kościół pw. św. Michała Archanioła we Wrocławiu Mikołaj Nowacki
W historii Wrocławia wielokrotnie miały miejsce katastrofy budowalne. Najczęściej dotyczyły budowli sakralnych, a każde takie zdarzenie długo komentowano. Nie inaczej było po zawaleniu się jednej z wież kościoła pw. św. Michała Archanioła na wrocławskim Ołbinie.

Budowa świątyni, którą rozpoczęto kilka lat wcześniej, właściwie dobiegała już końca, gdy w piątek, 8 maja 1868 roku około godziny 8.30 rano wieża północna pękła i runęła na ziemię. Taki finał można było przewidzieć, bowiem już wcześniej zauważono niewielkie pęknięcia, a w dzień poprzedzający katastrofę były one już tak wielkie, że majster budowy odwołał wszystkich robotników i zakazał zbliżania się do północnej wieży. Drugą z wież w porę zabezpieczono. Jego decyzje zapobiegły większym zniszczeniom i ofiarom w ludziach, ponieważ kilka godzin później z północnej wieży została jedynie sterta gruzu.

Tekst pochodzi z bezpłatnego dodatku historycznego do Gazety Wrocławskiej - kup papierowe wydanie, by przeczytać całość. Możesz też kupić Gazetę Wrocławską w pdf przez internet - kliknij. Cały tekst dostępny jest także dla abonentów Piano.
Gazety, nie tylko te lokalne, natychmiast umieściły na swoich stronach długie artykuły o katastrofie. Opisywano jej przebieg i podliczano straty: „wskutek zawalenia się wieży północnej stracono nie tylko znaczną sumę pieniędzy, może 40-50 000 talarów, lecz i uprzątnięcie rumowiska pochłonie jeszcze inne sumy”. Całe miasto huczało od pełnych domysłów plotek o przyczynach katastrofy. Każdy chciał na własne oczy zobaczyć miejsce zdarzenia: „gdy się rozeszła wieść o zawaleniu się wieży, pospieszyły liczne tłumy ciekawskich na miejsce nieszczęścia, które jednakże otoczone już było wielką liczbą urzędników policyjnych. W dalszym przebiegu dnia spieszyły tam nowe tłumy ludzi, a urzędnicy policyjni ledwo byli w stanie opędzić się od natrętów”.
Wydarzenie to wywoływało tak silne emocje, bowiem kościół pw. św. Michała Archanioła miał szczególne znaczenie dla wrocławskich katolików. Był pierwszą świątynią, jaka miała powstać w mieście od czasu wcielenia Śląska w granice państwa pruskiego. Nowe władze dążyły do zdecydowanego oddzielenia państwa od Kościoła, umniejszenia jego roli w życiu narodu i podporządkowania kościelnych instytucji władzy świeckiej. Niechętne też były budowie nowych świątyń. Biskup wrocławski Heinrich Förster długo zabiegał o pozwolenie na budowę nowego kościoła dla coraz liczniejszej grupy wiernych z Ołbina.

Postanowił wznieść nowy kościół parafialny na koszt kurii, co zapewniło mu swobodę w wyborze twórcy projektu. Zadanie zaprojektowania budowli powierzył swojemu zaufanemu architektowi Aleksisowi Langerowi. Choć był on już doświadczonym projektantem, ten kościół miał być ukoronowaniem jego kariery. Wspólnie z biskupem ustalili, że świątynia będzie okazałą, trójnawową bazyliką, widoczną z daleka i wzniesioną w stylu neogotyckim nawiązującym do wielkich średniowiecznych kościołów.

Współpraca biskupa i architekta układała się znakomicie do czasu katastrofy. Aleksis Langer był największym poszkodowanym w tym wydarzeniu. Przypisano mu całą winę, wskazując jako przyczynę złe zaprojektowanie przypór mających utrzymać wieżę. Musiał się tłumaczyć w sądzie, został odsunięty od dalszej pracy przy kościele i na wiele lat stracił intratne zlecenia od kurii.
Całą sytuację wykorzystały pruskie władze, które nie pozwoliły odbudować wieży w jej pierwotnym kształcie. Do dziś jest ona niższa niż wieża południowa i nakryta mniej okazałym, blaszanym dachem. Kościół przetrwał trudne lata 40. XX wieku i dziś, otoczony zielenią parku, jest jednym z symboli wrocławskiego Ołbina.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Historia. Dlaczego jedna wieża kościoła św. Michała Archanioła jest niższa? - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska